Важливо, що незаконне будівництво зупинено виключно правовими методами. Відстояти державні інтереси Державному історико-культурному заповіднику «Тустань» вдалося завдяки активній підтримці депутата Львівської обласної ради Олександра Ганущина (тепер голова) і народного депутата України Андрія Парубія (тепер Перший заступник Голови Верховної Ради України), за участі професійної громадськості та широкого розголосу в засобах масової інформації.

У 2010 році в комплексній охоронній зоні пам’ятки археології національного значення «Городище літописного міста Тустань»  здійснювалося незаконне будівництво готелю. Ігноруючи приписи Управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації, прокуратури та міліції,  забудовник викопав котлован та звів масивний фундамент з готових блоків. Будівництво було зупинене лише після вручення порушнику ухвали Сколівського районного суду. Розпочався судовий процес. Для мирного врегулювання забудовнику на обмін надано більшу ділянку в іншому місці, проте він вирішив скористатися обома, проігнорувавши домовленість. Згодом за рішеннями суду будівництво визнане незаконним, скасовано відповідні рішення Підгородецької сільської ради та державний акт. У травні 2014 року рішенням суду забудовника зобов’язано знести самочинно збудований фундамент, відкрито виконавче провадження. Тривалий час у справі не було жодних зрушень, аж дотепер.

Окрім цього наприкінці 2010 року забудовник змінив русло потоку, виконавши масштабні земляні роботи на території пам’ятки археології. Проти нього порушено кримінальну справу за статтею 298 Кримінального Кодексу України та розпочато досудове розслідування. У кримінальному провадженні призначено земельно-технічну експертизу, котра триває донині.

Протягом усієї судової боротьби і дотепер забудовник Тустані перешкоджав роботі Державного історико-культурного заповідника «Тустань», намагався зупинити розробку та затвердження проекту Детального плану території Заповідника і проекту землеустрою.

Заповідник «Тустань» має на меті повернути змінене русло потоку і пошкоджену територію до первісного вигляду та унеможливити будь-які незаконні дії щодо унікальної археологічної пам’ятки в майбутньому. Сподіваємося, що сьогоднішній успіх буде прецедентом, прикладом спроможності держави захищати національні інтереси та зберігати культурну спадщину для нащадків від руйнівних амбіцій окремих осіб.

Слід наголосити, що наскельне місто-фортеця Тустань за кількістю та системністю скельних пазів є унікальним об’єктом культурної спадщини, і тому має перспективи включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО саме як культурного здобутку України.

Інформація прес-служби історико-культурного заповідника “Тустань”