До Київської Руси шахи потрапили в Х сторіччі з Персії у Х сторіччі. =Всеукраїнська федерація шахів щорічно проводить чемпіонати і змагання із шахових турнірів.
Цього дня 1924 року була заснована шахова федерація FIDE (Federstion Internationale des Echecs). Під її егідою проводяться тематичні заходи.
Цікаві факти про шахи
Лікарі рекомендують шахи як спосіб боротьби проти хвороби Альцгеймера та просто для покращення розумових здібностей людини.
Теоретично найдовша гра в шахи може складатися з 5949 ходів.
Число можливих унікальних шахових партійна багато більше ніж число електронів у Всесвіті.
Друга книга, яку надрукували англійською, була про шахи.
Відому нам складну шахову дошку, у якій зберігаються фігури, була винайдена священиком 1125 року. Так він ховав гру від Церкви, яка забороняла її.
Лише шість мільйонів людей в світі знають, як грати в цю гру.
У Будапешті 1960 року Янош Флеш встановив рекорд: грав із 52 супротивниками одночасно із зав’язаними очима й при цьому виграв 31 партію.
У Стародавній Індії в шахи грали на пальці. Переможеному відрубували палець на руці.
З вихідного положення, коли всі фігури на своїх місцях, існує вісім різних способів поставити мат у два ходи і 355 різних способів поставити його за три ходи.
Шахові фігури не схожі на фактичних солдатів, слонів і королів, яких уособлюють. Перш ніж гра досягла Європи, вона пройшла через ісламський світ. Іслам забороняє зображати статуї тварин або людей, тому шахові фігури набули такого абстрактного вигляду. Коли гра поширилася на християнську Європу, фігури не змінилися.
Шахова фігура Ферзь або королева зазнала безліч змін за всю історію шахів. Починалося все з того, що вона могла ходити тільки по одній клітині по діагоналі, надалі вона пересувалася на два поля, а потім все далі, як кінь. Тепер же ця фігура може рухатися, як по діагоналі, так і по горизонталі, і по вертикалі. Спочатку вона була радником або прем’єр-міністром короля. Але в подальшому вона стала найсильнішою фігурою у шахах.
Першу сучасну шахівницю у формі світлих і темних квадратів було зроблено в Європі в 1090-му році.
Шахову дошку, яка складалась навпіл, винайшов священик. У складеному форматі дошку можна було ховати на книжковій полиці. Були часи, коли шахи забороняли як гру, саме в такий спосіб їх можна було гарно заховати.
Спочатку шахові партії грали без годинника. При цьому гравці могли грати багато годин, а то й діб поспіль, доводячи один одного до знемоги. У 1851 році під час турніру з шахів, помічник судді зафіксував, що “партія не була завершена унаслідок того, що гравці, врешті-решт, заснули”. Після цього через рік на міжнародному турнірі ввели контроль часу у вигляді пісочного годинника, а в 1883 році з’явилися перші механічні шахові годинники, створені британцем Томасом Вілсоном.
Найдовша шахова партія відбулась між Іваном Ніколичем і Гораном Арсовичем в Белграді 1989 року Вона тривала 20 годин 15 хвилин, за гру було зроблено 269 ходів, і вона закінчилася внічию.
Найкоротша шахова партія називається безглуздий мат, що складається з двох ходів: 1. f3 e5 і 2. g4 Qh4 + +.