Від обласного до міжнародного: історія Конкурсу юних піаністів імені Василя Барвінського у Дрогобичі

2018-10-22 21:28:44

Від обласного до міжнародного: історія Конкурсу юних піаністів імені Василя Барвінського у Дрогобичі

Напередодні міжнародного конкурсу юних піаністів імені Василя Барвінського... варто згадати...                                      

Задум  організації та проведення конкурсу юних піаністів імені Василя Барвінського можна віднести до 90-років, роки коли почалося відродження української музичної культури, коли ми отримали свою незалежність. Власне життєвий шлях Василя Барвінського - це одна з найбільш трагічних сторінок того часу. Життя і діяльність великої когорти музикантів піддавалися важким випробуванням, а за свої ідейні погляди та позицію вони платили дорогу ціну – тортурами  в таборах та зламаними долями.

     Тодішня   тоталітарна система ламала все. Не обминула вона і нашої музичної культури, власне долі родини Барвінських. Але і не дивно: винищував режим  усе прогресивне, передове, сам цвіт аж під корінь української культури -  основу майбутнього – нації, мистецтва.

Штучне й насильницьке забуття імені композитора  в історії нашої музичної культури не давало права не тільки позитивно оцінювати, але й згадувати мистця, який у той час посідав одне з провідних місць в українській галицькій музичній культурі.

      90-і роки були найбільш сприятливими для відродження  забутих та незаконно викинутих на узбіччя життя  особистостей.

Ідея конкурсу дала початок для повернення та відродження національної культури і мистецтва. Задум, створення та проведення саме  конкурсу юних піаністів. Конкурс планувалося підготувати та провести в 1998 році, коли вся громадськість готувалася святкувати  110-річницю від дня народження композитора. Але в самій підготовці до конкурсу виникла потреба не оминути ще одну знаменну дату – 100 річчя від дня нородження відомого українського композитора та піаніста Віктора Косенка. Проведення цього конкурсу стало  початком  для організації та підготовки з проведення постійного конкурсу юних піаністів імені Василя Барвінського. Конкурс, який мав дати відповідь на питання,  чи існуватиме він в майбутньому і яким йому бути. 1996 року проводиться перший  конкурс, який  був присвячений  відомому українському композитору-піаністу Віктору Косенку.

Наведу лише статистичні  дані. В конкурсі брали участь  учні музичних шкіл Львівської області –93 учні із 31 музичної школи. Захід  викликав велику зацікавленість серед піаністів нашої області, пройшов на гідному  професійному рівні і став поштовхом для проведення в нашому місті конкурсу Василя Барвінського. У 1998 році було проведено Перший  обласний  конкурс, який отримав  назву Конкурс юних піаністів імені Василя Барвінського. У ньому взяли  участь 70 дітей з 27 музичних шкіл нашої області. Конкурс виявився  цікавим, і вимагав більшого засягу.

 Метою конкурсу було виявлення обдарованих дітей, зростання виконавської майстерності юних музикантів, пропагування фортепіанної творчості Василя Барвінського, композиторів світової класики та піднесення фортепіанного мистецтва України на високий рівень. Стояло питання вже не  про проведенння наступного конкурсу обласного значення, а охоплення більш ширшої аудиторії, конкурсу, в якому б могли взяти участь діти з інших областей. І такий конкурс планувалося провести в 2002 році.

Перебуваючи в нашому місті, син учня В.Барвінського, видатного піаніста Романа Савицького, музикознавець Роман Савицький - молодший, який сьогодні живе у США, дав схвальну оцінку подвижницькій роботі, що ведеться з відновлення забутого імені великого мистця. Він добре поставився до проведення таких конкурсів у Дрогобичі. Тим більше, що в 1995 році ім’я  Василя  Барвінського  було надано нашому училищу, та створено науково-культурологічне товариство його імені. Передумов для розширення географії конкурсу було достатньо. І час вимагав дальшого продовження цього прекрасного дитячого музичного змагання, яке розкриває дотепер юні таланти нашого краю.

Так, в  2002 році було проведено Перший Галицький регіональний конкурс юних піаністів імені Василя Барвінського, в якому було зареєстровано 31 учасник  з шести  областей західного регіону України. Журі - відомі музиканти: голова журі Олег Криштальський, члени журі –  Марія Крих (Львів), Олексій Максимов (Донецьк) музикознавці Стефанія Павлишин (Львів) композитори Богдана Фільц (Київ) та Микола Ластовецький (Дрогобич). Конкурс було зареєстровано ААМК України. Інформацію про проведення конкурсу було розміщено в Інтернеті. Цей конкурс отримав схвальні відгуки в засобах масової інформації області та поза її межами. Конкурс зробив ще один крок для  подальшого його визнання  в усій Україні. Водночас створюється Благодійний фонд  конкурсу імені В.Барвінського. Основною метою фонду є сприяння розвитку високої культури і музичного мистецтва, виявлення обдарованих дітей та зростання виконавської майстерності юних музикантів. Фонд ставить перед собою завдання відроджувати духовну спадщину фортепіанного мистецтва України, популяризувати кращі зразки класичної української, зарубіжної та сучасної музики. Свої завдання фонд реалізовує шляхом проведення конкурсів, фестивалів, створення нових конкурсів, співпраці з ними, надання допомоги їм у реалізації своїх творчих пошуків, а також участі у мистецьких заходах міста, області, держави та за кордоном.

