Звернення Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн

Звернення Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн

2024-01-18 22:54:23

Звернення Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн

17.01.2024  

Давос

 [EU Delegation to Ukraine – Media newsletter] Звернення Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн на Всесвітньому економічному форумі

Звернення Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн на Всесвітньому економічному форумі

 Read more  

Високоповажності,

Пані та панове,

Шановний Клаусе,

Напрацювання вашого щорічного Звіту про глобальні ризики є приголомшливим та витверезливим. Для світової бізнес-спільноти головним занепокоєнням наступних двох років є не конфлікт чи клімат. Це дезінформація та неправдива інформація, за якою слідує поляризація суспільств. Ці ризики є серйозними, оскільки вони обмежують здатність долати великі глобальні виклики, з якими ми стикаємося, а саме: зміни природнього клімату – як і геополітичного; демографічні й технологічні зміни; загострення регіональних конфліктів, а також  поглиблення геополітичної конкуренції та її вплив на ланцюги поставок. Невтішна реальність полягає в тому, що ми знову глибше конкуруємо країнами, аніж ми це робили впродовж останніх кількох десятиліть. І це робить тему цьогорічної зустрічі в Давосі ще більш актуальною. «Відновлення довіри» – це не час для конфліктів чи поляризації. Це час для побудови довіри. Зараз настав час розвивати глобальну співпрацю як ніколи раніше. Цей час вимагає негайної та конструктивної відповіді, щоб бути відповідним до масштабу світових викликів. Я вірю, що це можна зробити. І я вірю, що Європа може і повинна взяти на себе ініціативу у формуванні цієї глобальної відповіді.

Відправною точкою для цього є глибша увага до  Звіту про глобальні ризики, щоб окреслити шлях уперед. Багато рішень полягають не лише у співпраці країн, але, головне, у співпраці бізнесу та урядів, тобто бізнесу та демократій. Ще ніколи для державного та приватного секторів не було так важливо створити нову “сполучну тканину”. Адже жоден із цих викликів не зважає на кордони. Кожен з них вимагає співпраці для управління ризиками й торування шляху. І ось про що я хочу сьогодні говорити.

У той час як уряди володіють багатьма важелями для вирішення великих викликів нашого часу, бізнес має інновації, технології й таланти, щоб надавати потрібні нам рішення задля боротьби з такими загрозами, як зміна клімату чи дезінформація у промислових масштабах. Європа є унікальним місцем, щоб показати, як це може спрацювати. Адже наші демократії та бізнеси мають спільні інтереси: процвітання, добробут та безпека для людей, стабільне середовище для запуску інновацій, залучення інвестицій, а також рівні можливості й свободи. Це важливо як ніколи, оскільки ми починаємо 2024 рік – рік у який відбудеться найбільше виборів в історії. Демократії у всьому світі підуть на вибори, це матиме вплив на половину населення світу; це включає понад 450 мільйонів людей у Європейському Союзі. Союз 27 демократій, де всі ми маємо право висловлювати свою думку, бути собою, навіть якщо ми відрізняємось від більшості. У демократіях саме люди, з їхнім вибором і поведінкою, обирають переможців і переможених на економічній арені. Компанії можуть вільно конкурувати. Творці змін можуть вільно впроваджувати інновації. Заслуги визначають економічний успіх. І наші правила створені для забезпечення захисту інтелектуальної власності, безпеки промислових даних чи заощаджень людей і компаній. А Європа виступає за світову торгівлю, засновану на справедливих і відкритих ринках.

Звичайно, як і в усіх демократичних країнах, наша свобода пов’язана з ризиками. Завжди будуть ті, хто намагатиметься скористатись нашою відкритістю як зсередини, так і ззовні. Завжди будуть спроби вибити нас з колії, наприклад, дезінформацією, поширенням неправдивої інформації. І ніде цього не було більше, ніж у питанні України. Тож дозвольте надати вам правдиву інформацію. Росія зазнає поразки у досягненні стратегічних цілей. Це, перш за все, військовий провал. Ми не забули, що коли росія вторглася в Україну, багато хто боявся, що Київ упаде впродовж всього кількох днів, а решта країни – впродовж кількох тижнів. Цього не сталося. Натомість росія втратила приблизно половину свого військового потенціалу. Україна витіснила Росію з половини захоплених нею територій. Україна відкинула Чорноморський флот росії та відкрила морський коридор для постачання зернових у світ. Україна зберегла свободу і незалежність. Поразка росії також є економічною. Санкції відірвали її економіку від сучасних технологій та інновацій. Зараз росія залежить від Китаю. І, нарешті, поразка росії також є дипломатичною. Фінляндія вступила в НАТО, Швеція - наступна. І Україна, як ніколи, близька на своєму шляху до Європейського Союзу.

