Гомін Галичини

останні новини


ДЕРЖАВА

Президент
Верховна Рада
Кабінет міністрів«Кліщовий вірусний енцефаліт, причини виникнення, профілактика»

2018-03-15 22:01:21


«Кліщовий вірусний енцефаліт, причини виникнення, профілактика»

«Кліщовий вірусний енцефаліт, причини виникнення, профілактика»

 

На протязі останніх років спостерігається значне поширення кліщів – переносників небезпечних інфекцій, в т.ч. кліщового енцефаліту, бореліозів, на території санаторіїв, оздоровчих закладів, розташованих в лісових масивах, в лісах, парках, скверах. Частота покусів кліщами реєструється інтенсивніше, ніж у минулі роки.

 

                   Причини виникнення кліщового енцефаліту

Резервуаром і переносником кліщового енцефаліту є іксодові кліщі, яких більше 15 видів, проте епідеміологічне значення мають два види - ixodes perculcatus (тайговий) і ixodes ricinus (європейський). Іксодовий кліщ за 5-6 метрів відчуває теплокровних тварин і людину. Кліщ присмоктується до шкіри і впорскує в кров вірус кліщового енцефаліту. Чому ж людина не відчуває укусу? Це пов'язано з наявністю у кліщів анальгезируючої речовини. Кліщ «наїдається» тоді, коли збільшиться в 120 разів.

Вихід іксодових кліщів із зимової діапаузи в усіх ландшафтно-географічних зонах на Львівщині у 2017р прийшовся на ранні терміни - 1 декада березня. Весняний пік чисельності кліщів відмічений у першій половині травня. Іксодові кліщі майже на всій території області зберігали активність до 1 декади листопада. Така активність пов’язана із відповідними температурними показниками. Аналізуючи чисельність іксодових кліщів за два півріччя (6340 екз.) можна визначити, що питома вага i.risinus – 57%, а d.reticulatus – 43%.

При дослідженні іксодових кліщів знятих з людей позитивні результати у 2017р (наявність берелій) отримано 24,2% випадків (за даними ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»).

Кліщовий енцефаліт - природно-осередкове інфекційне захворювання, що викликається вірусами кліщового енцефаліту, що передається трансмісивно (через комах) і аліментарним шляхом (при вживанні в їжу молока хворих тварин), а клінічно проявляється інфекційно-токсичних синдромом з переважним ураженням центральної і периферичної нервової системи.

Симптоми хвороби різноманітні, що ускладнює її розпізнавання, проте всі вони пов'язані з ураженням нервової системи. Певні побоювання викликає формування хронічних форм захворювання з розвитком  інвалідності.

 

Шляхи передачі інфекції:

- трансмісивний (при укусі кліща), причому потрібно пам'ятати, що кліщ повзає по одязі в пошуку відкритого місця, і по тілу в пошуку місця укусу, тому після відвідин лісових місць, укус може відбутися тільки через годину;
- аліментарний (вживання молока хворих тварин - кіз, корів, в крові яких є вірус);
- можливе інфікування при роздавлюванні кліщів, що робити категорично не рекомендується;
- трансплацентарний (в разі укусу кліщем вагітної -  передача вірусу від матері плоду).

Сам хворий кліщовим енцефалітом для оточуючих НЕ заразний.

Сприйнятливість до інфекції висока, уражаються всі вікові групи, однак частіше хворіють чоловіки (до 75%). Нерідко зустрічається професійна складова захворювання, групи ризику - лісники, лісоруби, геологи.

 

Симптоми кліщового енцефаліту

Вірус проникає через шкіру людини при укусі кліща.

Виділяють: 1 фазу - Латентну - вірус накопичується в організмі людини (симптомів немає, це інкубаційний період, який триває в середньому 7-12 днів, але може варіювати від 1 до 30 днів)

- далі наступає 2 фаза - вірус проникає в кров - віремія - і заноситься в центральну нервову систему (у хворого інфекційно-токсичний синдром)

- 3 фаза - невральна (у хворого всі симптоми ураження нервової системи)

- 4 фаза - формування імунітету (хворий одужує).

Іноді вірус не покидає організм людини, а вбудовується в геном клітин головного мозку (одужання не настає, хвороба то стихає, то знову активується)

 

Ускладнення кліщового енцефаліту

Ускладненням може бути розвиток епілепсії після менінгальної  форми, набряк головного мозку з летальним результатом після менінгоенцефалітічної  форми, ураження черепно-мозкових нервів з розвитком косоокості, гугнявості голосу, утруднень ковтання, мови, паралічі м'язів шиї, тулуба і кінцівок після поліоміелітоподібних форм, знерухомлених і атрофія м'язів після полірадикулоневротичної  форми енцефаліту та інші серйозні наслідки.

 

Профілактика кліщового енцефаліту

1)  Неспецифічна профілактика - використання репелентів, акарицидів, носіння спеціального захисного одягу (або як мінімум штани заправити в шкарпетки плюс довгий рукав з щільною гумкою на кінці), самоогляд під час і після відвідин лісів, вживання в їжу кип'яченого молока.

2)  Специфічна профілактика включає в себе вакцинацію від кліщового енцефаліту. Існують декілька вакцин для профілактики кліщового енцефаліту: культуральна інактивована (Росія), Енцевір (Росія), Енцепур дорослий і дитячий (Німеччина), ФСМЕ-імун-інжект (Австрія).  Це планова профілактика, щепитися потрібно з осені (вересень-жовтень). Курс складається з 3-х доз, перші дві з інтервалом в 1 міс, третя - через рік після другої. Імунітет зберігається 3 роки, потім потрібно зробити 1 ревакцинацію на наступні 3 роки.

Зав. відділення організації епіддосліджень

Дрогобицького ММВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»

Янківська Л.В.

Статтю розміщенно на правах соціальної реклами

джерело: Майкут


Що ще читають на цю тему
Коментарів нема
Додати коментар


Коментар

товари для художників

Дівчина навіть уявити собі не може, чого їй бракує, доки подруга не похвалиться.
Він хотів налагодити відносини з тещею і вирішив замовити їй по Інтернету красиве модне плаття, але, як на зло, вона прокинулася якраз в той момент, коли він вимірював її рулеткою...JOOBLEСтарлан


Лісапетний батальйон
Дрогобицький театр

©
Гомін Галичини 2014-2017

Редакція сайту не несе відповідальності за достовірність і зміст інформаційних повідомлень