Фізособа може одночасно бути підприємцем та самозайнятою особою

2014-10-05 20:27:51


Вопрос: Физическое лицо-предприниматель, плательщик единого налога 5% (ІІІ гр). Одним из видов его деятельности есть деятельность арбитражного управляющего (код 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування). С сентября 2014 года согласно требованиям НКУ его зарегистрировали как "самозайняту особу", заменили форму 4-ОПП, где тепер указано «фізична особа-підприємець, арбітражний керуючий». Свидетельство «платника єдиного податку 3 гр,» осталось. Правильно ли будет если он будет вести деятельность арбитражного управляющего как «самозайнята особа», вести книгу согласно приказа ГНСУ от 24.12.2010 г. №1025 и в то же время оставатся плательщиком единого налога 5% по другим видам деятельности и вести книгу учета для плательщиков единого налога? Т.е. быть одновременно плательщиком налогов по разным системам налогообложения? Как тогда платить в пенсионный фонд единый соцвзнос?

Ответ: Визначення того, хто є арбітражним керуючим, наведено в ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, де зазначено, що арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України. Згідно із ст. 4 цього Закону, арбітражний керуючий – це суб’єкт незалежної професійної діяльності. 

В Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПСУ № 1185, зазначалося, що, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не може бути підприємцем у межах такої діяльності. При цьому чинним законодавством не заборонено фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, бути підприємцем та здійснювати іншу підприємницьку діяльність, не заборонену законом. Тобто, фізособа може одночасно і займатися незалежною професійною діяльністю, і підприємницькою діяльністю (якщо спеціальною нормою законодавства це не заборонено, як це відбувається із арбітражним керуючим).  

Водночас, статус платника єдиного податку серед фізосіб можуть мати тільки фізособи – підприємці (п. 291.3 ПКУ). І оподатковується єдиним податком тільки дохід таких фізосіб від господарської (в цьому випадку, підприємницької) діяльності і саме він не оподатковується ПДФО (п. 292.9 ПКУ). Решта доходів фізособи, зокрема і від незалежної професійної діяльності, оподатковується ПДФО на загальних підставах, встановлених розділом iv ПКУ. 

Це означає обов’язок фізособи вести окремий облік доходів, які виникли від підприємницької та від незалежної професійної діяльності. Підприємницька діяльність в межах третьої групи платників єдиного податку без сплати ПДВ (ставка 5%)  передбачає ведення Книги обліку доходів (за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 15.12.2011 р. № 1637). Незалежна професійна діяльність передбачає ведення Книги обліку доходів та витрат (за формою, затвердженою наказом Міндоходів України від 16.09.2013 р. № 481). Відповідно, за підсумками кожної із таких книг самозайнятою особою складаються окремо різні річні податкові звіти – декларація з єдиного податку та декларація про майновий стан і доходи. 

Що стосується ЄСВ, то самозайнята особа, як підприємець, так і особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, подають за себе річний звіт за однаковою формою. Однак база для нарахування ЄСВ і порядок такого нарахування (а також сплати), для підприємців на єдиному податку і для осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, є різними. 

Підприємці, що належать до 3-ї групи платників єдиного податку, сплачують ЄСВ незалежно від факту отримання оподаткованого доходу, як мінімум, у мінімальному розмірі страхового внеску щомісяця, як максимум – у розмірі максимально можливого страхового внеску, визначених Законом про ЄСВ. Тобто, фактичний розмір сплаченого ними внеску встановлюється самими підприємцями на спрощеній системі оподаткування. Натомість особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, сплачують ЄСВ тільки за ті місяці, у яких вони отримали оподаткований ПДФО чистий дохід – у мінімальному розмірі, навіть, якщо розмір такого чистого доходу був менший за мінімальну заробітну плату, але дотримуючись максимально можливого страхового внеску за місяць. 

При цьому платники єдиного податку зобов’язані сплачувати ЄСВ щоквартально, до 20 числа місяця, за який сплачується ЄСВ. А особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплачувати з неї ЄСВ до 1 травня року, наступного за звітним. 

Фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, без використання праці найманих працівників, формують та подають звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.  Звітним періодом є календарний рік.  Звіт подається за формою згідно таблиці 2 додатка 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мін доходів України від 09.09.2013 р. № 454.

Фізичні особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, подають звіт за формою, затвердженою тим самим додатком 5 до 1 травня року, наступного за звітним. Однак вони заповнюють таблиці 3 цього додатку. Звітним періодом для них також є календарний рік.  

Хоча ситуація, що розглядається у запитанні, зустрічається нечасто і вимагає додаткового роз’яснення від органів ДФСУ, які наразі адмініструють сплату ЄСВ і подання звітності щодо нього, на нашу думку, оскільки Закон про ЄСВ одночасно покладає обов’язки як на фізособу-підприємця щодо його підприємницьких доходів, так і на фізособу, що здійснює незалежну професійну діяльність, щодо його доходів від такої діяльності,  і розглядає їх як платників ЄСВ окремо, то, у випадку, коли фізособа має ці статуси одночасно, вона повинна виконувати обидва обов’язки і окремо як подавати звітність щодо ЄСВ, так і сплачувати ЄСВ до бюджету в межах доходів від кожної діяльності окремо. 

Быкова Анна

джерело: Дебет Кредит