Борщівник Сосновського тероризує Старосамбірський район

2017-07-11 20:41:03

Борщівник Сосновського тероризує Старосамбірський район

Борщівник Сосновського тероризує Старосамбірський район

 Фотокореспондент газети «Гомін Галичини» кілька днів тому провів моніторинг поширення небезпечного для людей борщівника Сосновського на земельних угіддях обабіч шосейної дороги Дрогобич – село Мшанець Старосамбірського району.

На жаль, ця рослина досі росте біля шосейної дороги поблизу села Лужок Дрогобицького району, проте у порівнянні з минулим роком на засміченій цією рослиною території поблизу с. Мала Озимина Самбірського району помітні результати боротьби з борщівником, площа засіяна кукурудзою.

Зовсім інша картина постала біля с. Гвоздець Старосамбірського району – борщівник Сосновського тут сягає висоти 4 м, рясно цвіте і займає чималу територію.

Як відомо, борщівник Сосновського – реліктова та добре пристосована до виживання, але чужа для України рослина, що походить із Кавказу. Кавказці використовували молоде листя борщівника для овочевих супів та борщів до появи квітконоса, звідки його назва. Описаний вперше дослідницею флори Кавказу Манденовою Ідою Панівною, грузинським ботаніком та систематиком. Рослину вона назвала на честь радянського систематика Дмитра Сосновського в 1944 році. Згодом вона набула поширення в сільському господарстві при силосуванні як культура, яка дає надзвичайно об’ємну зелену масу. Проте сьогодні борщівник Сосновського відноситься до інтродукованих в Україну рослин, вважається карантинною рослиною, трапляється майже на всій території – на луках, по берегах річок, вздовж доріг, в лісосмугах тощо, а одна рослина дає дуже багато насіння. Скошена рослина, яка не відцвіла, дає пагін на наступний рік і може жити протягом багатьох років, допоки не відцвіте. Якщо стовбур перебитий, за умови теплої погоди квітне повторно через 1-2 тижні, на вцілілих пагонах в прилистових розетках розвиваються квіти. Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки (фуранокумарини), при контакті зі шкірою викликає малопомітне подразнення, як від кропиви, але під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання, в соці активуються токсичні властивості, підвищуючи чутливість шкіри до ультрафіолету в сотні разів. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Місця уражень важко гоються, загострюються прояви інших шкірних захворювань, опіки можуть призвести до анафілактичного шоку.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур’янами, у т. ч. з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

До статі додаємо світлину нашого фотокореспондента Юрія Федчака; читачі можуть додатково переглянути й інші світлини репортажу у фотогалереї сайту.

 

редакція

джерело: перевірено редакцією