2020-04-07 20:36:46
На це питання у рамках нашої рубрики «Правова допомога» дає відповідь директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.
1 квітня цього року Кабінет Міністрів України затвердив постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», у якій описаний алгоритм проведення перерахунку пенсій, встановлення щомісячної компенсаційної виплати для окремих громадян, а також виплати одноразової грошової допомоги у сумі 1000 грн.
Яка сума щомісячної компенсаційної виплати та хто ж матиме можливість її отримувати?
Щомісячна компенсаційна виплата нараховуватиметься у розмірі до 500 гривень. Її зможуть отримувати пенсіонери, яким виповнилося 80 років і більше. Необхідною умовою отримання ними такої виплати є те, що сукупний розмір їхніх щомісячних пенсійних виплат не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка на даний час становить 9205 гривень. Наголошуємо, що при формуванні цієї доплати обов’язково будуть ураховуватися у сукупності: надбавки, підвищення, додаткові пенсії, цільові грошові допомоги, суми індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інші доплати до пенсії, встановлені законодавством. Звертаємо увагу на важливий аспект: для вище зазначених осіб пенсійна виплата не може бути менша, ніж 2600 грн. Причому, обов’язковою вимогою є наявність у них страхового стажу: 20 років для осіб жіночої статі та 25 років для осіб чоловічої статі. У разі, якщо сукупний розмір пенсійних виплат у них не досягає 2 600 гривень, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Чи отримуватимуть щомісячну компенсаційну доплату пенсіонери, яким 80 років виповниться, скажімо, у травні?
Звичайно, вони зможуть отримувати цю доплату. Особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку після 1 квітня 2020 року, щомісячна компенсаційна виплата установлюється і виплачується з дати досягнення зазначеного віку.
А коли буде проведений перерахунок пенсій?
Пунктом другим Постанови, про яку ми вели мову, установлено, що перерахунок пенсій проводиться з 1 травня 2020 року. А також передбачено:
- індексацію пенсій на 11%;
-доплату до пенсії за умови, коли розмір підвищення в результаті такого перерахунку пенсії, не досягає 100 гривень;
- доплату до пенсії у разі, якщо сукупний щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає 2100 гривень. Зазначимо, що при формуванні цієї доплати обов’язково будуть ураховуватися у сукупності усі надбавки, підвищення, додаткові пенсії, цільові грошові допомоги, суми індексації, щомісячні компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інші доплат до пенсій, встановлені законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною). Разом з тим, обов’язковою умовою є наявність у них страхового стажу: 30 років для осіб жіночої статі та 35 років для осіб чоловічої статі.
Хто матиме право скористатися одноразовою грошовою допомогою у сумі 1000 грн.?
У пункті 5 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04..2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» окреслено перелік окремих категорій громадян, які матимуть право отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку з негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби covid-19, спричиненої коронавірусом sars-cov-2, у сумі 1 000 гривень. Серед них:
- громадяни, розмір пенсійних виплат у сукупності яких не перевищує 5 000 гривень станом на 1 квітня 2020 року. Причому, ураховуються усі надбавки, підвищення, додаткові пенсії, тощо;
- одержувачі державної соціальної допомоги особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю (крім осіб з їх числа, які одночасно з такою допомогою отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”);
- одержувачі державної соціальної допомоги особи, які не мають права на пенсію, та особи з інвалідністю;
- одержувачі тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючі особи, які досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату.
Ми продовжимо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Адреса центру: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а., адреса бюро правової допомоги: м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70. Для отримання: правової інформації; консультацій і роз'яснень з правових питань; послуги зі складення заяви, скарги та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); звертайтесь у зручний для Вас спосіб:
*зателефонувавши на гарячу лінію: 0800 21 31 03, 068 61 70 988 (Дрогобицьке бюро правової допомоги)
*надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
https://www.facebook.com/stryi.legalaid.ua/
*надіславши листа на адресу електронної пошти: е-mail: drohobych@legalaid.lviv.ua (Дрогобицьке бюро правової допомоги)
*skype: Дрогобицьке бюро правової допомоги
* залишити своє звернення у скриньці для звернень громадян
Ви можете також скористатися:
джерело: власне