2024-08-04 23:29:28
02.08.2024
Підтримка стійкості культурного та креативного секторів України
З початку повномасштабного вторгнення Росії понад два роки тому ЄС надає непохитну підтримку Україні і активно допомагає українським культурному та креативному секторам. Нещодавно опублікований звіт узагальнює низку заходів у цій сфері, організованих Платформою культурних зв’язків на запит Європейської Комісії з січня по квітень 2024 року.
Війна Росії проти України суттєво вплинула на культурну екосистему України. В межах своєї непохитної підтримки, Європейський Союз активно допомагає українським культурним та креативним секторам, вживаючи заходів, спрямованих на підтримку їхньої стійкості, відновлення та майбутньої інтеграції з ЄС.
Залучення трансформаційної сили культури
З огляду на це, Європейська Комісія доручила Платформі культурних зв’язків провести низку заходів з представниками та для представників українських культурних і креативних секторів, включно із незалежними та державними установами. Результати та основні тези зібрані у нещодавно опублікованому звіті Платформи культурних зв’язків під назвою «Культурні та креативні сектори України: стійкість, відновлення та інтеграція з ЄС».
Звіт передає ключові тези, які обговорювались між представниками провідних культурних установ та мереж з України та Європейського Союзу, а також зацікавленими сторонами з інших суміжних секторів, що працюють у сфері співпраці між ЄС та Україною. Однією з нових тенденцій є відтік мізків, який стає все помітнішим у всіх секторах економіки і має комплексний вплив на ефективність та продуктивність. Ще один ключовий меседж полягає в тому, що війна виснажує розумові та емоційні ресурси українців.
Культурні оператори та професіонали в Україні надіслали чіткий сигнал ЄС: культура не може сприяти стійкості та відновленню України, якщо вона сама не є стійкою.
У звіті аналізується важливий внесок українського культурного та креативного секторів у соціальну згуртованість, регіональний розвиток, економічне зростання, навички для стійкості та відновлення. У ньому також розглядаються ці питання в перспективі процесу інтеграції України до ЄС.
Демонстрація постійної підтримки українських культурних та креативних секторів
Консультації з українськими культурними та креативними секторами розпочалися ще у 2022 році з воркшопу щодо оцінки потреб українських культурних стейкхолдерів. Продовження війни та нові виклики зумовили необхідність проведення другого семінару.
Наступні департаменти і служби Європейського Союзу брали участь у підтримці цих заходів, демонструючи у такий спосіб постійну підтримку ЄС: Генеральний директорат з питань освіти, молоді, спорту та культури, Генеральний директорат з питань сусідства та переговорів щодо розширення ЄС, Генеральний директорат з питань регіональної та міської політики, Виконавче агентство з питань освіти та культури, Об’єднаний дослідницький центр, Служба зовнішньополітичних інструментів, Представництво ЄС в Україні та Європейська служба зовнішніх справ.
Про звіт
Звіт є кульмінацією низки заходів, заснованих на Робочому плані ЄС щодо культури на 2023-2026 роки, в якому країни ЄС закликають Європейську Комісію підтримати та розширити можливості місцевих культурних і креативних секторів в Україні.
Заходи у межах проєкту включали:
Звіт підготували Анна Карнаух та Катерина Кравчук, українські експертки з питань культури та креативності, а координувала його Платформа культурних зв’язків, що фінансується ЄС та надає експертну підтримку Європейському Союзу з питань міжнародних культурних відносин.
Читати повний звіт:
Посилання на вебсайт Платформи культурних зв'язків
джерело: власне