2022-07-13 13:19:12
Про заборону куріння в громадських місцях
11 липня 2022 року набрали чинності зміни до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення». Норми, які нещодавно набрали чинності, посилюють заборону куріння у певних місцях. Детальніше про це поспілкуємося з Романією Мандзій, фахівчинею Новороздільського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Романіє, що змінилося у законодавстві, адже заборона куріння тютюнових виробів у громадських місцях була і раніше?
Законодавець уніс зміни до переліку виробів, які забороняється курити, значно розширивши його, а також до місць, в яких курити не можна.
Розкажіть детальніше, яких саме виробів стосується заборона.
Забороняється куріння, вживання та використання:
Романіє, а чи дає законодавець визначення переліченим виробам?
Так! Зокрема, в законодавстві знаходимо таку інформацію:
Де саме закон забороняє куріння, вживання та використання перелічених виробів?
Куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів забороняється:
Зазначу, що для інформування громадян про заборону куріння у цих закладах та місцях розміщується наочна інформація, яка складається з графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту: "Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!".
Чи можна в перелічених закладах та місцях облаштовувати спеціальні зони для куріння?
Зміни, які набрали чинності 11 липня 2022 року, виключають таку можливість, тобто, в перелічених вище місцях взагалі не можна курити.
Спеціально відведені місця для куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів можуть облаштовуватись лише в аеропортах.
При чому, у спеціально відведених в аеропортах місцях для куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака і тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!".
Чи може бути заборонено куріння і в інших місцях, крім тих, про які вже згадувалось і хто може встановити таку заборону?Хто може накласти таку заборону?
Право заборонити куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів у додатково визначених місцях мають сільські, селищні та міські ради у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Зазначу, що такі заборони можуть бути постійними або тимчасовими.
Яка відповідальність за куріння в заборонених місцях?
За куріння тютюнових виробів у заборонених законом місцях, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачено попередження або штраф у розмірі від 51 грн. до 170 грн.
Якщо особа протягом року з моменту притягнення її до адміністративної відповідальності за куріння в заборонених місцях, знову порушила цю заборону, то розмір штрафу становитиме від 170 грн. до 340 грн.
Куди може звернутися особа, яка перебуваючи в громадському місці, вимушено опинилася в компанії курця?
Перш за все, така особа може звернутися безпосередньо до курця з вимогою припинити куріння, вживання чи використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, зазначивши, що курець знаходиться в місці, в якому законом курити заборонено.
Якщо питання не вдалося урегулювати у такий спосіб тоді потрібно звернутися:
- до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення;
- у поліцію, зателефонувавши на 102. Саме працівники поліції притягнуть курця до адміністративної відповідальності за порушення заборони куріння.
Дякуємо за розмову та корисну інформацію. Разом з тим, повідомляємо, що дізнатися більше інформації з цього питання, отримати безоплатну правову допомогу, Ви можете у будь-який зручний для Вас спосіб:
* Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Дрогобич, вул.Л.Українки, 70.
*зателефонувавши на гарячу лінію: 0800 21 31 03, 068 61 70 988 (Дрогобицьке бюро правової допомоги)
*надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/
*надіславши листа на адресу електронної пошти: е-mail: drohobych@legalaid.lviv.ua (Дрогобицьке бюро правової допомоги)
Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php
Андрій Вовк
джерело: власне