Експеремент від уряду – посвідчення особи на повернення в Україну, кому це потрібно і навіщо?

2022-11-20 19:46:17

Експеремент від уряду – посвідчення особи на повернення в  Україну,  кому  це  потрібно  і  навіщо?

Експеремент від уряду – посвідчення особи на повернення в  Україну,  кому  це  потрібно  і  навіщо?

Громадяни, які опинилися за межами нашої країни без будь-яких документів, відтепер зможуть оформити посвідчення особи для повернення на Батьківщину без своєї присутності.

Відповідний експериментальний проєкт, розроблений МВС спільно з Мінреінтеграції, МЗС і ДМС. 21 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1201 «Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну», якою затвердив Порядок реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну.

 Порядком передбачено процедуру реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну громадянам України, а також особам, визнаним Україною особами без громадянства, або особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, що примусово переміщені на територію держави, визнаної Україною державою-агресором або державою окупантом.

Реалізація ініційованого ДМС України експериментального проекту допоможе громадянам бути ідентифікованими і отримати шанс повернутися на територію України.

Порядком передбачено, що оформлення та передача посвідчень на повернення в Україну для осіб, які примусово були вивезені на територію держави-агресора і втратили свої документи, може здійснюватися без їхньої особистої присутності, а лише за зверненням їх близьких осіб, законних представників або Мінреінтеграції.

 

Від сьогодні посвідчення особи, яку було депортовано на територію держави-агресора, оформлюватимуть органи Державної міграційної служби.

Оформлення посвідчення особі (без її присутності) здійснюється ДМС на підставі звернення:

Посвідчення оформляється з використанням бланка, зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 року№ 285 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну”.  

Оформлення посвідчення здійснюється безоплатно протягом п’яти робочих днів з дня подання заяви-анкети, зразок якої затверджено наказом МВС від 26 листопада 2014 р. № 1279 “Про затвердження зразка заяви-анкети для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру”.  

Строк  дії  посвідчення  до  трьох місяців.

Чому тільки до 3-х місяців, а не більше, наприклад, до 5-и?..

За інформацією Мінреінтеграції, раніше посвідчення особи на повернення видавали виключно дипломатичні представництва та консульські установи України на підставі лише особистого клопотання заявника або звернення його законних представників.

Кому це допоможе?

Навіщо це потрібно?

Таким чином, держава знатиме кількість людей, які змушені були втікати    від війни в різні куточки світу, а також людей яких примусово депортували на тимчасово непідконтрольну територію України, в Росію та Білорусь. Люди, які насильно були вивезені до РФ, отримали шанс повернутися додому, навіть не маючи при собі паспортних документів.

 

 Що відомо

Мінреінтеграції нагадало: раніше посвідчення особи на повернення видавали виключно дипломатичні представництва та консульські установи України     на підставі лише особистого клопотання заявника або звернення його законних представників.

Для оформлення посвідчення необхідно подати законному представнику, члену сім’ї подає до територіального органу ДМС за місцем звернення такі документи:

1) письмову заяву із зазначенням відомостей про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), у тому числі змінені, дата народження, місце народження, унікальний номер запису у Реєстрі (за наявності), зареєстроване/задеклароване місце проживання тощо), а також обставин, які зумовлюють необхідність оформлення посвідчення, та способу подальшої передачі посвідчення такій особі;

2) свідоцтво про народження або документ про реєстрацію народження, видані компетентним органом іноземної держави і легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України (у тому числі його копія, засвідчена в установленому порядку), або е-свідоцтво про народження, або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження — у разі оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС. У разі відсутності свідоцтва про народження такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної у письмовій заяві, яка     в подальшому перевіряється працівником ДМС;

3) документ, що посвідчує особу законного представника, члена сім’ї, (документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус,
е-паспорт, е-паспорт для виїзду за кордон, е-посвідка на тимчасове проживання, е-посвідка на постійне проживання, єДокумент), та документ, що підтверджує повноваження особи (у разі подання документів законним представником) або факт родинних стосунків (у разі подання документів членом сім’ї).

У разі відсутності у законних представників, членів сім’ї документів, які підтверджують їх повноваження або факт родинних стосунків, такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної у письмовій заяві, яка в подальшому перевіряється працівником ДМС за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян;

4) дві кольорові фотокартки особи у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС, розміром
3,5 х 4,5 сантиметра (для вклеювання до посвідчення) та розміром
10 х 15 сантиметрів (для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування до відомчої системи ДМС) — у разі оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС.

