2017-11-10 22:02:00
Паротит – гостре інфекційне захворювання, відоме як свинка. Симптоми свинки – запалення слинних залоз, загальна інтоксикація організму.
Збудник паротиту - стійкий вірус у зовнішньому середовищі – швидко гине під впливом УФ – випромінювання, високої температури, дезінфікуючих засобів.
Єдиним джерелом інфекції є хворі на різні форми (типові та стерті, субклінічні) епідемічного паротиту. Хворий починає виділяти вірус у довкілля за 3 дні до початку проявів хвороби та продовжує протягом 9 днів після.
Механізм передачі – повітряно-крапельний. Слина, краплини носоглоткового слизу, що містять вірус у слині, можуть потрапляти через повітря до іншої людини при чханні, кашлю, розмові або контактно-побутовим шляхом через забруднені руки, немитий посуд або інші заражені предмети.
На епідемічний паротит найчастіше хворіють діти в період між третім і сьомим роком життя. Осіб чоловічої статі епідемічний паротит уражає в 2 рази частіше з виникненням явних (симптомних) проявів, ніж дівчаток та жінок. Інфекційний процес має сезонність, спостерігають хворобу найбільше навесні, особливо у квітні та травні. Після перенесеної хвороби створюється стійкий, довічний імунітет.
Інкубаційний період паротиту від 11 до 23 днів. Симптоми свинки починаються гостро: з ознобу, підвищення температури тіла до субфебрильних і високих цифр. (Рідко, але трапляється, що паротит протікає без підвищення температури), хворобливість і припухання привушних залоз – з одного або з обох боків одразу. Часто в запальний процес втягуються підщелепні, рідше – під’язикові слинні залози. Збільшуються довколишні лімфовузли (за вухами, на шиї). Обличчя і шия хворого характерно змінюються, що робить зрозумілим народна назва хвороби – «свинка». Виникають нездужання, головний біль, загальна слабкість, безсоння.
Паротит дуже небезпечний ураженням статевих залоз: у хлопчиків і чоловіків свинка може ускладнитися в орхіт; у дівчаток і жінок – офорит (рідше).
Вірус паротиту також може уразити підшлункову залозу і викликати гострий панкреатит. При проникненні в центральну нервову систему вірус паротиту небезпечний розвитком серозного менінгіту, менінгоенцефаліту.
При паротиті може також розвинутися ураження середнього вуха, чревате стійкою глухотою.
До неспецифічних методів профілактики можна віднести поради щодо дотримання гігієнічних навичок: частіше мити руки, уникати контакту з слиною інших осіб при чханні або кашлі, не користуватися непевним посудом і напоями. Хворих для запобігання зараження оточуючих осіб слід ізолювати на термін не менше 9 днів від початку хвороби.
Найбільш ефективним методом профілактики епідемічного паротиту є вакцинація, яка в Україні входить до календаря щеплень. Вакцинацію для одночасної профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводять комбінованою вакциною у віці 12 місяців. Друге щеплення проводять дітям у віці 6 років.
Завідувач відділення організації
епіддосліджень Дрогобицького ММВ
ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»
Л. Янківська
матеріал опубліковано на правах соціальної реклами
джерело: Ігор Богданович Майкут