Гомін Галичини

останні новини


ДЕРЖАВА

Президент
Верховна Рада
Кабінет міністрівЧисте повітря – наше здоров’я

2014-11-22 01:10:49


Восени у нас прийнято спалювати опале листя, навесні – торішню траву. В пік весняного й осіннього спалювання повітря у містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів.

Чи є така звичка сотень бориславців нормою? Шкода від спалювання листя і сухої трави шкідлива і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, наші мешканці рідко надають цьому значення. З настанням осені на території парку та у скверах міста «виростають» купи опалого листя з дерев і нерозсудливі діти, а то і дорослі, навмисне підпалюють його і частина міста перетворюється на задимлену зону.
Доведено, що при згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря потрапляє близько 9-ти кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – найбільшотруйні для здоров’я людини речовини.

Коли спалюють рештки рослин на городах у густонаселених спальних районах Борислава – вулиць Коваліва, В. Великого, 600-річчя Борислава – це вже стає серйозною проблемою. Адже тут живуть люди та діти з хронічними захворюваннями дихальних шляхів, такими, зокрема, як бронхіт та астма то вдихати їдкий дим їм особливо небезпечно.

Додаткова проблема полягає в тому, що разом з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Адже наші городники впродовж літа збирають сміття із місцевих сміттєвих майданчиків, щоб перетворити його на таке собі «добриво» у вигляді золи. В результаті старань до їхнього вогнища потрапляють, як правило, демонтовані під час ремонту рами, двері, вікна, ДВП, ДСП, фанера – словом, все, що горить. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди. Переважно пофарбовані олійною фарбою відходи, згораючи містять свинець. При згорянні, скажімо, одного поліетиленового пакета у повітря потрапляє близько 70-ти різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною «подряпування» в горлі та кашлю, а при тривалому вдиханні виникає запаморочення, отруєння і нудота.
Прикро це визнавати, однак часто подібні вогнища палають неподалік дитячих ігрових майданчиків, де можна бачити дітей  дошкільного і молодшого шкільного віку, дитячі візочки з немовлятами, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний. Неподалік багатоповерхівки з відкритими вікнами, квартири яких наповнюються їдким смогом.

Нерідко буває, що запалене сміття тліє усю ніч і при теплій погоді та відкритому вікні нічний відпочинок людей перетворюється на чергову ін’єкцію канцерогенного та задушливого диму. Дим від таких багать у туманні осінні ранки утворює смог, що надовго зависає у повітрі. Потрапляючи у легені, він викликає суттєве погіршення самопочуття людини.p1220041
Шановні бориславці, спалювання рослинних решток на городах та трави шкідливе для мешканців околиць, в першу чергу для тих, хто це робить.Адже зола, що залишилась на вашій ділянці, наступного року потрапить на ваш стіл з картоплею чи огірками, які отруєні шкідливими рештками спаленого сміття. При вітряній погоді попіл розноситься на великі території, тож не приносить ніякої користі, а у вигляді мікрочасточок потрапляє до нашого організму з повітрям, яким дихаємо, що підвищує ризик таких невиліковних захворювань, як рак і астма.

Що ж, запитаєте, робити з опалим листям?
Найбільш практичним стосовно довкілля шляхом утилізації бадилля та сухої трави є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Використовувати компост, як добриво, можна вже через рік після закладки, а його корисні властивості зберігатимуться у грунті ще 4 роки. Корисне, зокрема, використання компосту в якості кореневогопідживленняпри весняному перекопуванні грунту під насадження. Тож дбайливо ставмося до нашого довкілля, не забруднюймо повітря шкідливим димом від спалювання трави та бадилля з городів, не завдаваймо шкоди собі та природі. Це стосується кожного з нас.

Підготував

Олег МАЦЬКО

джерело: Нафтовик Борислава


Що ще читають на цю тему
Коментарів нема
Додати коментар


Коментар

товари для художників

Якщо в селі у ночі вийти з клубу і довго дивитись на зорі, то кров з носа перестане йти.

- Ти так схудла! Це нова дієта?

- Так, морква, буряк і картопля.

- А що робила, варила або смажила?

- Копала!
JOOBLEСтарлан


Лісапетний батальйон
Дрогобицький театр

©
Гомін Галичини 2014-2017

Редакція сайту не несе відповідальності за достовірність і зміст інформаційних повідомлень