Усе це свідчить про те, що Україна може перемогти у цій війні. Але ми повинні продовжувати посилювати їхній опір. Українцям потрібне прогнозоване фінансування протягом 2024 року, й надалі. Україні потрібні постійні постачання зброї, щоб захистити себе та повернути свої законні території. Українцям потрібні можливості для стримування майбутніх атак росії. І їм теж потрібна надія. Вони повинні знати, що своєю боротьбою вони здобудуть краще майбутнє для своїх дітей. А краще майбутнє України – Європа. З великою радістю минулого місяця ми вирішили розпочати переговори про вступ України до ЄС. Це буде історичне досягнення України. І Європа відповість на цей виклик історії.

Пані та панове,

Ми всі знаємо, що вторгнення Росії також вплинуло на вартість життя та ведення бізнесу тут, у Європі. Я знаю, як сильно це вплинуло на окремі компанії. Але я почала б із того, що ризики, з якими ми стикаємося, вимагають співпраці між країнами та бізнесом і що наша спільна здатність реагувати була набагато сильнішою, ніж ми думали. І найкращим прикладом цього є енергетика та сталий розвиток. Два роки тому, до агресії росії проти України, п’ята частина від спожитих в Євросоюзі у 2021 році джерел енергетики була імпортована з росії. Така висока залежність від росії була визнана суттєвим ризиком, особливо після окупації росією Криму. А потім відбулося вторгнення росії в Україну. росія вже підвищила вразливість Європи, навмисно не заповнюючи сховища газу до їхнього звичайного рівня. І на тлі українського героїзму та європейської солідарності Путін вирішив, що настав час погрожувати Європі безпосередньо, скоротивши постачання газу та використовуючи енергетику як зброю.

Рішення путіна завдали удару по всім нам. Ми зіткнулися з важким вибором і невизначеністю, особливо взимку. Але ми зробили правильний вибір. Тепер, лише через два роки, Європа знову взяла енергетичну долю у свої руки. Минулого року кожна двадцята одиниця енергетики, спожитої в Євросоюзі, надходила з росії. Звичайно, криза стримала динаміку європейської економіки, але побоювання економічного колапсу виявилися безпідставними. А зараз ціни на енергоносії впали і залишалися низькими навіть протягом нещодавнього похолодання на початку січня. Газосховища все ще добре заповнені. Європа досягла реального прогресу в покращенні стійкості своєї енергетичної системи. Як це стало можливим? Тому що ми діяли у співпраці. Тому що ми мали добре функціонуючі та відкриті ринки, добрих друзів у всьому світі, які долучилися та активізували альтернативні постачання. Тому що у нас був єдиний ринок, який дозволяв нам перенаправляти енергетичні потоки туди, де це було потрібно. Але головне тому, що ми подвоїли перехід до чистої енергії, інвестуючи в чисті, ефективні, відновлювані технології майбутнього.

Європейські промисловості та компанії відіграли ключову роль у цьому. Останні дані Міжнародного енергетичного агентства показують, що у 2023 році зростання потужностей відновлюваних джерел енергетики в ЄС встановило черговий рекорд. Окрім того, Європейський Союз підвищив ефективність використання енергетики майже на 5%, бо найкраща енергетика – це та, яка не використовується. Таким чином ми перетворили виклик путіна на нову велику можливість. Минулого року Євросоюз вперше виробив більше електроенергії з вітру та сонця, аніж з газу. Цьогоріч ЄС вперше планує отримати більше загальної енергії з вітрових та сонячних фотоелектричних джерел, ніж від росії. Це гарна новина. Але попри ці приводи для оптимізму, давайте не забувати про ключовий урок кризи. Надмірна залежність від однієї компанії, однієї країни, одного торгового маршруту пов’язана з ризиками. Ось чому Європейська зелена угода робить такий сильний акцент не лише на скороченні викидів, але й на сильній, конкурентоспроможній європейській присутності в новій економіці чистої енергії. Це включає лідерство Європи у сфері технологій чистої енергії, розвитку,  а також у інноваціях.

Пані та панове,

Шановний Клаус,

Дозвольте мені повернутися до проблеми номер один у Звіті про глобальні ризики, а саме до дезінформації та неправдивої інформації. Вирішення цього питання було нашим завданням від початку мого мандату. У Акті про цифрові послуги ми визначили відповідальність великих інтернет-платформ щодо контенту, який вони рекламують та поширюють. Відповідальність перед дітьми та вразливими групами, на які спрямована мова ворожнечі, а також відповідальність перед нашими суспільствами в цілому. Тому що межа між онлайн і офлайн стає дедалі тоншою. Цінності, які ми цінуємо офлайн, також повинні бути захищені онлайн. Це ще важливіше в цю нову еру генеративного штучного інтелекту.

