Хто хоче з`їсти «Верховину»?

Хто хоче з`їсти «Верховину»?

2015-01-26 19:04:52

Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина» – це наша слава та гонір. Можемо бути горді, що в Дрогобичі крім прекрасного академічного театру, крім музичного училища як осередку культури є ще «Верховина». Тим більше, що це не якийсь загумінковий колектив, а ансамбль, який прославляє нашу область і який за нормального керівництва в обласному департаменті культури міг би вже й мати статус Національного чи хоча б академічного. Тим більше, що в 2016 році минає 70 років від часу створення «Верховини».

Але, здається, не всі раді тому, що є такий колектив, який пропагує українську пісню, український танець, українську культуру. Над «Верховиною» вкотре нависли чорні хмари. Детальніше про це розповідає керівник ансамблю Зорян Ацедонський – на прес-конференції, яку він провів 23 січня.

 

В пояснювальній записці до проекту бюджету області на 2015 рік, винесеного на сесію Львівської обласної ради, на сторінці 33 є непомітний запис, який стосується долі 90 осіб колективу «Верховина». У зв’язку з розмежуванням між обласним бюджетом та бюджетами територій передати ансамбль «Верховина» на фінансування з міського бюджету м. Дрогобича. Крапка. Як повідомив депутатам начальник головного фінансового управління Львівщини п. Олег Демків, таку пропозицію було подано департаментом культури Львівської ОДА. Цікаво, що «Верховину» ніхто навіть не попередив, жодних розмов з керівником ансамблю Зоряном Ацедонським на цю тему ніхто не проводив.

Дивує й інший факт – видатки на культуру області порівняно з 2014 роком в 2015 не зменшаться, а навпаки зростуть. Ненабагато, щоправда – з 97 млн. до 99 млн. Тож виникає логічне запитання – якщо так, то чому «Верховину» обласний департамент культури хоче пустити «під укіс»? Єдиний з 28 колективів області? Бо зрозуміло, що Дрогобич, де зараз головним наповнювачем бюджету є … педуніверситет, такого навантаження як утримання ансамблю, навряд чи витримає.

20 січня у Львові пройшла сесія обласної ради, де «Верховину» вдалося відстояти. Не в останню чергу завдяки тому, що колектив прийшов під стіни облради. А ще завдяки чіткій та принциповій позиції депутата від Дрогобиччини Михайла Задорожного. Тож подякувати цьому депутату, а також всім тим, хто підтримав колектив у скрутну хвилину, вирішив подякувати Зорян Тарасович на своїй-прес-конференції. А це депутати фракцій «Свобода», «Народний Рух України» та фракції промисловців та підприємців. Особливу подяку Зорян Ацедонський від імені колективу висловлює голові Львівської обласної ради Петрові Колодію, депутатам Тарасові Курчику, Михайлові Дзюдзю і всім, хто не був байдужим при розгляді цього питання.

Зорян Ацедонський на прес-конференції оперує тільки фактами, показує відповідні документи. Колектив в 2014 році, незважаючи на всі складнощі, їздив із гастролями, в тому числі за кордон. З 2005 року, відколи «Верховина» перебуває на «балансі» області, були поїздки в Сербію, Хорватію, Латвію, не кажучи вже про подорожі Польщею та Україною. Як обласний колектив об`їхали всі міста та райони Львівщини, всюди їх зустрічають тепло та приязно. Всюди, крім департаменту культури, який очолює п. Наталія Гамкало.

Дивна позиція обласного «культурного» керівництва проявилася на відзначенні 65-літнього ювілею «Верховини» – вітання надійшли зі столичного Києва, а чиновники зі Львова Дрогобич, де резидує «Верховина», проігнорували. Таке ставлення Зорян Ацедонський називає або упередженим, або байдужим. Інший факт – атестація колективу, де теж чиновники від культури фактично принизили колектив.

Чи не тому проігнорували та принизили, що колектив – як більмо в оці, бо його існування не дало накласти лапу на приміщення? І хоча вже Янукович не Президент, Михайло Кулиняк не міністр культури, а Олег Сало – не губернатор Львівщини, та призначена в часи Януковича Наталія Гамкало впевнено почувається на своїй посаді, а справа регіоналів з «прихватизації» «вічно жива». В часи війни люстрація залишається пустопорожнім звуком…

Наразі «Верховина» знаходиться у «висячому» положенні, не знає, що її чекає завтра. Обласна рада погодила фінансування колективу до … вирішення справи із переданням ансамблю на баланс (фінансування) міста Дрогобича. Та навіть ця маленька перемога (чи перемир`я) нервує чиновників у Львові. «Ви про це ще пошкодуєте!» – таке почув Зорян Ацедонський, коли депутати все ж стали на захист колективу всупереч волі департаменту культури ЛОДА. Та він не шкодує, що захищає своїх працівників, захищає українську пісню, українську культуру, що став неугодним всесильній чиновниці. Бо вірить, що справедливість є, за неї варто боротися.

А тим часом Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина» працює, дає концерти, в тому числі благодійні. Доходи ансамблю постійно зростали з 2008 по 2013 рік. Для прикладу, ансамблю в 2011 році заробив на 50% більше, ніж в 2010. Хоча зрозуміло, що сам себе колектив утримувати не в змозі. У 2014 році через відомі причини прибутки зменшилися, але хіба це привід позбуватися такого прекрасного колективу?

Культура і в кращі для України часи була на задвірках, а чиновники, які нею «піклувалися», були явно не на своєму місці. Режим Януковича насаджував іншу «культуру», тому й пожинаємо тепер гіркі плоди. Виховані не на українській пісні, а на російській попсі, шансоні, на бездуховних ідеологічних проросійських шоу та серіалах люди українцями називаються тільки номінально. На жаль, зараз при владі саме вони, у тому числі в «культурних» інстанціях міст та областей.

Володимир Ключак

джерело: Трускавецький вісник






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар