2021-07-16 16:29:55
Продовжуємо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Сьогодні наші консультації, знову стосуються сфери сімейних правовідносин. У гостях директор цього центру - Марія Николаїшин. Ми спілкуватимемося про те, яким чином вирішуються спори щодо визначення місця проживання дитини щодо визначення місця проживання дитини.
Пані Маріє, скажіть будь ласка, як може урегульовуватися питання щодо визначення місця проживання дитини?
Сімейним законодавством урегульовано порядок вирішення питань щодо визначення місця проживання дитини. Так, відповідно до статті 160 Сімейного кодексу України визначення місця проживання дитини за конкретних умов може відбуватися так:
•за згодою батьків, якщо дитина не досягла 10 років;
•за спільною згодою батьків та дитини, якщо дитині виповнилося 10 років;
•дитина сама вирішує, з ким із батьків хоче проживати, якщо їй виповнилося 14 років.
Як бути, коли між батьками малолітньої дитини існує спір щодо визначення місця проживання дитини?
Звертаю Вашу увагу до статті 161 Сімейного Кодексу України. Нею передбачено, що спір батьків малолітньої дитини, які проживають окремо та не дійшли згоди, з ким із них буде проживати малолітня дитина, може вирішуватися:
Які документи необхідно подати до органу опіки та піклування для вирішення даного питання?
Для урегулювання спору між батьками щодо визначення місця проживання дитини один із батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини такі документи: заяву, копію паспорта, довідку з місця реєстрації (проживання), копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності), копію свідоцтва про народження дитини, довідку з місця навчання, виховання дитини, довідку про сплату аліментів (у разі наявності).
Проаналізуйте поетапно, як далі відбувається розгляд заяви, вивчається зазначене у заяві спірне питання?
Для урегулювання цього спору та вирішення питання заявника ведеться відповідна діяльність, яку ми можемо поділити на етапи:
Яка ж інформація береться до уваги для вирішення цього спору?
Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини береться до уваги така інформація:
- ставлення батьків до виконання своїх обов’язків,
- особиста прихильність дитини до кожного з них,
- вік дитини,
- стан її здоров’я,
- інші обставини, що мають істотне значення.
Чи може буде прийнято рішення про визначення місця проживання з тим з батьків, який, як з’ясовано, зловживає спиртними напоями?
Наголошую, що під час розв’язання спорів між батьками щодо визначення місця проживання (перебування) дитини служба у справах дітей повинна керуватися найкращими інтересами дитини з урахуванням рівних прав та обов’язків матері та батька щодо дитини. Якщо ж буде з’ясовано, що інший з батьків, який бажає, щоб дитина проживала з ним, не маючи самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, чи своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини, тоді орган опіки й піклування відмовляє йому у передачі дитини для проживання. Про це складається відповідний висновок.
А чи може бути з тих чи інших причин прийняте рішення про те, що з жодним із батьків не може проживати дитина?
У нашій практиці зустрічалися й такі випадки, коли орган опіки та піклування, вивчаючи заяву бабусі, дідуся або інших родичів, визнавав, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку. Тоді приймалося рішення про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав від особи, з якою вона проживає, та передачу її комусь із зазначених родичів, залучених до участі у справі. Зазначу, що в окремих випадках могло прийматися рішення про позбавлення таких батьків батьківських прав.
Що робити, коли інший з батьків не виконує рішення органу опіки й піклування?
У разі, коли інший з батьків не виконує рішення органу опіки й піклування, тоді можливе й звернення до суду шляхом подачі позовної заяви до суду за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування відповідача. Разом із позовною заявою подаються такі документи:
Зазначу, якщо один з батьків звернувся до суду, тоді орган опіки та піклування припиняє розгляд спору щодо визначення місця проживання дитини, але обов’язково бере участь у судовому процесі та надає суду висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Завершуючи нашу розмову, хочу звернути увагу, що батькам варто не конфліктувати між собою, а обопільно опікуватися своєю дитиною, ощасливлювати її своєю увагою й турботою. Тоді вона буде гармонійно розвиватися та не відчуватиме, що хтось із батьків проживає окремо від неї.
Ми продовжимо співпрацю з фахівцями Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Разом з тим, інформуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:
* Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Дрогобич, вул.Л.Українки, 70.
*зателефонувавши на гарячу лінію: 0800 21 31 03, 068 61 70 988 (Дрогобицьке бюро правової допомоги)
*надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/
*надіславши листа на адресу електронної пошти: е-mail: drohobych@legalaid.lviv.ua (Дрогобицьке бюро правової допомоги)
*skype: Дрогобицьке бюро правової допомоги
Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php
Левко Підкова
джерело: власне