2015-07-08 18:07:34
В Україні вводяться нові правила в пенсійному забезпеченні. Пропоную ставати свідомими свого майбутнього та ефективно використовувати можливості на власну користь.
Пропоную знайомитися із матеріалами, що розкривають суть пенсійної реформи і допоможуть кожному з нас віднайти своє місце у запропонованих варіантах нашого пенсійного забезпечення:
hvylya.net (Київ), 03.07.2015, У Пенсійному фонді розповіли про ризики запропонованої кабміном пенсійної реформи
У Пенсійному фонді України визнали, що в запропонованій Кабінетом міністрів реформі пенсійної системи є певні ризики. Про це заявив голова Пенсійного фонду Олексій Зарудний.
«У накопичувальній системі трошки інший механізм формування пенсій. Як у солідарній системі це відбувається? Людина, яка сьогодні пішла на пенсію, фактично фінансує людина, яка сьогодні є на виробництві. І коли у чинного працівника зростає трошки зарплата, є можливість підвищити пенсію. Що стосується накопичувальної системи. Там 20-25 років накопичується певна сума. Ця сума не просто лежить - вона інвестується. Є якийсь інвестиційний дохід, це все плюсується, і через 25 років формується певний пенсійний актив. Далі є різні форми виплат. У тому законі, який ще був прийнятий в 2003 році, є можливість одноразової виплати або можливість отримання довічної пенсії, коли це передається страхової кампанії. Умови договору такі: людина приносить в страхову компанію, наприклад, 100 тис гривень. Страхова компанія каже: за 100 тис гривень, скільки ти не проживеш, рік або десять, я тобі буду виплачувати на місяць тисячу гривень. Цифри я умовно називаю. Людина віддає актив страхової кампанії, і та бере на себе зобов'язання і платить йому гроші довічно, скільки людина не проживе », - розповів Зарудний. За його словами, людина повинна сама передавати ці гроші страхової компанії.
ТАК ЗВ??ЧАЙНО. У накопичувальній системі ці кошти - це власність людини. Більше того, якщо людина, не дай Бог, не дожив до пенсійного віку, все, що у нього на рахунку, - це спадщина. Тобто може успадковуватися. Далі, коли людина виходить на пенсію, - це його актив: або довічна пенсія, або разова виплата. Суть накопичувальної системи в тому, що вона формує певну суму на старість. З питання індексації - можливо, людина візьме цей мільйон, або скільки у нього буде, віднесе в банк, покладе на рахунок, і буде жити з відсотків ... Але, як показує світовий досвід, ці кошти тривалі, довгі і буває так, що в один рік прибутковість менше інфляції, але минуло кілька років, на ринку змінилася ситуація, дохід вище інфляції », - пояснив Глава Пенсійного фонду України.
Зарудний зазначив, що 2% - це те, що людина сьогодні платить зі своєї заробітної плати.
«Законопроект пропонує, щоб ці 2% направлялися в накопичувальну систему. Тобто загальна ставка не збільшується, просто йде перерозподіл, і ці кошти спрямовуються до накопичувальної системи. Сьогодні людина цих коштів не має. Вони не накопичуються. Для тих людей, які будуть починати накопичувальну систему, якою б не була високою або більш високою прибутковість - це все одно буде плюс до тієї солідарної пенсії, яку вони матимуть. Питання в тому, як буде відбуватися професійне управління цими коштами. Тут важливо, щоб був долучений ринковий механізм, конкуренція. Законопроект передбачає, що людина, яка формує обов'язкові накопичення і зобов'язаний віддати 2%, зможе вибрати фонд недержавний, в який буде вкладати кошти », - зазначив Зарудний.
Він розповів, як ці фонди будуть обиратися.
«Звичайно не так, що хтось прийшов, той і молодець. Є дуже жорсткі умови відбору фондів, кампаній з управління активами. Є диверсифікація по доступу та з використання цих коштів. Накопичувальний фонд - або цей обов'язковий централізований або навіть будуть потім недержавні пенсійні фонди - це структура, яка адмініструє тільки внески і враховує людей. Тобто веде рахунок людини і відображає його пенсійний капітал. Але цей фонд грошима безпосередньо не розпоряджається. Якщо ми говоримо про це централізованому фонді, то у нього є рада, так само, як у недержавному пенсійному фонді є органи управління. І ось порада або органи управління приймають рішення, яку залучити компанію, і не одну, до управління цими коштами. Долучати можуть з числа компаній, які отримали відповідну ліцензію у регулятора, які відповідають вимогам: зокрема, період тривалості роботи на ринку, наявність менеджменту і так далі. Рада фонду, крім того, що він вибирає компанії, стверджує ще інвестиційну декларацію - куди будуть чи не будуть вкладатися кошти цього фонду. У законі про обов'язкову системі є загальне обмеження: не можна кошти ці в будь-які активи вкласти. Якщо в цінні папери - не більше стільки-то. Коли рада фонду визначив компанію, затвердив цю декларацію, тільки ця компанія в рамках цієї декларації може вкладати ці кошти Пенсійного фонду », - розповів Зарудний.
За його словами, є ще такий учасник, суб'єкт процесу, як банк-зберігач.
«Він також обирається на конкурсній основі. Це банк, в якому фізично розташовуються гроші. Тобто у нас є гроші від людини. Пенсійний фонд або адміністратор недержавного пенсійного фонду зафіксував, що людина сплатила, записав на цей персональний рахунок ці кошти. Вони фізично потрапили в банк-зберігач. Є компанія, яка управляє активами і керується обмеженнями інвестиційної декларації. Він звертається до банку-зберігача і каже: я хочу ці кошти в такі-то акції вкласти. Банк-зберігач перевіряє, чи відповідає це інвестиційної декларації, чи дійсно є така кампанія, інформує Пенсійний фонд, що операція є, і тоді, за дорученням цієї компанії, кошти вкладаються в акції. Тобто рада фонду і керуюча кампанія на рахунку цих коштів не мають. Вони тільки приймають рішення. Фізично операцію виконує банк-зберігач, який також контролюється Національним банком. А банк-зберігач, у свою чергу, не може прийняти рішення самостійно, а тільки, коли йому скаже компанія », - розповів Зарудний.
Він зазначив, що важливо розуміти, чому стоїть саме поєднувати ці дві пенсійні системи.
«При накопичувальній системі ще важливо? Людина може порахувати: ага, от у мене 2%, це мені замало буде, коли я піду на пенсію, хочу ще собі додати, у мене є можливості. Тоді людина йде до недержавного Пенсійного фонду теж формує додатковий капітал. І важливо розуміти, чому стоїть саме поєднувати ці дві системи. Як правило, найбільш ефективними в світі є ті системи, де діють обидва ці компоненти. Солідарна система практично не залежить від кризових явищ, які можуть бути на фондовому ринку і так далі. Люди, зарплату платять, внески йдуть, пенсії є. Накопичувальна система не залежить практично від демографічних ризиків, людина сама собі відкладає - йому не потрібно мати спонсора, як у солідарній системі у вигляді працюючого. Але є ризики через якісь коливання на ринку. Але коли з двох складових йде пенсія, то це найбільш ефективна пенсійна система. І там, і там є ризики, але поки в світі ніхто нічого іншого не придумав », - підкреслив Глава Пенсійного фонду України.
джерело: Святослав Сурма