ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу «propatria!» («За Батьківщину!») 2014 року

ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу «propatria!» («За Батьківщину!») 2014 року

2014-10-22 11:11:10

Кожен національно свідомий українець прагне бачити свою країну високорозвиненою, багатою, красивою і квітучою державою, у якій шануються прадавні традиції українського народу, культура і звичаї, а найголовніше – рідна українська мова. Адже наша моває фундаментальним національним здобутком. З огляду на багатовікові намагання Росії викорінити з українського середовища найголовніше – рідну мову, ми усвідомлюємо, що боротися за неї слід так само, як за Крим і Чорне море, українські чорноземи, надра і ріки, сільську школу і науку, медицину та сильну арміюі, врешті-решт, честь українського суспільства. Кожен обирає свій шлях боротьби. «Я буду боротися. Це – моя зброя. Я буду боротися словом», - вирішила галичанка Оксана Максимишин, і надіслала в Україну вірш «Мамо, не плач», написаний у далекій Португалії. На шлях духовної боротьби за Незалежну і Соборну Україну ступила редакція сайту «Дрогобич Інфо». Метод боротьби може бути пасивним шляхом розміщення інтерв’ю провідних літераторів і філологів, а може бути й активним, як от запровадження літературного конкурсу. Такий конкурс заохочує українців вивчати і плекати рідну мову, збагачувати власний лексикон, прищеплювати любов до співучої української своїх дітей і внуків, широко популяризувати її як автентичну мову Русі-України, виховуючи таким чином майбутні покоління на патріотичних засадах. Допоки житиме українська мова – доти буде Україна. На цю ідею редакція пристала ще у 2011 році і вже втретє успішно її реалізовує як проект.

Коротко – про результати втілених літературних проектів у 2011 і 2012 роках.

2011 рік. Опубліковано 75 віршів від 33 авторів; місце проживання поетів - 21 населений пункт України. Конкурс тривав з 3 березня до 1 червня. Інформаційними партнерамиконкурсу стали видання "Каменярі" (з 22 березня) , "Фортуна" і "Гомін Галичини".Редакцією газети «Каменярі» було виокремлено номінацію "Мій рідний край – Дрогобиччина" та оголошено три грошові премії. Достроково, 26 травня редакція часопису оголосила переможців номінації і 27 травня відбулося святкове вручення премій біля пам’ятника Юрію Дрогобичу. Переможцями номінації конкурсу визнано дрогобичанку Наталію Янушевич за вірш "Моїм бабцям" (перше місце, премія – 500 грн.); друге місце зайняла двадцятирічна Віра Стець за вірш "Їду додому" (премія - 300 грн.), а третє місце – дев’ятирічний дрогобичанин Юрій Томашенко за вірш "Рідний дім" (премія – 200 грн.). Окрім премій меценат і партнер конкурсу у цій номінації, головний редактор газети Ігор Курусвручив переможцям грамоти. Крім цього, Наталія Янушевич отримала приз - піврічну передплату на газету "Фортуна" від редакції видання.Абсолютним переможцем Літературного конкурсу поезії на сайті "Дрогобич Інфо" рішенням журі одностайно визнаноТихонову Катерину Юріївну з м. Золочів Львівської обл. Переможниця отримала грамоту, грошову премію та приз. Грамоти також отримали 13 фіналістів конкурсу.У складжурі ввійшли головний редактор радіо "Франкова земля", член редколегії Всеукраїнського дитячого журналу "Дзвіночок" Йосип Фиштик (голова журі), відомий поет Богдан Британ та філолог Ольга Гром.Перелік фіналістів, вручення премій та нагород (відео та фотографії) відображено на сайті, твори конкурсантів опубліковані та доступні для перегляду будь-кому.

2012 р. За умовами цього літературного конкурсу учасники мали можливість на суд журі надіслати не тільки поезію, але й прозу. У зв’язку з широкою географією учасників він набрав статусу Всеукраїнського літературного конкурсу.Конкурс тривав з  3 березня до 16 липня. До складу журі увійшли: голова журі – Заслужений діяч мистецтв України, головний редактор радіо "Франкова земля" Йосип Фиштик, доцент кафедри української мови Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка Богдан Пристай та учителька української мови Дрогобицької гімназії Світлана Дорик.

Загалом на Літературний конкурс надійшло 196 віршів - від 69 учасників та 46 прозових творів - від 26 авторів. Опубліковано:77 віршів від 46 учасників і 16 прозових творів від 10 учасників. На жаль, через банальне недотримання умов конкурсу, неуважність авторів і навіть плагіат більшість творів так і не потрапила на конкурс.

