2023-09-10 23:22:23
4 серпня 2023 року у Львові відбувся старт інформаційної кампанії Міжвідомчої співпраці у сфері протидії домашньому насильству щодо осіб поважного віку.
Захід відбувся завдяки успішній співпраці консультативної місії Європейського Союзу з реформування цивільної безпеки в Україні (КМЕС в Україні), представників БПД, соціальних установ, ГО, поліції, міських рад і інших свідомих громадян для забезпечення роботи інформаційної кампанії протидії домашнього насильства до людей похилого віку і не тільки.
Консультативна Місія Європейського Союзу Україна працює на Львівщині понад 10 років.
На презентацію Старту інформаційної кампанії щодо запобігання домашньому насильству до людей похилого віку у Львові було особисто запрошено головного редактора газети «Гомін Галичини» Ганну Баневську. Редакція газети «Гомін Галичини» співпрацює зі Стрийським центром безоплатної вторинної допомоги і його керівником Марією Ніколаїшин протягом багатьох років фактично від моменту створення організації. На шпальтах газети «Гомін Галичини» читач може знайти відповіді болючі питання, виклики нашого часу які публікуються в рубриці правова допомога. В цій рубриці юристи Стрийського центру вторинної правової допомоги на чолі з Марією Ніколаїшин відповідають на правові питання читачів, роз’яснюють як поводитись в сучасних умовах коли кривава і жорстока війна росії проти України триває, розповідають як захищати свої права і свободи які гарантує Конституція України, дають рекомендації батькам для покращення якості виховання і захисту прав і свобод дітей в умовах сучасних небезпек і багато інших важливих для людини правових питань.
Робоча група Львівського регіонального представництва КМЕС в Україні з січня 2023 року напрацювала алгоритм міжвідомчої співпраці при виявлені випадків домашнього насильства до людей похилого віку. Ця робоча група складається з представників БПД, соціальних установ, ГО, поліції, міської ради тощо. Задля забезпечення задоволення їхніх особливих потреб було погоджено проведення соціальної інформаційної кампанії серед людей поважного віку і не тільки.
За час роботи робочої групи з міжвідомчої співпраці при виявлені випадків домашнього насильства до людей похилого віку було розроблено та надруковано буклети з покроковою інструкцією для постраждалих від насильства людей.
Отож презентуємо для шановного читача газети «Гомін Галичини» інформацію яка буде цікавою і пізнавальною:
На Львівщині реєструють понад 46 випадків домашнього насильства щодня. Як діяти потерпілим?
У першому півріччі 2023 року поліція Львівській області зареєструвала 8 533 заяви та повідомлення про вчинення домашнього насильства, 1 390 із них – стосовно осіб віком 60 і більше років. Як спонукати громадян не замовчувати цю проблему й отримати необхідну допомогу йшлося на заході, організованому Консультативною місією Європейського Союзу (КМЄС) в Україні спільно з Регіональним центром із надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області. У ньому взяли участь представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини у регіоні, представники громадських організацій, місцевої влади, соціальних служб, правоохоронних органів, центрів із надання безоплатної правової допомоги, лікарень та інші зацікавлені особи.
«Практика надання правової допомоги доводить, що найпоширенішим видом насильства є фізичне. У ситуаціях із людьми поважного віку йому, зазвичай, передують економічне та психологічне насильство. Ці явища трапляються в різних прошарках суспільства незалежно від соціального статусу чи матеріального благополуччя й дуже часто замовчуються потерпілими», – зазначає керівник Регіонального центру із надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Ігор Микитин.
Протягом січня-червня 2023, до центрів безоплатної правової допомоги Львівщини задля захисту своїх прав звернулися лише 124 постраждалі особи (30 із них – віком 60 і більше років). Серед найгостріших проблем, виокремлених фахівцями центрів є такі:
– особа, постраждала від домашнього насильства, настільки боїться свого кривдника, що навіть після звернення за допомогою не доводить справу до суду. Як результат, кривдник не несе відповідальності та продовжує вчиняти насильство;
– у багатьох випадках кривдниками є діти чи онуки, і фактор «що люди скажуть», чи «сміття з хати не виносять» спрацьовує як перешкода;
– відсутність дієвого механізму відсторонення кривдника від постраждалої особи на практиці;
– питання про випадки насилля стосовно людей літнього віку часто залишаються поза увагою надавачів соціальних послуг чи за межами їхніх повноважень або ресурсів. Для прикладу – центрами денного перебування, кризовими кімнатами, соціальним житлом можуть скористатися жінки чи жінки з дітьми, але ці послуги недоступні для інших категорій;
– відсутність можливостей (особливо у малих чи віддалених громадах) для надання комплексних послуг постраждалим особам: правових, медичних, психологічних;
– недостатнє висвітлення проблеми та алгоритмів/інструментів для її вирішення через різні канали комунікації.
Аби підвищити обізнаність осіб поважного віку про домашнє насильство, а також спонукати їх шукати соціальну та правову допомогу, Регіональний офіс КМЄС у Львові спільно з Регіональним центром із надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області розробили комунікаційну кампанію й відповідні інформаційні матеріали. Вона охопить громади Львівщини й реалізовуватиметься через медіа, центри безоплатної правової допомоги, соціальні служби, бібліотеки та лікарні регіону.
«Боротьба з домашнім насильством є успішною лише тоді, коли про такі випадки повідомляють, а жертви отримують необхідну допомогу. Ця інформаційна кампанія зосереджена на громадянах літнього віку, які мають менший доступ до засобів правового захисту. Ми хочемо переконатися, що вони не залишаться осторонь, а відповідні інституції завжди готові їм допомогти», підкреслив радник і тренер КМЄС із верховенства права Маркус Ролофс.
Інформаційний буклет «Хто може допомогти людині літнього віку, коли проти неї вчиняють домашнє насильство» можна завантажити за посиланням: https://fex.net/s/vy6knyf
Фото з заходу тут: https://fex.net/s/k8y1xmd
Відвідала презентацію і підготувала матеріал:
Ганна Баневська
Примітка від редактора: як побачите такий буклет як на фото у цій публікації - хапайте не вагаючись і для знайомих прихопіть ще парочку не зашкодить!
джерело: перевірено редакцією