2024-10-22 23:08:48
22.10.2024
Європейський Парламент схвалив надання Україні кредиту обсягом до 35 мільярдів євро, який обслуговуватиметься за рахунок надходжень від знерухомлених російських активів
Нова позика є внеском Європейського Союзу у допомогу Україні від Групи Семи, що було погоджено в червні Додаткові прибутки від заморожених російських державних активів використовуватимуться для погашення кредиту Кошти будуть надані до кінця 2025 року
518 голосами «за», 56 «проти» та 61 «утрималися», Європейський Парламент схвалив нову макрофінансову підтримку, яка допоможе Україні протистояти жорстокій загарбницькій війні з боку Росії. Ця позика є внеском ЄС у пакет допомоги Групи Семи, який був погоджений у червні 2024 року. Пакет передбачає надання Україні фінансової підтримки обсягом до 50 мільярдів доларів (близько 45 мільярдів євро). Кінцева сума, яку надасть Європейський Союз, може бути меншою, в залежності від розміру кредитів, наданих іншими партнерами Групи Семи.
Нещодавно створений механізм кредитної співпраці з Україною зробить майбутні надходження від заморожених активів Центрального банку Росії, розміщених на території ЄС, доступними для України. Ці кошти допоможуть Україні обслуговувати та погашати позику макрофінансової допомоги, а також кредити від інших партнерів Групи Семи. Оскільки кошти механізму можуть бути використані задля обслуговування та погашення кредитів, Київ може розподілити гроші від макрофінансової допомоги на власний розсуд.
Кошти від нової макрофінансової допомоги будуть надані до кінця 2025 року. Ця позика буде надана за умови подальшої відданості України дотриманню ефективних демократичних механізмів, прав людини, а також подальших політичних умов, які будуть викладені у меморандумі про взаєморозуміння. Крім того, системи управління та контролю, зазначені в Плані для реалізації програми «Ukraine Facility», а також конкретні заходи щодо запобігання шахрайству та іншим порушенням, застосовуватимуться до позики макрофінансової допомоги.
Цитати:
Україна продовжує протистояти російській агресії, а її хоробрі громадяни борються не лише за власне існування та свободу, а й захищають демократію, права людини, свободу та міжнародне право для всіх нас. Потреба у фінансовій підтримці є величезною та нагальною. Росія має заплатити за атаки на українців та жорстоке знищення інфраструктури країни, її міст, сіл й домівок. Тягар відбудови України ляже на плечі тих, хто є відповідальним за її руйнування, а саме на Росію
- заявила доповідачка Карін Карлсбро (група «Оновимо Європу», Швеція).
Наступні кроки
Уряди країн-членів ЄС вже схвалили цю пропозицію, і після голосування Європейського Парламенту Рада ЄС планує затвердити регламент за письмовою процедурою. Регламент набуде чинності наступного дня після його публікації в Офіційному віснику Європейського Союзу.
Контекст
У вересні 2024 року Єврокомісія оголосила про надання Україні Європейським Союзом кредиту обсягом 35 мільярдів євро в межах плану партнерів Групи Семи щодо надання позик на суму до 50 мільярдів доларів (близько 45 мільярдів євро). Майбутні надходження від заморожених російських державних активів профінансують ці кредити. Aктиви Центрального банку Росії обсягом близько 210 мільярдів євро знаходяться на території ЄС та залишаються замороженими під санкціями, накладеними через вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року. Уряди країн-членів ЄС вирішили зберегти прибутки від цих активів й використати їх задля підтримки військових зусиль та відбудови України.
джерело: власне