2023-03-27 13:21:07
24.03.2023
Оновлена оцінка потреб у відновленні та відбудові України
У новій спільній оцінці, оприлюдненій сьогодні Урядом України, Групою Світового банку, Європейською комісією та Організацією Об'єднаних Націй, обраховано, що вартість відбудови та відновлення в Україні зросла до 411 мільярдів доларів США (відповідає 383 мільярдам євро). Підрахунки охоплюють період тривалістю в один рік від вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року і до першої річниці війни 24 лютого 2023 року. Очікується, що вартість відбудови та відновлення розтягнеться на 10 років і поєднає потреби як у державному, так і приватному фінансуванні.
Ця друга оперативна оцінка шкоди і потреб (RDNA2) забезпечує всебічний підрахунок наслідків війни у двадцяти різних сферах. Вона обчислює пряму матеріальну шкоду, завдану інфраструктурі та будівлям, і визначає наслідки для життя людей і засобів до існування. RDNA2 включає також суми, необхідні для відновлення і відбудови. За оцінками RDNA2, у 2023 році Україні буде потрібно 14 мільярдів доларів США для критичних і пріоритетних інвестицій у відбудову та відновлення. Задоволення цих потреб вимагатиме 11 мільярдів доларів фінансування зверх того, що уряд вже передбачив у бюджеті на 2023 рік, зокрема 6 мільярдів доларів США для непрофінансованих бюджетних потреб і ще 5 мільярдів доларів США для фінансування підтримки державних підприємств і стимулювання приватного сектору.
«Проведення другої оперативної оцінки шкоди і потреб є важливою складовою стратегії відбудови України. Ми вдячні Світовому банку за актуальний і ретельний аналіз, який стане важливим інструментом для нас і наших партнерів у реалізації проєктів з відновлення – відновлення, яке вже почалося. Енергетична інфраструктура, житло, критична інфраструктура, економіка та гуманітарне розмінування – ось п'ять наших пріоритетів на цей рік. Частина робіт з відбудови вже виконана, і я вдячний нашим партнерам з ЄС, США та Світового банку. Наразі обсяг шкоди і потреб з відновлення не включає дані про втрату інфраструктури, житла та підприємств на окупованих територіях. Коли збройні сили звільнять їх, ми очікуємо, що такі дані будуть доповнені, і Уряд негайно розпочне відновлювальні роботи на цих територіях,» – повідомив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Комісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї повідомив: «Кожного дня агресія Росії проти України збирає тяжку данину з народу України та соціально-економічної структури цієї держави. Оперативна оцінка потреб допоможе донорам спрямувати кошти у пріоритетні сфери на місцях. Важливо забезпечити швидке відновлення та основні послуги для населення, а саме: енергетичну й освітню інфраструктуру, інфраструктуру охорони здоров'я та житло. ЄС продовжуватиме підтримувати Україну – тепер державу-кандидатку – за допомогою усіх наявних засобів та інструментів.
В оцінці RDNA2 встановлено, що очікувані загальні потреби у відбудові та відновленні складають 411 мільярдів доларів США, що в 2,6 рази перевищує ВВП України у 2022 році. Потреби, розраховані на наступне десятиліття, беруть до уваги інфляцію, ринкові умови, зростання цін в районах масового будівництва, підвищення страхових премій, а також перехід у майбутньому до нижчої енергоємності та стійкішого, інклюзивнішого і сучаснішого проєктування. За оцінками, найбільшими є потреби у сферах транспорту (22%), житла (17%), енергетики (11%), соціального захисту і засобів до існування (10 %), управління ризиками вибухової небезпеки (9%) і в сільському господарстві (7%). Пропорційне зростання збитків було найвищим в енергетиці, де шкода була більш ніж в п'ять разів більшою, ніж у червні 2022 року. Географічними районами з найбільшим зростанням потреб є прифронтові регіони, де ведуться бойові дії – Донецька, Харківська, Луганська та Херсонська області.
«Відновлення та відбудова України триватимуть кілька років, але доброю новиною є те, що стійкість і рішучість цієї держави, а також підтримка з боку партнерів під час вторгнення обмежують збитки і зменшують потреби,» – заявила заступник голови Світового банку з питань Європи та Центральної Азії Анна Б'єрде. «Невпинна підтримка України – це інвестиція як в цю державу, так і в світову економіку. Щоб збільшити наявне фінансування для відбудови, підтримка з боку партнерів з розвитку у сфері державних інвестицій має бути доповнена значними приватними інвестиціями.
Деніз Браун, постійна координаторка системи ООН в Україні, сказала: «За кожним зруйнованим будинком, лікарнею або школою – сплюндроване життя українців. Це смерть, відсутність доступу до належної медичної допомоги для вагітних жінок і літніх людей, або ж дитина, яка не може ходити до школи. Так, психологічну травму неможливо обчислити, і RDNA2 – це лише початок підрахунку втрат. Але дещо неможливо відбудувати.
Оприлюднені на сьогодні підрахунки з обох оперативних оцінок шкоди і потреб слід вважати мінімальними, оскільки потреби продовжуватимуть зростати доти, доки триває війна. Але після оприлюднення RDNA1 збитки зросли не наскільки, як можна було очікувати, завдяки кільком чинникам. По-перше, найінтенсивніший конфлікт залишається обмеженим районами, які вже зазнали значної шкоди. Окрім того, Уряд України, за підтримки партнерів, задовольнив певні потреби держави. Наприклад, у сфері охорони здоров'я понад 500 закладів охорони здоров'я, що зазнали шкоди, було частково або повністю відремонтовано; енергетична і транспортна галузі скористалися наданням обладнання, матеріалів та фінансування, щоб провести оперативний ремонт. До того ж, спроможність зберегти функціонування державної адміністрації і безперервне надання необхідних послуг дозволила обмежити стрімке зростання вартості відновлення та відбудови.
У звіті зазначається, що прямі збитки для будівель та інфраструктури становлять понад 135 мільярдів доларів США у наступних сферах, які постраждали найбільше: житловий фонд (37%), транспорт (26%), енергетика (8%), торгівля та промисловість (8%) і сільське господарство (6%). Після оцінок, зроблених у RDNA1, найбільше зростання прямих збитків зафіксовано в енергетиці, житловому фонді і транспортній галузі. Шкода, завдана сільському господарству, також значно вища як через збільшення знищених активів, так і через уточнення інформації.
RDNA2 також зосереджує увагу на людському вимірі війни і на тому, як загибель людей, знищення засобів до існування, доходів і активів зіштовхнула 7,1 мільйонів людей у прірву бідності й звела нанівець 15 років успішного розвитку. У звіті, крім того, підкреслюється, що наслідки війни поглибили нерівність, зокрема, уразили жінок, дітей та людей з інвалідністю, і спричинили катастрофічний регрес у досягненні Цілей сталого розвитку, особливо тих, які пов'язані з подоланням бідності, охороною здоров'я, освітою, економічним зростанням, енергетикою, миром і правосуддям.
Даний звіт отримав щедру фінансову підтримку від Глобального механізму скорочення ризику катастроф та відновлення (GFDRR), Швейцарського секретаріату з економічних питань (SECO) і Партнерства цифрового розвитку (DDP).
Для отримання додаткової інформації
Повний звіт тут
Запитання і відповіді: Головні висновки другої оперативної оцінки шкоди і потреб
Phone
+32 2 295 43 20
Phone
+32 2 299 43 06
оригінал статті натисни тут:
джерело: власне