Гомін Галичини




«Знайти, лікувати, вилікувати кожного» 24 березня – всесвітній день боротьби з туберкульозом

«Знайти, лікувати, вилікувати кожного» 24 березня – всесвітній день боротьби з туберкульозом

2015-03-17 10:51:13

  Початок минулого десятиріччя характеризувався погіршенням епідемічної ситуації із захворюваності на туберкульоз в багатьох країнах світу . Щороку у світі виявляється до 10 млн. нових випадків захворювання на туберкульоз , від якого помирає близько 3 млн. осіб. Загальна кількість хворих на туберкульоз сягає 50 – 60 млн.  У зв’язку з цим Всесвітньою Організацією охорони здоров’я у 1993 році туберкульоз був проголошений глобальною небезпекою та з метою привернення уваги до неї країн всього світу вирішено відзначати 24 березня , як Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

В Україні епідемію туберкульозу оголошено з 1995 року , внаслідок чого згідно з Указом Президента України №290 від 22.03.2002 р. в Україні також встановлений Всесвітній день боротьби із захворювань на туберкульоз , який відзначається щорічно, як і у всьому світі – 24 березня. Саме в цей день у 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття мікобактерії (збудника ) туберкульозу , яка носить назву – паличка Коха.

     В 2015 році Всесвітній день боротьби з туберкульозом буде проходити під ініційованим ВООЗ гаслом : «Знайти, лікувати, вилікувати кожного».

                    Що ж таке туберкульоз    

   Туберкульоз - смертельно небезпечна хвороба. Нею страждають люди різного віку і статі. При цьому захворюванні можуть уражатися не тільки легені, але й інші органи: кістки, очі, шкіра, лімфатична і нервова системи.

  Збудником туберкульозу є особливі мікроорганізми - туберкульозні бактерії, які мо­жуть потрапляти в організм людини різними шляхами. При кашлі, чханні, розмові хво­рого на туберкульоз у повітря потрапляють краплі його харкотиння і слини у яких мо­жуть міститися збудники туберкульозу. При вдиханні здоровою людиною такого повітря і відбувається зараження. Воно можливе також при контакті з хворим (через поцілунки, рукостискання) або при користуванні його речами.

     Але разом з тим, слід пам'ятати, що охайний хворий, який дотримується гігієнічних правил і виконує призначення лікаря, безпечний для оточення.

   Більше 40 років тому були знайдені ліки, що знищують бактерії туберкульозу. Але навіть зараз ця хвороба вбиває більше людей, ніж коли-небудь у світі.

              Перелік важливих факторів при захворюванні:

-  приблизно 90% дорослого населення, хоч і здорові, але інфіковані збудниками туберкульозу, і багато з них може захворіти за будь-яких несприятливих умов;

-   кожні 10 секунд від туберкульозу помирає одна людина, причому усі смертні випадки можна попередити;

-   коли людину з активною формою туберкульозу залишити без лікування, то від неї може заразитися 10 - 15 осіб за рік;

-    80% жертв туберкульозу складають особи у віці від 15 до 49 років, тобто найпрацездатніші та найрепродуктивніші роки життя.

                Яка ж ситуація із захворюванням на туберкульоз в                   мм. Дрогобичі, Стебнику та Трускавці?

    Протягом 2014 року у Дрогобичі та Стебнику на туберкульоз органів дихання захворіло 44 особи, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 45,9 що є нижчим в 1,3 рази,  аніж  за аналогічний період 2013 року (58 осіб з інт. пок. 60,5 на 100 тис. нас.). Із заразними формами туберкульозу 24 особи, питома вага яких становить 54,5% від загальної кількості хворих на туберкульоз органів дихання проти 31 особи в 2013 році. Випадків туберкульозу серед дітей до 17 років в звітному періоді не зареєстровано.

      Смертність від усіх форм туберкульозу в 2014 році в порівнянні з 2013 роком зросла в 2 рази , а саме : 8 випадків проти 16 випадків.

      На території м. Трускавця ж за 2014 рік захворіло на туберкульоз органів дихання – 12 осіб, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 40,8 ; за аналогічний період 2013 року – 9 осіб , інтенсивний показник 30,6 на 100 тис. населення, тобто відмічається ріст захворюваності на 3 випадки. Із заразними формами туберкульозу в  2014 році взято на облік 6 осіб, питома вага яких становить 50% від загальної кількості хворих на туберкульоз органів дихання , в 2013 ж році 4 особи , що становить 44 % від загальної кількості хворих на туберкульоз . Захворюваність туберкульозом протягом 12 міс. 2014 року серед дитячого населення до 17 року зросла на  1 випадок (протягом 12 міс. 2013 року захворюваність серед дітей не реєструвалась).

Смертність від усіх форм туберкульозу в 2014 році в порівнянні з 2013 роком зросла на 2 випадки  , а саме : 3 випадки проти 1 випадку .

                    Які ж заходи профілактики?

      Важливе профілактичне значення мають щеплення, які проводяться всім новона­родженим дітям на 5-7 день життя, а також дітям у віці 7 років, які мають негатив­ну туберкулінову пробу.

     Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями та хворих на туберкульоз дітей віком до 14 років їм щороку проводять пробу Манту . Позитивна проба Манту ще не означає, що дитина хвора на туберкульоз. Проте це є підставою для дис­пансерного спостереження у дитячого фтизіатра. Щороку лікарі стежать за динамікою і порівнюють результат проби з попереднім, якщо проба різко збільшилась, йдеться про її віраж, що свідчить про інфікування туберкульозною паличкою, тоді дитина по­требує лікування.

       З метою профілактики туберкульозу кожен з нас (у тім числі - діти з 15 років) повинен щорічно здійснювати флюорографічне обстеження. До речі, таке обстеження є цілком безпечним навіть для людей, що потерпіли внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

      На жаль, багато наших краян не вважають за потрібне проходити флюорографію самі і відмовляються проводити пробу Манту своїм дітям. На тлі загрозливої епіде­мічної ситуації щодо захворюваності на туберкульоз у нашій країні таке рішення є, м'я­ко кажучи, нерозважливим. Адже туберкульоз на початковій стадії добре піддається лікуванню, у випадку ж запущеності хвороби може статися непоправне. Підступність туберкульозу і в тому, що часто він протікає безсимптомно, ніяк не проявляючи себе. Тому проба Манту на сьогодні - єдиний спосіб оцінити, у яких «стосунках» перебуває імунітет дитини з туберкульозною бактерією.    

                             Основи профілактики

     Для профілактики захворювання необхідно уважно ставитися до санітарних умов, в яких проживаєте ви та ваша дитина. Чистота - запорука того, що у вашому помешканні немає мікобактерій туберкульозу.

            Важливо також вести здоровий спосіб життя (не палити, не зловживати спиртним), бути фізично активними, повноцінно і раціонально харчуватися. Загартування зміцнить імунітет дитини, який не допускає проникнення у організм збудників хвороб. Харчуван­ня дітей має бути вітамінізованим, містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів. Не можна пити сирого молока, купленого на базарі, а тим більше - придбаного у місцях стихійної торгівлі. Обережно треба ставитися до сиру та м'я­са, купуючи ці продукти лише у тих продавців, котрі мають висновок ветеринарно-сан­ітарної експертизи та пройшли медичний огляд в т.ч. флюорографічне обстеження.

Піклуйтеся про своє здоров'я, адже туберкульоз - це одна з хворіб, які легше попередити, аніж потім вилікувати!

 Соломія Круц,
лікар – епідеміолог   відділення організації епідеміологічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України».              

джерело: Дрогобицьке земляцтво






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар