2015-03-02 17:49:23
В.о. Дрогобицького міського голови п. Тарасу Метику
Депутатам Львівської обласної та Дрогобицької міської рад
Громаді м. Дрогобича
Відкритий лист
У зв’язку з поширеною в місцевих ЗМІ інформацією про ситуацію навколо правового статусу Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні та танцю України «Верховина» хочу висловити свою позицію з цього питання.
З 2005 року по 2010 рік ансамбль «Верховина», перебуваючи на фінансуванні з обласного бюджету активно здійснював свою концертну діяльність(дохід від концертів: 2008р. – 82 тисячі гривень, 2009р. – 89 тисяч гривень, 2010 р. – 142 тисячі гривень, 2011 р. – 218 тисяч гривень). За цей період здійснювались гастрольні поїздки в Латвію, Угорщину, Сербію, Хорватію, не кажучи вже про подорожі Польщею та Україною, які відбувались при сприянні Управління культури Львівської ОДА та Міністерства культури України. Колектив брав участь в офіційних заходах у Львівській області та у м. Києві.
До 28.12.2012 р. ансамбль керувався Статутом, затвердженим у 2002 році. Фінансування з обласного бюджету здійснювалось регулярно і без жодних застережень.
Епопея проблем навколо ансамблю розпочалась наприкінці 2010 року, одночасно з приходом до влади Віктора Януковича і його команди на місцях. Наш заклад культури протягом 2010-2012 років перевіряли безліч комісій по фінансово-господарській та творчій діяльності. Висновки кожної наступної перевірки свідчили однозначно: жодних серйозних недоліків немає.
В кінці 2012 року керуючись компромісними міркуваннями (не правовими) Дрогобицька міська рада внесла зміни до Статуту ансамблю, де передала усі функції керівництва фінансово-господарською та творчою діяльністю Управлінню культури Львівської ОДА. Місцева влада залишила за собою лише три функції: 1. Право розпоряджатись майном ансамблю(в тім числі приміщенням площею майже 2000 кв.м., яке належить громаді м. Дрогобича), 2. Право, як засновника, проводити реорганізацію, перепрофілювання чи ліквідацію ансамблю. 3. Право призначати та звільняти директора ансамблю.
Управління культури ЛОДА протягом останніх років абсолютно ігнорувало численні прохання керівництва ансамблю про надання необхідної творчо-методичної та фінансової підтримки. Суспільно-політичні події, економічні негаразди в державі, та насамперед відсутність підтримки зі сторони обласних керівників культури вплинули на фінансові показники «Верховини». Але колектив обрав стратегію участі у благодійних концертах, отриманні кошти від яких скеровуються на підтримку воїнів Української армії.
Черговим неприємним сюрпризом для колективу та для міської влади став несподіваний намір Департаменту культури Львівської ОДА перевести ансамбль «Верховина» на фінансування з міського бюджету, прикриваючись терміном «децентралізація». Чому саме наш ансамбль обрали з 28-и установ обласної культури відповіді ніхто з обласних чиновників не надав і по сьогодні.
Завдяки активній позиції депутатів обласної ради та рішучості колективу цей процес вдалось зупинити. Але і надалі обласні керівники культури продовжують «тиснути» різноманітними методами на міську владу Дрогобича, щоб та передала і ці три вищезгадані функції, що належать до повноважень Дрогобицької міської ради.
Серед причин називають зміни до Бюджетного кодексу України. Зокрема – ст.90, в якій говориться наступне: до видатків, що здійснюються з обласних бюджетів належать видатки на державні театрально-видовищні програми (філармонії, художні, музичні колективи і ансамблі, театри, концертні і циркові організації, будинки культури національного, державного і обласного значення. Географія виступів ансамблю «Верховина» охоплює всю Львівську та інші області. Оплата праці артистам колективу з 2005 року здійснюється по шкалі для обласних колективів. То в чому невідповідність Бюджетному кодексу?
Та чому обласні фінансисти не згадують статті 101 і 104 Бюджетного кодексу «Міжбюджетні трансферти між місцевими бюджетами», в якій зазначається, що субвенція на утримання об’єктів спільного користування надається з одного місцевого бюджету іншому для компенсації відповідних видатків. Дані умови визначаються на договірних засадах між надавачем субвенції та її отримувачем.
Але, на жаль, деякі місцеві можновладці, перебуваючи під впливом чиновників львівської облдержадміністрації стараються чим скоріш «скинути зі своїх плечей» чудовий мистецький колектив з майже 70-річною історією. Перш, ніж приймати таке доленосне для колективу(90 працівників) та для громади міста Дрогобича рішення, необхідно передбачити усі можливі в майбутньому наслідки. Бо чи можна повністю довірити долю колективу в руки чиновників, які протягом останніх 5-и років своєю діяльністю завдали лише шкоди для ансамблю?!? Громада нашого славного міста та депутатський корпус, який представляє дану громаду, повинні бути впевненні, що через рік, чи п`ять, чи навіть десять років ми матимемо можливість бачити і чути прекрасні українські національні пісні та танці у виконанні Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні та танцю України «Верховина»».
З повагою, від імені колективу ансамблю «Верховина» директор Зорян Ацедонський
джерело: Трускавецький вісник