Гомін Галичини

останні новини


ДЕРЖАВА

Президент
Верховна Рада
Кабінет міністрівСтрий

2017-09-20 16:12:28


Стрий

Це одне з найбільших міст Львівської області варто відвідати, щоб оглянути неповторний і величний костел Різдва (справжніх готичних костелів в Україні залишилося не так багато), декілька цікавих храмів різного періоду та забудову кінці ХІХ - початку ХХ століття починаючи від громадських споруд і закінчуючи багаточисельними віллами заможних мешканців. Враховуючи те, що місто досить велике і тут багато пам'яток, на його відвідання варто витратити повний день.

Археологічні дослідження свідчать, що в давньоруські часи Стрий вже був великим укріпленим містом. А перша письмова згадка про нього датується 1385 роком. У 1398 році Стрий було центром повіту. З отриманням Магдебурзького права у 1431 році місто стає центром однойменного староства і входить до королівських володінь.

На початку xv ст. століття Стрий було надано Владиславом Ягайлом спочатку князеві Свидригайлу, згодом - Федору Любартовичу в удільне держання. Тоді в місті було закладено замок, перша документальна згадка про який датується 26 липня 1472 року в грамоті про позику королем Казимиром Ягелончиком 3 тис. флоренів у Андрія Оссолинського, забезпеченому на стрийському замкові та селах, які до нього належать.

Як тоді виглядав замок, невідомо. В перших десятиліттях xvii ст. він був розбудований, як бастіонна фортеця, що підтверджується його планом з 1778 року з австрійської карти м. Стрия. В описі до карти Міга зазначено, що замок збудований з дерева і знаходиться посеред ставу з насипаними чотирма виступами (мабуть, бастіонами).

Саме ж місто мало фортифікації, що становили навколишній земляний вал та другий вал з частоколом, який відділяв ринкову площу від передмість. На початку ХІХ ст. замок було розібрано, а на його місці збудовано військові казарми, а згодом - шпиталь. Тоді ж було знищено і міські укріплення.

У 1396 році король Казимир Великий заснував в Стрию римо-католицьку парафію. Мурований костел Різдва Матері Божої збудовано у 20-х роках xv століття. За час свого існування він пережив кілька великих пожеж. У 1604 році пожежа знищила півміста і храм. Костел відбудували завдяки пожертвам міщан у 1640 році: він став більшим, з'явилася вежа. Пожежа 1722 року знищила дах, вежу та дзвони. Зусиллями пароха о. Франциска Рогачевського храм було відреставровано. У 1743 році костел мав 12 вівтарів. У жовтні 1827 року пожежа знову охопила дах та знищила дзвони, але середина храму залишилася неушкодженою. Найстрашніша пожежа була у 1886 році, коли костел було зруйновано, а його майно майже повністю знищено.

Реставрація та добудова храму завершилася у 1891 році. Було добудовано нове захрестя, розширено головну наву, споруджено нову вежу, на якій встановили три нові дзвони та годинник. На місці колишнього дерев'яного вівтаря поставили новий алебастровий з образом Пресвятої Діви Марії, який у 1888 році намалював краківський художник Флоріан Цинк. Споруджено також 4 дерев'яні бічні вівтарі, в одному з яких встановили уцілілу скульптуру Христа Розп'ятого. У 1894 році костел освятив Львівський єпископ-помічник Іван Пузина.

Костел продовжував діяти і в радянський період. У 1995 році храм був проголошений Санктуарієм Матері Божої Хоронительки Людських Надій.


Елементи декору храму:


Неподалік від залічничного вокзалу на вул. Крушельницької знаходиться це один цікавий храм Стрия - колишній костел серафіток. Сестри-серафітки прибули до Стрия у 1897 році. У 1907 році архієпископ бл. Йосип Більчевський освятив наріжний камінь під будівлю костелу Св. Йосипа для сестер ордену. Храм закінчили і освятили у 1910 році.

Після 1946 року його перетворили спочатку на склад металу, пізніше - меблів. З 1999 року костел належить УАПЦ. Зараз це - церква архістратига Михаїла.

На протилежному боці вулиці - споруда колишнього польського товариства "Сокіл". Сьогодні тут - будинок культури:


Костел Св. Марії Магдалени спорудили у xvi столітті. У 1687 році він перейшов під опіку францисканців, які збудували при ньому монастир. У 1787 році монастир закрила австрійська влада. Трохи пізніше костельне майно передали до парафіяльного костелу, а храм передали греко-католикам замість двох церков, які були знесені перемишльськими єпископами. У 1945 році костел передали православній церкві, а у 1990 знову повернули греко-католикам.


На вулиці Міхновського стоять руїни Великої синагоги, збудованої у 1817 р.Забудова площі Ринок збереглася:
Народний дім "Просвіта" (1901 р.):Будинок окружного суду (зараз - міська рада), кінець ХІХ ст.:Палацова забудова на вул. Шевченка:

Вілли на вул. Крушельницької:Вілли на вул. Франка:

Вілла на просп. Чорновола:


Будинки на вул. Олесницького:В цій віллі на вул. Олесницького - краєзнавчий музей "Верховина":


Вілла на вул. Чайковського:


В цій гімназії навчався Степан Бандера:


Провінційна забудова середмістя:Костелоподібна церква євангелистів:


Забудова вул. Незалежності:
Вілла на вул. Коновальця:


А ось центральна площа - майдан Незалежності, зовсім не вражає:


Залізничний вокзал:

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)     [info]andy_babubudu

джерело: Уі


Що ще читають на цю тему
Коментарів нема
Додати коментар


Коментар

товари для художників

Дурнів на світі мало, але розставлені вони так грамотно, що зустрічаються на кожному кроці.

Сільська дискотека. Хлопець підходть до дівчини: - Танцюєш? - Ні! - Чудово, пішли трактор допоможеш попхати.JOOBLEСтарлан


Лісапетний батальйон
Дрогобицький театр

©
Гомін Галичини 2014-2017

Редакція сайту не несе відповідальності за достовірність і зміст інформаційних повідомлень