2017-12-05 15:46:41
Стаття
Трихінельоз – захворювання паразитарного характеру, викликане появою круглих черв’яків в організмі, які мають назву трихінели. Зустрічається у багатьох ссавців, іноді навіть у птахів. Але остаточним господарем даного паразита є людина.
Впродовж останніх років в Україні, все частіше почали реєструватись окремі випадки, а іноді і спалахи захворювань на трихінельоз, які спричинені із вживанням в їжу м'яса і сала уражених трихінелами свиней, а також диких тварин.
Трихінельоз може протікати як у гострій формі, так і в хронічній. Ознаки хронічного захворювання не так явно виражені, як при гострій формі. Гострий трихінельоз супроводжується такими недугами:
Джерелом зараження людини на трихінельоз може бути вживання зараженого м’яса в їжу. Високий ризик появи трихінел у людей, які:
Зазвичай на трихінельоз уражаються групами під час застільних заходів.
Боротьба з трихінельозом здійснюється за двома основними напрямами:
Основою загальної профілактики трихінельозу служить дослідження свинини - «трихінелоскопією», яке проводять на м'ясокомбінатах, скотозабійних пунктах, м'ясо-молочних і харчових контрольних станціях. Для дослідження свинячих туш на трихінельоз беруть, як правило, ніжки діафрагми. При виявленні хоча б однієї личинки трихінел м'ясо знищують або направляють до технічної утилізації. Санітарно-просвітня робота повинна бути спрямована на поширення серед населення відомостей про трихінельоз.
Щодо природних осередків трихінельозу важливою профілактичною мірою служить закопування мисливцями тушок хижих тварин після зняття шкурок, ретельна термічна обробка м'яса диких тварин (ведмедів, кабанів тощо) при вживанні його в їжу, неприпустимість згодовування домашнім тваринам сирого м'яса диких тварин.
Є певні настанови щодо запобігання зараження трихінельозом при вживанні м'яса у побуті. Так, ефективне знезараження м'яса від личинок може бути при його заморожуванні при −20 °c протягом 3-х днів або при нагріванні до 58,5 °c протягом 10 хвилин, а також:
Як запобігти зараженню на трихінельоз?
Щоб запобігти зараженню трихінельозом, слід купувати тавроване м'ясо, перевірене ветеринарно-санітарною експертизою, продаж м`яса без довідки ветсанекспертизи забороняється. Споживати м`ясо слід добре просмаженим або провареним. Термічна обробка м`яса на протязі 2,5-3 годин кусками товщиною до 8см повністю знезаражує м`ясо від личинок трихінел.
Не користуйтесь послугами “стихійних” ринків, не купуйте м`ясо та м`ясопродукти в місцях, не визначених для торгівлі. Це може зашкодити Вашому здоров'ю. При прояві перших симптомів захворювання звертайтесь до дільничного або сімейного лікаря вашого лікувального закладу.
Завідувач відділення організації
епіддосліджень Дрогобицького ММВ
ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»
Янківська Л.В.
джерело: власне