Як попередити судинні ускладнення, емоційне вигорання та підтримати близьких

2023-05-23 10:09:43

Як попередити судинні ускладнення, емоційне вигорання та підтримати близьких

    «Цукровий діабет. Як попередити судинні ускладнення,емоційне вигорання та підтримати близьких»

Цукровий діабет - це хронічне метаболічне захворювання, що проявляється тривалим підвищенням рівня глюкози в крові вище норми,  при якому організму не вистачає власного інсуліну (це діабет І типу), або ж він не може його ефективно використовувати (це діабет ІІ типу). Найпоширенішим є діабет ІІ типу.

В Україні близько 200 тисяч людей хворіють на діабет І типу і є інсулінозалежними,   на  діабет ІІ типу хворіє близько 1 млн. людей.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в ​​усьому світі майже 422 мільйони людей хворіють на цукровий діабет, щороку реєструється близько 6,2% смертей безпосередньо пов’язані з цим захворюванням.

Дорослі люди з цим захворюванням мають у 2-3 вищий ризик розвитку інфаркту та інсульту за інших. Загальний ризик смерті вдвічі більший, ніж у  людей того ж віку, які не хворіють на діабет.

Важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень – це тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). При високому рівні цукру в крові в першу чергу страждають  кровоносні судини та нервові закінчення в усьому організмі.

    Судинні ускладнення цукрового діабету поділяються на мікросудинні порушення, коли поражаються дрібні судини, та макросудинні порушення - поражаються крупні артеріальні судини.  

    Внаслідок мікросудинних порушень виникають такі ускладнення, як діабетична ангіопатія, ретинопатія, полінейропатія та нефропатія.  

   При макросудинних порушеннях виникає атеросклероз, який супроводжується  звуженням артеріальних судин та формування ліпідних атеросклеротичних бляшок  по всьому організму.

     Як попередити  судинні  ускладнення у людей, хворих на цукровий діабет.  

Як попередити емоційне вигорання людей, хворих на цукровий діабет.

Депресія є загальновизнаним чинником ризику роз­витку багатьох хвороб, зокрема і цукрового діабету. В хворих розвивається стан тривожності, агресивна поведінка, підозріливість до людей поруч. Поширеним явищем є так зване «маячне заподіяння шкоди» тобто  переконання в тому, що оточення не розуміє хвору людину, не співчуває і не підтримує.

Методи подолання виснаження (вигорання) можуть бути різними, але не завжди  хворий самостійно з цим може справитися без сторонньої допомоги.

 Основні аспекти паліативної допомоги хворому.

Як  підтримати близьких людей, хворих на цукровий діабет.

Втрата фізичного здоров’я зумовлює потребу у догляді за хворим, що найчастіше здійснюється за рахунок зусиль його родини (звільнення з роботи, освоєння навичок догляду, виключення з активного соціального життя та інше). Захворювання з негативним прогнозом на життя за своїм змістом є психотравмуючим фактором для родини і становить певний виклик як на побутовому, так і соціальному рівнях.

Хвора людина, яка переживає проблеми, пов’язані з лікуванням цукрового діабету, не завжди усвідомлює про необхідність дотримувати  порад лікаря. І тут допомога близької родини вкрай потрібна.

Що ви можете зробити:

Пам’ятайте, що ваша взаємодія з близькою людиною, яка переживає труднощі зі здоров’ям, може стати цілющим компонентом для її одужання.

  Галина СКР??ПКА:

Лікар відділу епіднагляду (спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань                                               

Дрогобицького РВ ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ»

ця стаття розміщена на правах соціальної реклами і інформування шановного читача газети "Гомін Галичини" про діяльність дрогобицьких лікарів і їхні поради задля наближення перемоги України у війні росії проти України

 

 

 

 

джерело: власне