Тепер у Звіті про глобальні ризики Всесвітнього економічного форуму штучний інтелект (далі – ШІ) названо одним з найбільших потенційних ризиків наступного десятиліття. Перш за все, не забуваймо, що ШІ – це також величезна можливість, якщо його використовувати відповідально. Я – технологічна оптимістка. І як медикиня за освітою, я знаю, що ШІ вже здійснює революцію в сфері охорони здоров’я. Це добре. ШІ може підвищити продуктивність з небаченою швидкістю. Першопрохідці отримають свою нагороду, і безсумнівно світова гонка вже розпочалася. Наша майбутня конкурентоспроможність залежить від впровадження ШІ в нашу повсякденну активність. Європа повинна долучитися до цієї гри та показати приклад відповідального використання ШІ. Саме штучний інтелект розширює людські можливості, підвищує продуктивність і служить суспільству. Ми повинні інвестувати туди, де є конкурентна перевага. Як приклад, Європа має таланти. У Європі майже 200 000 програмних інженерів мають досвід роботи зі штучним інтелектом. Це набагато більша кількість, ніж у США та Китаї. І наш континент також має величезну конкурентну перевагу, коли йдеться про промислові дані. Ми здатні навчати штучний інтелект на даних бездоганної якості, і ми хочемо інвестувати в це. Саме тому ми забезпечимо європейські стартапи та малі і середні підприємства доступом до наших суперкомп'ютерів світового класу, щоб вони могли розробляти, навчати і тестувати свої великі моделі штучного інтелекту. Це схоже на те, що Microsoft робить для ChatGPT, запускаючи його на власних суперкомп'ютерах. Ми також надамо доступ стартапам до спільного європейського простору даних. І ми надамо доступ до величезних обсягів даних усіма мовами ЄС, адже ШІ повинен працювати і для користувачів, які не володіють англійською мовою. Це нова межа конкурентоспроможності. І Європа має всі шанси стати лідером промислового штучного інтелекту, щоб мати змогу використовувати ШІ для перетворення критично важливих інфраструктур у розумні та сталі системи.

Коли ми обійняли посади чотири роки тому, ми відчули необхідність встановити чіткі правила на європейському рівні, щоб керувати розвитком і впровадженням штучного інтелекту. Саме така ідея лежить в основі європейського Акту про штучний інтелект, фактично першого в своєму роді в світі, що є ще одним прикладом того, як демократія і бізнес можуть зміцнювати один одного. Акт про штучний інтелект будує довіру, розглядаючи випадки з високим ступенем ризику, такі як біометрична ідентифікація в режимі реального часу. І, будуючи цю довіру, він дозволяє компаніям впроваджувати інновації в усіх інших сферах, щоб максимально використати цю нову і революційну технологію.

Пані та панове,

Наш світ переживає епоху конфліктів і протистоянь, фрагментації та страху. Уперше за багато поколінь світ переживає не один віховий момент. Він переживає кілька переломних моментів, де ризики взаємонакладаються і підсилюються. І немає жодних сумнівів, що ми зіштовхуємося з найбільшим ризиком для світового ладу післявоєнної доби. Однак, я також не сумніваюсь, що ми можемо рухатися вперед з оптимізмом і рішучістю. Так, ризики, з якими ми зіткнулися, є реальними і тут. Але для того, щоб протистояти ризикам, ми повинні приймати їх разом. Це те, що завжди робила Європа. Європейський Союз досягає найкращих результатів, коли ми діємо сміливо, як ми побачили лише за останні кілька років на прикладі Європейської зеленої угоди, відновлювального плану NextGenerationEU, підтримки України чи протистоянні пандемії. Наступні роки вимагатимуть від нас мислити так само. І я вірю, що спільна сила наших демократій, нашого бізнесу та промисловості буде в основі цього. Наші компанії процвітають завдяки свободі впроваджувати інновації, інвестувати, конкурувати. Але свобода бізнесу залежить від свободи наших політичних систем. Саме тому я вірю, що зміцнення нашої демократії та захист її від ризиків і перешкод, з якими вона стикається, є нашим спільним і незмінним обов'язком. Нам потрібно будувати довіру більше, ніж будь-коли, і Європа готова відігравати в цьому провідну роль.

Щиро Вам дякую.

оригінал звернення натисни тут:

цей інформаційний лист розміщений для кращої медійної комунікації і інформування шановного читача газети "Гомін Галичини" про діяльність міжнародних організацій в Україні і Світі. Живемо і працюємо задля перемоги України у несправедливій війні яку розв'язала росія проти України

джерело: власне






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар