2022-10-29 11:01:58
Як відбувається визнання фізичної особи безвісно відсутньою?
На це та інші питання відповідає директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.
Пані Маріє, скажіть будь ласка, за яких умов фізична особа може бути визнана безвісно відсутньою?
Фізична особа може бути визнана безвісно відсутньою тоді, коли протягом одного року в місці її постійного проживання немає
відомостей про місце її перебування.
До якого суду подається заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою?
Така заява може подаватися до суду за місцем проживання заявника чи за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місце перебування якої невідоме, або ж за місцем знаходженням майна цієї особи.
Що вказується у заяві?
У заяві вказується така інформація:
- з якою метою заявник хоче визнати фізичну особу безвісно відсутньою; - обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти.
Як відбувається розгляд цієї справи?
Ще до початку розгляду справи суд встановлює осіб, які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме. Це можуть бути друзі, родичі, колеги. Окрім того, ще скеровуються запити у відповідні організації за останнім місцем праці та за останнім місцем проживання відсутньої особи. Це можуть бути житлово-експлуатаційні організації, органи внутрішніх справ або органи місцевого самоврядування. Важливо, що одночасно суд повинен вжити заходів через органи опіки та піклування щодо встановлення опіки над майном цієї фізичної особи. Така справа розглядається за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати.
Яке рішення виносить суд?
Суд ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.
Що ж відбувається далі після проголошення такого рішення?
Далі суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини. А якщо в населеному пункті немає нотаріуса, тоді до відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. У разі наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна. Звертаю увагу, що такі дії вчиняє суд після набрання законної сили рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Дякуємо, пані Маріє, за розмову! А наразі нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу Ви зможете, звернувшись до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70.
Андрій Вовк
джерело: власне