Фіналістами Всеукраїнського літературного конкурсу у номінації прози на сайті "Дрогобич Інфо" стали 6 учасників. Фіналісти отримали грамоти та заохочувальні призи. Завдяки спонсорській підтримці запроваджено другу премію в розмірі 100 грн., яку отримала за ІІ місце двадцятиоднорічна Коваль Наталія Миколаївна з Рівненської області. Диплом про здобуте перше місце за прозовий твір у Всеукраїнському літературному конкурсі отрималаПригара Христина Михайлівна з м. Київ та премію у розмірі 150 грн.

Перше місце за поетичні творизайняла сімнадцятирічна Шевченко Вікторія Тарасівна зі Львова, якій було вручено квіти, диплом та грошову премію у розмірі 300 грн. Приз, букет квітів, диплом та грошову премію з рук талановитої поетеси Катерини Тихонової за зайняте друге місце отримав Гарник Юрій Миколайович, житель с. Раневичі Дрогобицького району Львівської області. Третє призове місце зайняв Саханда Ігор Іванович з Києва. Поштою призер отримав диплом, а переказом – належну премію в розмірі 100 грн. Крім цього, журі помітило й наймолодшого учасника Всеукраїнського літературного конкурсу. Відтак голова журі Йосип Фиштиквручив диплом семирічному дрогобичанинуГищуку Андрію Дмитровичу (в номінації "Наймолодше ім’я") та заохочувальні призи.

Фіналістами стали 17 учасниківз усіх куточків України, у тому числі мешканець Словацької Республіки(Крук Ігор, 27 р., - у номінації "За вірність материнській мові").Під час нагородження фіналісти зі Стебника і Борислава отримали грамоти, квіти та заохочувальні призи. Поетеса Леся Гайдук зачитала свій твір "Історія одного кохання", за який отримала оригінальний приз від директора ресторану Світлани Мелех – пам’ятну серцеподібну вазу. Всім фіналістам вручено грамоти, білі троянди та заохочувальні призи – книги, кольорові листівки, а також записники для нотаток від часопису "Гомін Галичини».

Спонсорами Всеукраїнського літературного конкурсу, а значить тими краянами, яким небайдужа доля України стали: головний редактор тижневика "Каменярі" Ігор Курус,мешканець с. Лішня, генеральний директор БК ТзОВ "ЄВРОБУДСЕРВІС+" Іван Торський,громадська діячка, підприємець Люсьєна Фідик, редактор газети "Дрогінфо" Максим Федис,депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний,директор ПАТ "Галка-Дрогобич" (Дрогобицький солеварний завод) Орест Ортинський,директор ресторанного комплексу "На Лані", МКП Фірма "ГеяНА" Світлана Мелех, Генеральний спонсор конкурсу – директор ТзОВ "Тандем" Василь ТанчукДоповнив призовий фонд книжною продукцією лідер ГО "Небайдужі дрогобичани" Святослав Сурма.Інформаційний партнер Всеукраїнського літературного конкурсу, редактор часопису "Гомін Галичини" Анна Баневська оголосила імена тих конкурсантів, які отримали редакційні призи – передплату на газету, а серед нихДудич Іван (25 років, м. Дрогобич) за вірш "Вечірній сад" отримав оригінальний приз – "Пальму першості".

Фільм та світлини про урочистості можна переглянути в публікації «Всеукраїнський літературний конкурс. Оголошено фіналістів»від 01.08.2012 р. на сайті «Дрогобич Інфо». Меценатам вручено подяки, а їх імена оголошені на сайті «Дрогобич Інфо». Ряд публікацій щодо цього конкурсу можна знайти на сайті «Трускавецький вісник», газетах «Вільне Слово», «Галицька Зоря», «Гомін Галичини» і «Фортуна», переглянути відеоролик телеканалу «Алсет» на youtube.

Гроші, отримані від меценатів, були використані на проведення урочистого вручення премій і відзнак та фуршету у ресторані «На Лані» (вул. В. Чорновола) у Дрогобичі, закупівлю та друк бланків відзнак, придбання заохочувальних призів, поштові послуги (бандеролі) тощо.