Для оформлення посвідчення Мінреінтеграції подає до територіального органу ДМС за місцем звернення такі документи:

1) офіційне звернення із зазначенням відомостей про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), у тому числі змінені, дата народження, місце народження, унікальний номер запису у Реєстрі (за наявності), зареєстроване/ задеклароване місце проживання, відомості про батьків тощо), а також обставин, які зумовлюють необхідність оформлення посвідчення, та способу подальшої передачі посвідчення такій особі;

2) дві кольорові фотокартки особи у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС, розміром
3,5 х 4,5 сантиметра (для вклеювання до посвідчення) та розміром
10 х 15 сантиметрів (для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування до відомчої системи ДМС) — у разі оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС;

3) документи, видані на ім’я особи, якій оформляється посвідчення, у тому числі ті, що містять її фотозображення (за наявності), або їх копії.

Порядок надходження та опрацювання відомостей про особу, на ім’я якої необхідно оформити посвідчення, а також передачі такій особі посвідчення встановлюється Мінреінтеграції.

Працівник територіального органу ДМС під час приймання документів від законного представника, члена сім’ї, Мінреінтеграції перевіряє повноту поданих документів/інформації, що в них міститься, формує у відомчій системі ДМС заяву-анкету та здійснює сканування зазначених документів.

Внесення до заяви-анкети інформації про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення, здійснюється з використанням відомостей, які містяться в Реєстрі або відомчій системі ДМС.

 Після формування заяви-анкети у відомчій системі ДМС працівник територіального органу ДМС забезпечує її друк та надання законному представнику, члену сім’ї для перевірки правильності внесених відомостей.

Законний представник, член сім’ї власним підписом підтверджує правильність внесених відомостей про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення.

Посвідчення оформляється без внесення підпису особи, на ім’я якої воно оформляється.

Код відповідного структурного підрозділу ДМС, що оформив посвідчення, позначається чотиризначним числом, яке визначається ДМС. Серія та номер, дата оформлення посвідчення вносяться до відомчої системи ДМС.

Оформлене посвідчення надсилається ДМС до територіального органу ДМС для подальшої передачі законному представнику, члену сім’ї або надсилається Мінреінтеграції для організації подальшої передачі особі, на ім’я якої оформлене посвідчення.

 

Отже, органи ДМС передають посвідчення законному представнику, члену сім'ї або надсилають до Мінреінтеграції для подальшої передачі тому, хто опинився за кордоном без документів.  

Чи буде експеримент вдалим?

Поки зарано говорити, чи буде запроваджений експеримент вдалим. 

Перше і основна причина, чому ми не можемо одразу відповісти на це питання, логістична, бо наразі немає прямого транспортного сполучення з Росією (окрім, звичайно, Himars). А оскільки оформлені й видані документи мають якимось чином потрапити до особи, на ім’я якої їх оформлено, то виникне ціла низка питань саме логістичного характеру. Звичайно, родичі депортованої особи можуть ці документи відвезти самостійно, втім це доволі дорого, довго та не завжди безпечно. 

Більше надій покладають на волонтерські ініціативи та міжнародні організації, які продовжують працювати в регіоні (наприклад, УВКБ ООН, Міжнародна організація з міграції), але чи спрацює цей шлях, можна буде дізнатися лише тоді, коли будуть перші звернення і перші посвідчення на повернення, оформлені в Україні.

Інформація про надсилання та передачу посвідчення вноситься до відомчої системи ДМС та заяви-анкети, яка зберігається у паперовій формі.

У разі закінчення строку дії документів інформація про їх недійсність вноситься до відомчої системи ДМС.

ДМС має право відмовити в оформленні посвідчення у разі, коли:

1) стосовно оформлення посвідчення звернувся законний представник або член сім’ї, повноваження якого щодо отримання посвідчення не підтверджено відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян або документально;

2) документи та інформацію, необхідні для оформлення посвідчення, подано законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції не в повному обсязі;

3) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, відомчої системи ДМС, не підтверджують інформації, поданої законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції, або її обсяг недостатній для ідентифікації особи. 

Порядком передбачено, що у письмовому рішенні про відмову в оформленні посвідчення, яке доводиться до відома законного представника, члена сім’ї, Мінреінтеграції, зазначаються підстави такої відмови. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу ДМС у разі зміни або усунення обставин, у зв’язку з якими відмовлено в оформленні посвідчення.

Цей важливий крок допоможе ідентифікувати та повернути на Батьківщину наших співвітчизників та осіб без громадянства, що постійно проживають в Україні, які були насильно переміщені на територію російської федерації.

 

Надіємося і сподіваємося, що нова експериментальна процедура –видане посвідчення для повернення особи в Україну, створить умови, за яких усі, хто бажає покинути Російську Федерацію, але, не маючи паспортних документів, ще досі не зробив цього, полишать територію країни-агресора найближчим часом – посвідчення на повернення особи в Україну дасть їм змогу виїхати через треті країни (наприклад, Естонію, Латвію, Литву, Грузію), полегшить надалі долю громадян України, які опинилися за кордоном без документів у воєнний час.

Якщо вам потрібні юридичні послуги чи консультація – звертайтесь за номером телефону: 067-79-87-057.

 

Галина  Кітраль,  юрист

 

 

джерело: ексклюзив