Гомін Галичини

останні новини


ДЕРЖАВА

Президент
Верховна Рада
Кабінет міністрів«Єдиний скарб у тебе – рідна мова…»грудень , 2014 Петро Магур Ну що б, здавалося, слова…

2014-12-06 11:35:22


 грудень , 2014 Петро Магур

Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється – ожива,

Як їх почує!

Ці слова великого генія українського народу Тараса Шевченка змушують всіх нас замислитись над значенням слова і мови для кожного з нас, українців. «Мова така ж жива істота, як і народ, що її витворив, і коли він кине свою мову, то вже смерть задля його душі, смерть задля всього того, чим він відрізняється від других людей», – писав Панас Мирний. Більш влучно і годі сказати. Бо і справді: без мови не буде народу, не буде нації. Мова – це серце нації і канва, на якій людина вишиває узори свого буття.

 

У нашій незалежній державі ми маємо змогу відзначати велике свято – День української писемності та мови, яке офіційно було встановлене 1977 року Указом Президента. Відзначається воно щорічно 9-го листопада на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія, з якого, як вважають дослідники, починається писемна наша мова. У переддень цього свята у бібліотеці-філії № 3 (мікрорайон Баня) пройшов турнір знавців рідного слова під назвою «Дива в країні слів». Працівники бібліотеки провели його з учнями 5 А класу ЗОШ № 8. Захід розпочався вступною бесідою «Наша мова калинова». А потім учасники двох команд позмагалися у знанні рідного слова.

Турнір знавців рідного слова складався із трьох турів, у кожному з яких було по три завдання. Крім того, кожну зі своїх команд відстоювали в окремому завданні капітани. Тур перший під назвою «Мовні шаради» вимагав від учасників логіки, швидкості та знань у словотворенні. У першому завданні цього туру «Народження слова» учні із літер слів, записаних в рядок, беручи їх у порядку: з першого слова – першу літеру, з другого –другу, з третього – третю і т. д. повинні були скласти нове слово. «Змінити першу літеру» – така назва другого завдання. У ньому діти у поданих словах замінювали початкову букву і так утворювали нові слова. Певних зусиль вимагало третє завдання туру «Спільний склад»: до поданих в рядок закінчень слів учні добирали спільний для усіх них склад.

Легким і цікавим для п’ятикласників виявився другий тур під назвою «Мовний детектив». У ньому вони в одному із завдань «Відшукай ноти» у поданих в рядок словах відшукували ноти, у іншому «Приховані імена» – імена, у третьому «Заховані цифри» – числа. З усіма завданнями учні справились швидко, знайшовши всі варіанти відповідей.

Веселим і таким, що вимагав логіки, був останній третій тур «Жартують букви». У завданні першому, спільному для обидвох команд під назвою «Сміхота», учням у поданому вірші, де були переплутані слова, треба було їх впорядкувати. У двох інших завданнях «Веселі вірші» та «Жартівлива торбинка» діти відповідали на запитання-жарти та замінювали букви у словах «веселих» віршиків, щоб ті набули правильного значення.

Змагання капітанів обидвох команд складалося із двох завдань. У першому «Допиши прислів’я» вони змагались у знанні прислів’їв – неповний їхній текст слід було продовжити. У іншому під назвою «Добери антонім» треба було впорядкувати слова-антоніми, подані неправильно.

Проявивши добрі знання рідної мови, вміння використати її словникове розмаїття, учні в такій легкій ігровій формі змогли закріпити набуті знання та отримати хороший результат у грі. Результат виявився успішним для обох команд: мирна нічия.

Великий український мовознавець Іван Огієнко писав: «Мова – душа кожної нації, її святощі, її неоціненний скарб. Вдосконалюймо її, бо вона, як і Україна, у нашому серці. І починається з кожного із нас». А ми, працівники бібліотеки, маючи таких чудових любителів рідного слова серед юних читачів, ще і ще раз переконуємося у тому, що мова таки дійсно починається із кожного з нас і житиме вона вічно, як і її народ.

Наталя СЕНЬКІВ,

завідувачка бібліотеки-філії № 3.

джерело: Нафтовик Борислава


Що ще читають на цю тему
Коментарів нема
Додати коментар


Коментар

товари для художників

Тільки у нас, в Україні, перебігаючи дорогу на червоне світло, тебе може збити пішохід, що біжить на зустріч...

У мене класичний гардероб:

1. Надіти нічого.

2. Вішати нікуди.

3. Викинути шкода.

4. І спеціальна полиця "Раптом схудну».
JOOBLEСтарлан


Лісапетний батальйон
Дрогобицький театр

©
Гомін Галичини 2014-2017

Редакція сайту не несе відповідальності за достовірність і зміст інформаційних повідомлень