 

2014 рік.Окупація Росією українського Криму, військові дії на Сході України, інформаційна дезінформація, намагання нівелювати та зруйнувати все українське з боку Путінської Росії спонукала редакцію сайту продовжити боротьбу. Коштів у редакції немає. Незважаючи на це, 15 квітня пілотує новий проект - Літературний конкурс "propatria!" ("За Батьківщину!"). Патріотичний заклик «propatria!» латинською мовою закликав подорожніх на постаменті Лицаря волі, що багато десятиліть тому був споруджений біля міської ратуші у Дрогобичі, а також у Львові. Пам’ятник простояв недовго (1916-1918рр.), але залишив помітний слід в історії міста, адже публікацій про нього було багато як у нас, так і за кордоном. Вирізьблений з дерева Лицар уособлював мужнього вояка, завше готового вступити в бій з окупантами. Закутий в збруї Лицар надихав багатьох жертводавців долучитися своєю лептою до шляхетних, сповнених патріотизму і самопожертви вчинків. Тому тема літературного конкурсу поезії – суто патріотична: про патріотизм і майбутнє України, любов до рідного краю.

Інформаційними партнерами цього проекту на сайті "Дрогобич Інфо" є: редакції газет "Гомін Галичини", "Нафтовик Борислава" і "Фортуна", редакція радіо "Франкова земля" з єдиним в Україні філіалом Дому Європи у Києві, редакція Інтернет-сайту "Трускавецький вісник".

Опубліковано 289 поетичних творів від 129 авторів з 16 областей України, в тому числі твори чотирьох учасників – з Італії. Конкурс тривав з 15 квітня до 24 серпня. Твори 13 авторів не опубліковані через недотримання умов конкурсу. Наймолодшим учасником є Литвин Юлія Володимирівна з м. Комсомольськ Полтавської обл. – 8 років, а найстаршим є Радутний Володимир Юхимович з с. Чечелеве Кременчуцького району Полтавської обл. – 72 роки. Найактивнішою у конкурсі відзначається Дніпропетровська область – її мешканці шанують і люблять рідну мову, виявляють хист у поезії.

Цікаві факти.У конкурсі взяв участь інвалід І групи по зору Ігор Василюк з м. Луцьк. Він напам’ять прочитав свої вірші, а милосердна людина їх записала і надіслала на конкурс за його побажанням. У спадок з Франкового роду передався дар поетичного слова ОлесіФранко, правнучки Онуфрія  Яковича Франка - рідного брата Івана Франка. Поетеса надіслала на конкурс 3 вірші.Серед учасників конкурсу є також жителька Італії, українка за походженням Наталія Хаммоуда.Варті відзнаки твори 6 учасниць Літературного конкурсу з м. УстилугВолодимир-Волинського району Волинської області. Дівчатка віком 10-16 років відвідують гурток «Живе слово», тож вирішили за порадою керівника гуртка взяти участь у конкурсі. Про себе вирішили нагадати й колишні фіналісти літературного конкурсу на «Дрогобич Інфо»: Леся Гайдук, Володимир Вакуленко та Любов Відута, які також надіслали свої твори на суд журі.

Твори учасників ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу "propatria!" видрукувані у п’яти примірниках, один з яких передано нашим побратимам, які самовіддано захищають Україну від російських окупантів на Донбасі. Опубліковані твори лягли в основу збірки, яку 19 вересня отримав учасник АТО Богдан Матківський та передав згодом нашим героям на передову.

Промоційною акцією проекту «propatria!»  став однойменний відеофлешмоб, в якому 6 вересня взяв участь Юрій Гарник, а читачі сайтів «Дрогобич Інфо», «Стебник», youtube мають змогу переглянути у будь-який час.

Слухачі радіо «Франкова земля», а відтак користувачі Інтернету можуть прослухати радіопередачу, присвячену літературному конкурсу, що прозвучала в ефірі. Запис передачі розміщений на сайті радіоредакції 27 вересня 2014 року.У соціальних мережах facebook і Однокласники діють групи, присвячені цьому проекту. Учасниками цих груп є близько 150 чоловік з різних куточків України, і, на нашу думку, літературний конкурс під цією назвою отримає нове життя у наступні роки.

Імена меценатівбудуть опубліковані на сайті «Дрогобич Інфо», друкованих виданнях наших партнерів та озвучені в ефірі радіо «Франкова земля».

Згідно рішення журі, диплом лауреата премії за І призове місце удостоєна Короткова Олена Анатоліївна з м. Кривий Ріг – за твір «Казка про рідну мову».

ІІ місце між собою розділили: Гарник Юрій Миколайович, с. Раневичі Дрогобицького району – за твори «Бігли коні» і «Читав Кобзаря» та  Рубцов Ігор Іванович, м. Донецьк – «В мені розіп’яли бандерівця».