Так почалася  підготовка до проведення повномасштабного Всеукраїнського конкурсу юних піаністів. Міський відділ культури, Виконком Дрогобицької міської ради та управління культури Львівської облдержадміністрації звернулися до Міністерства культури і мистецтв України (на той час) з проханням розглянути питання щодо надання конкурсу статусу  Всеукраїнського.

 В 2005 році відбувся Перший Всеукраїнський  конкурс юних піаністів імені Василя Барвінського, в якому взяв  участь 61 учасник з 14 областей України –  Вінницької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Полтавської, Сумської, Тернопільської Харківської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської, Чернівецької та Автономної Республіки Крим. Це перший конкурс, про який довідалися  на   Сході України. Приїхало багато обдарованих дітей, які показали високий професійний рівень фортепіанного виконавства і багато з них стали лауреатами та дипломантами цього конкурсу.  Був широкий резонанс у пресі.

Членами журі були  О.Криштальський., М.Крих., О.Максимов., А.Кардашов (Одеса) та М.Степаненко (Київ). Такі відомі імена корифеїв українського фортепіанного мистецтва, засвідчили, що   наш конкурс отримав путівку в життя та посів вагоме місце поряд з відомими конкурсами, які відбуваються  в нашій державі.

Конкурс дав початок для підготовки та проведення першого  в Галичині Міжнародного конкурсу юних піаністів імені Василя Барвінського. Міністерство культури  та туризму України дало згоду на проведення цього конкурсу. Тож  2008 року відбувся  Перший Міжнародний конкурс юних піаністів імені Василя Барвінського. У конкурсі взяли участь юні таланти з 11 областей України. Членами журі були - О.Криштальський., М.Крих., О.Максимов., Л.Жук (Канада) та Б.Кавалля (Польща).

У цьому творчому змаганні  про себе заявили нові  юні таланти  зі сходу та заходу України. Серед молодших виконавців яскраво показали себе учні з Миргорода, Донецька.  У середній віковій групі кращими були піаністи  з Чернівців, Комсомолська, Херсона, Нового Калиніва, а в старшій віковій групі –  з Одеси, Запоріжжя, Дрогобича, Івано-Франківська.

 2011 року відбувся Другий Міжнародний конкурс на який подали заявки учасники з-за кордону: Італії, Білорусії та Китаю. В молодшій віковій групі переможцями стали піаністи з   Жидачева, Пустомит, Стрия, Жовкви. В середній віковій групі - з Луцька, Хмельницького, Нетішина, Острога.  В старшій віковій групі помітними були піаністи з Тернополя, Одеси, Львова та Камінь-Каширський, яких також було відзначено.

           Переможці наших конкурсів у подальшому стали дипломантами та лауреатами на інших міжнародних конкурсах - «Міжнародному   юнацькому конкурсі Володимира Віардо», «Мистецтво ХХІ століття», «Фарботони», Фредеріка Шопена в Польщі, «Кримської  весни», «Горовиць-Дебют», Міжнародному конкурс в Мадриді (Іспанія), Ювяскюля та Манття (Фінляндія) в Португалії (Мадейра), Лоніго (Італія), Відні (Австрія) й цим вони презентували  наше місто та музичну культуру нашого краю.  Була проведена кропітка робота  з підготовки  та  проведення  Третього Міжнародного конкурсу в нашому місті в 2013році.

Членами журі Третього Міжнародного конкурсу юних піаністів ім. В.Барвінського були такі відомі музиканти М.Крих., М.Тарнавецька., Е.Ткач., О.Максимов., Т.Ромашкіна (Литва), Моніка-Сікорська Войтаха (Польща).

За всю історію  384 юні музиканти  були  учасниками  конкурсу юних піаністів  імені Василя Барвінського, багато з них продовжили своє навчання у вищих навчальних музичних закладах України.

        Василь Барвінський  своєю організаторською діяльністю та музичною спадщиною  став однією з провідних постатей  у новій українській музичній культурі. Завдяки хвилі відродженн, ми маємо можливість повернути історії особистість, яка відіграла визначну роль не тільки в суспільному та музичному житті України, але й нагадати про видатного українського композитора, піаніста, педагога, критика-публіциста, громадського діяча, який жив та творив у першій половині ХХ - го сторіччя. Нам слід віддати належну шану його яскравому талантові, особистості, без  мистецької спадщини якої важко уявити собі цілісну картину значних досягнень та здобутків музичної культури на  західних  теренах України.

      Створення та проведення конкурсу юних піаністів імені Василя Барвінського  в  Галичині - це та данина поваги визначному мистцеві Василеві Барвінському.

     Також варто підкреслити, що конкурс юних піаністів імені Василя Барвінського  першим у Галичині отримав статус Міжнародного. Географія творчого змагання щораз розширюється. Твори великого митця стають популярними не лише в Україні, але і за кордоном.

Маємо надію,  що фортепіанні композиції педагога,  прекрасного піаніста, композитора-виконавця Василя Барвінського оживуть та отримуватимуть нове звучання у виконанні юних піаністів цілого світу.

Нинішній  Міжнародний конкурс юних піаністів імені Барвінського, що розпочався сьомого листопада,  відбувається   у рік, коли ми відзначатимемо  130 років від дня народження великого українського композитора.

Євген ЛЕМЕХ, засновник, організатор й директор конкурсу

 юних піаністів  імені  Василя Барвінського  

джерело: власне