2016-09-03 21:36:02
Антикорупційний форум в Дрогобичі може претендувати на статус події року
31 серпня у Дрогобичі відбувся Антикорупційний форум органів місцевого самоврядування та громадських ініціатив. Захід пройшов на надзвичайно високому рівні та виявився досить продуктивним в плані ідей, що відзначили у своїх виступах голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка та виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» в Україні Євген Бистрицький. Організаторами форуму виступили Львівська ОДА, Дрогобицька міська рада та Міжнародний фонд «Відродження».
Форум було розділено на чітких 5 частин – вітальні промови, панельна дискусія, кейси, динамічна мережа та заключна частина. Такий формат заходу дозволив залучити до обговорення максимальну кількість учасників та зробити захід цікавим і результативним. За підсумками узагальнюючих виступів сформовані чіткі пропозиції щодо реального подолання корупції, які влада візьме до уваги, а саме механізми антикорупційної діяльності за декількома напрямками: публічність використання бюджетних коштів, прозорість у використанні землі та майна.
З вітальними виступами перед учасниками Антикорупційного форуму виступили перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський, народний депутат України Богдан Матківський, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, священик Ігор Цмоканич та виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький.
- Боротьба з корупцією – один з пріоритетів Львівської ОДА, - каже Ростислав Замлинський. – Багато зроблено, але ще багато треба зробити. Так, у Львові відкрився перший регіональний офіс Антикорупційного бюро, на прозорих засадах проходять конкурси на посад голів РДА та на інші посади. Львівщину обрано пілотною областю, щоб подолати корупцію і є вже перші результати. Щоб подолати корупцію, потрібні партнери, союзники. Таких союзників ми бачимо у громадських організаціях, які спільно з владою працюють у напрямку подолання корупції.
- Корупція – це явище двостороннє, а боротьба з нею не повинна зводитися до боротьби з наслідками чи конкретними особами, - говорить о. Ігор Цмоканич, капелан громадських організацій в Дрогобичі. – Боротьба з корупцією має полягати у створенні середовища, нетерпимого до корупції, яка є злочином проти правди і проти Бога.
Священик зацитував слова Френсіса Фукуями про те, що правда – це той соціальний капітал, який визначає життєдіяльність суспільства.
- Цей конкурс ми з губернатором Львівської області оголосили рік тому, - пригадує Євген Бистрицький. – На Львівщині дуже потужна громадська активність щодо просвітницьких, культурних починань, але ця активність різко спадає, коли справа доходить до проектів, націлених на конкретну боротьбу з корупцією.
Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» в Україні розповів, що було відібрано 4 проекти по Львівській області, які власне на Антикорупційному форумі здавали своєрідний звіт, екзамен про пророблену роботу.
Друга частина форуму – панельна дискусія на тему «Досвід громадської дії: перемоги та поразки» - передбачала представлення результатів проектів, підтриманих фондом «Відродження», які спрямовані на подолання корупції у Львівській області. Зокрема, мова йде про "Зменшення рівня корупції у лісовому секторі Львівської області" (ГО "Кластер деревообробки та меблевого виробництва"), "Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції" (ГО "Товариство Юрій Дрогобич"), "Я не дякую хабарем" (ГО "Інститут масової інформації"), "Розширення спектру послуг "Особистого кабінету львів’янина" (ГО "На часі"). Модератор Олексій Орловський (директор програмної ініціативи «Демократична практика») надавав слово не лише представникам ГО, які реалізували ці проекти, але і іншим учасникам форуму. На адресу деяких проектів лунали побажання бути більш ефективними, зокрема це стосується рівня корупції у лісовому секторі. В цілому ж було зрозуміло, що з поставленими завданнями громадські організації, які реалізували ці проекти, впоралися.
Теми землі, використання публічних коштів та комунального майна стали основними в кейсах та дискусії до обідньої перерви та в динамічній мережі після обіду. Досвідчені модератори Олександра Губицька (журналіст сайту «Наші гроші. Львів»), Юрій Танасійчук (ГО «Наше право») та Тарас Плахтій (ГО «Центр розвитку української культури та самоорганізації») залучили до дискусії представників влади та громадськості. В публічній дискусії на вищезазначені теми взяли участь міські голови Стебника Петро Старосольський та Червонограда Андрій Залівський, громадські активісти Олег Петренко (ГО «Галицька Варта»), Ольга Фарар (ГО «Антикорупційний моніторинг»), Ярослав Бігуняк, Богдан Гринчишин та інші представники громадськості з Бродів, Стрия, Дрогобича, Рівного, Львова та інших міст. Результатом роботи активістів у групах стали реальні напрацювання антикорупційних механізмів, які були представлені під кінець форуму.
Виступаючи на завершення Антикорупційного форуму, голова Львівської ОДА Олег Синютка щиро подякував Міжнародному фонду «Відродження» за формування атмосфери довіри між владою та громадськими організаціями, та закликав активістів до співпраці заради спільного блага.
- Без вашої допомоги позитивний клімат буде творитися значно довше, - зазначив Олег Синютка. – Не мовчіть, якщо бачите проблему. Та ще краще, якщо ви бачите шляхи вирішення цієї проблеми – тоді ласкаво просимо вас в облдержадміністрацію.
Тему продовжив Євген Бистрицький, який зазначив, що в багатьох є вміння фокусувати проблему, робити її дефініцію, але мало хто зосереджується на шляхах її вирішення. Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» в Україні запевнив, що фонд і надалі приділятиме велику увагу тим проектам, які спрямовані на попередження чи подолання корупції в нашій країні.
- Ми будемо розвивати конкурс на підтримку лідерів реформ, - підбив підсумок зустрічі Євген Бистрицький.
Антикорупційний форум органів місцевого самоврядування та громадських ініціатив, який пройшов у Дрогобичі 31 серпня, став без сумніву знаковою подією не лише для міста, а для всієї області. Можливо, для Дрогобича ця подія тягне на статус події року, адже проект «Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції» викликав величезний резонанс і привернув значну увагу до теми боротьби з корупцією. Тренінги, семінари, методичні рекомендації, практичне застосування отриманих знань – все це знадобиться активістам в подальшій роботі. Антикорупційний форум став узагальненням, підбиттям підсумків першого етапу антикорупційної діяльності на місцях – підготовчого. Попереду – тривалий процес, який можна реалізувати лише спільними зусиллями влади та громадськості.
Більше інформації про подію – за тел. 097-38-36-112 (Володимир Ключак)
джерело: Володимир Ключак