ІІІ місце – Гуменюк Марія Володимирівна, м. Тернопіль – «Молитва»; Гірчак Василь Васильович, с. Сторона Дрогобицького р-ну Львівської обл. – за вірш  «Небесній сотні»; Освальд Катерина Юріївна, Миколаївська обл., м. Нова Одеса  – «Діалог з майбутнього».

Розмір премій: за І місце – 700 грн., за ІІ місце – 500 грн. і за ІІІ призове місце кожен переможець отримає по 400 грн. та диплом. Ідея збільшити кількість призових місць та розмір премій належить нашим невтомним організаторам Оксані Рудавській і Галині Жубіль, а небайдужість до стану української мови в Україні наших меценатів дала можливість такий задум втілити в життя.

Журі також визначило й фіналістів конкурсу, які отримають грамоти та заохочувальні призи бандероллю. Ними стали:

1. Джурик Любов Казимирівна, м. Львів – вірш «Мене болить» - почесна грамота;

2. Штундер Юлія Іванівна, м. Сквира Київської обл. – почесна грамота;

3. Обшарська Раїса Володимирівна, м. Чортків – почесна грамота;

4. Кондрюк Анатолій Федорович, м. Кам’янець Подільський Хмельницька обл. – почесна грамота;

5. Шваничик Галина Андріївна – м. Дрогобич – почесна грамота;

6. Данилюк Наталія Василівна, м. Івано-Франківськ – почесна грамота;

7. Бодасюк Олена Юріївна, м. Київ – почесна грамота;

8. Досяк Юрій, м. Ф’юмічіно, Італія, 16 років – грамота;

9. Хамомуда Наталія Петрівна, italia  – почесна грамота;

10. Василюк Ігор Іванович, смт. Олика Волинська обл., психоневрологічний інтернат (інвалід І групи по зору);

11. ДегтяренкоМарія-Лурдес Сергіївна, Київська обл. м. Біла Церква,  14 років;

12. Зінченко Сергій Леонідович, Кривий Ріг, Дніпропетровська область (редактор єдиної у Кривому Розі україномовної газети «Промінь Просвіти»);

13. Невідомська Вікторія Володимирівна, Тернопільська обл., 16 років – почесна грамота;

14. Відута Любов Йосифівна, м. Львів;

15. Левченко Іван Васильович, м. Київ;

16. Франко Олеся Мирославівна, Івано-Франківська обл., м. Калуш (правнучка Онуфрія  Яковича Франка, рідного брата Івана Яковича Франка) – почесна грамота;

Члени гуртка: «Живе слово»

з м. Устилуг, Володимир-Волинського району Волинської області

Керівник гуртка – Католик  Людмила Леонідівна, її тел.: 0933945277

17. Лебедь Анастасія Олександрівна, 10 років;

18. Демчук Вікторія Олександрівна, 14 років;

19. Захарова Ірина Геннадіївна, 14 років;

20. Веремчук Софія Сергіївна, с. П’ятидні, 10 років;

21. Куляша Ольга Юріївна, с. Тростянка, 16 років;

22. Лебедь Ярослава Олександрівна, 14 років.

А також:

23. Прокопенко Світлана Іванівна, Київська обл., місто Вишневе – почесна грамота;

24. Жубіль Галина Миколаївна, м. Дрогобич – почесна грамота;

25. Лук'яненко Катерина Олександрівна, Сумська область, м. Ромни;

26. Гайдук Леся Іванівна, м. Борислав – почесна грамота;

27. Нізовцов Михайло Ігнатович, м. Котовськ, Одеська обл., - почесна грамота;

28. Борщик Ігор Ярославович, с. Подорожнє, Стрийський р-н., Львівська область;

29. Литвин Юлія Володимирівна, Полтавська область, м. Комсомольськ, 8 років;

30. Несторук Оксана Вікторівна, с. Кропивник, Долинський р-н, Івано-Франківська обл., - почесна грамота;

31. Павлюк Ірина Михайлівна, м. Львів - почесна грамота;

32. Олеш Віра Богданівна, м. Соснівка Львівської обл.;

33. Цибульська Таїсія Валентинівна, Полтавська обл., м. Кременчук;

34. Шваничик Соломія Богданівна, м. Дрогобич;

35. Чорна Любов Костянтинівна, Донецька обл., м. Красноармійськ;

36. Пікас Любов Дмитрівна, м. Моршин Львівської обл.;

37. Онищенко Інна Ігорівна, м. Київ.

Принципи, за якими журі оцінювало твори: актуальність, авторська небайдужість, суспільна позиція, значущість та образність думки, майстерність, володіння багатством і красою української мови.

Цілі конкурсу:

- виявити і заохотити нові таланти поезії;

- утвердження проукраїнської політики редакції сайту "Дрогобич Інфо".

Склад журі:

Голова журі – Заслужений діяч мистецтв України, віце-президент Дому Європи у Києві, головний редактор радіо «Франкова земля» Йосип Фиштик; кандидат історичних наук, доцент, член Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини» Степан Яким та володар почесної журналістської відзнаки «Четверта влада», поетеса Марія Хорунжа.

Але це ще не все. Організаторами конкурсу запроваджено декілька номінацій, переможці яких також отримають заохочувальні призи.

У листах до редакції автори висловлюють вдячність за такий важливий захід в Інтернеті. Чимало вдячних відгуків ми отримали від фіналістів та переможців конкурсів 2011 і 2012 рр.Тому від імені редакції та учасників Літературного конкурсу висловлюємо вдячність всім, хто підтримав нас у цей складний та важливий для України час.Керівникпроекту «propatria!» – Юрій Федчак(e-mail:123dr@ukr.netтел. 096-13-59-300)

Хід літературного конкурсу відображають наші партнери з друкованих ЗМІ: «Фортуна», «Гомін Галичини» та «Нафтовик Борислава», Інтернет-сайт «Трускавецький вісник», радіо «Франкова земля».

Меценатами ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу «propatria!» («За Батьківщину!») стали:

1. Генеральний спонсор – Львівська обласна організація Всеукраїнського аграрного об’єднання «ЗАСТУП». Всеукраїнське об’єднання «ЗАСТУП» (ЗА Соціальну Трудову Українську Перспективу) було створено для привернення суспільної уваги до проблем відродження аграрного сектора економіки України, розвитку сільських територій, відновлення інфраструктури села та забезпечення жителів України якісними продуктами за доступними цінами.

Основні завдання ВО «ЗАСТУП»:

- захист та підтримка аграріїв і сільських територіальних громад;

- громадський контроль над діяльністю місцевих органів влади та місцевого самоврядування;

- розробка реальних програм в інтересах сільгоспвиробників і споживачів.

2. Федис Максим Богданович, редактор газети «Дрогінфо»;

3. Курус Ігор Федорович, український журналіст, громадський діяч, координатор Громадської кампанії «За відповідальну владу», засновник і головний редактор тижневика «Каменярі»;

4. Чапля Михайло, депутат Дрогобицької районної ради, житель с. Нагуєвичі;

5. Дрогобицька міська партійна організація ВО «Батьківщина» (Олег Яворський та Роман Ілик);

6. Йосип Дяків, директор МКП «Транс-Екіпаж»;

7. Мойсеєнко Віталій, директор КП «Дрогобицький ринок»та інші.

 У заліку призового фонду також – книги українською мовою на пізнавальну тематику. За такий благородний жест висловлюємо подяку Ігорю Розлуцькому, Марічці Николаїшин за книги І. Калинця для дітей; Дрогобицькому видавництву «Посвіт» (директор - Андрій Романович Лесишин), власникові магазину «Діоніс» - за оригінальні призи, а також відомим у широких колах творчим постатям, голові журі Йосипу Фиштику та співорганізатору конкурсу Галині Жубіль.

Особлива подяка також – громадській активістці, шанувальниці рідної мови, меценату, дрогобичанці Люсьєні Фідик, яка вже вдруге допомагає організаторам конкурсу гідно провести урочистості з нагоди вручення нагород та відзнак переможцям і фіналістам конкурсу;

Подяку організатори конкурсу адресують керівнику Дрогобицького добровільного товариству захисту дітей-інвалідів «Надія» Ірині Дзюрах за наданий для проведення нинішнього заходу конференц-зал.

Звичайно ж, висловлюємо подяку нашим інформаційним партнерам, представникам інших мас-медіа, які підтримали цей патріотичний проект, хто був повсякчас з нами,а також всім конкурсантам, що взяли участь у літературному конкурсі. Та, безумовно, понад усе велика подяка – нашому компетентному журі за проведену кропітку роботу. Дякуємо вам!

 

Юрій Федчак – керівник проекту;

Оксана Рудавська та Галина Жубіль – організатори фінальної частини конкурсу та його промоції

джерело: власне


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар