У Дрогобичі на стадії завершення розкопки біля дзвіниці Костелу Святого Варфоломія

2015-07-15 14:19:08

У Дрогобичі на стадії завершення розкопки біля дзвіниці Костелу Святого Варфоломія

Щойно до редакції надійшло повідомлення від нашого кореспондента Юрія Федчака щодо розкопок біля костела Святого Варфоломія, які проводяться за дозволом Міністерства культури.

Проводили  розкопки: науковий співробітник Інституту українознавства імені Івана Крип'якєвича НАН України Юрій Лукомський і археолог, кандидат історичних наук Роман Митка за участю студентів історичного факультету ДДПУ ім. Івана Франка.

Майже завершено перший етап. Розкопки проводились всередині дзвіниці  та перед входом до неї. За дослідженням наукових співробітників, ці розкопки підтвердили гіпотезу, що будівництво дзвіниці, або "Порохової вежі", розпочато у 16 ст. Ці роботи проводились в якості наукової практики у поєднанні з історичними дослідженнями, тож перші артефакти будуть представлені до уваги журналістів у світлиці ратуші в п'ятницю, об 11годині. Відтак дрогобицькі медіа зможуть отримати більш детальну інформацію щодо таких історичних подій, які привідкривають завісу таємничості одного з найцінніших об'єктів духовності стародавнього міста Котермака.

Декілька відомостей про Апостола Варфоломія:

Варфоломій (апостол):

Існує практично одностайна думка біблеїстів про те, що згаданий в Євангелії від Івана (Ів. 1:45-50) Нафанаїл — це одна особа з Варфоломієм.

Отже, апостол Варфоломій — один з перших учнів Христа, покликаний четвертим услід за Андрієм, Петром та Філіпом. Варфоломій згаданий у списках апостолів в Євангелії від Матвія (Мт. 10:3), від Марка (Мк. 3:18), від Луки (Лк. 6:14), а також в Діяннях Апостолів (Дії 1:13). Ім'я «Варфоломій» можливо є арамейським патронімічним ім'ям (за батьком) «bar talamai» — «син Талмая», де Талман — перекручене на арамейський лад грецького ім'я Птолемей.

Святий апостол Варфоломій (Натанаїл) спочатку проповідував разом з апостолом Пилипом в Сирії та Азії, потім був в Індії, де переклав Євангеліє від Матвія. Пізніше проповідував у Альванії, де прийняв мученицьку смерть у місті Альвані (Баку): або був розіп'ятий вниз головою, або був замордований (з живого здерто шкіру).

Він бував і там, де тепер знаходиться місто Теркі, на східному узбережжі Каспійського моря.

Патрон бортників та штукатурів. Церква святкує день святого Варфаломія 24 серпня. Імператор Оттон ii Рудийпереніс мощі апостола у 983 році до Рима. Вони спочивають в Церкві святого Варфоломія в Римі. У 13 столітті частина черепа перенесена у Франкфуртський собор святого Варфоломія. У Сикстинській капеллі святий Варфоломій зображений на фрескахМікеланджело із своєю шкірою в руці. Лице Мікеланджело взято за образ для лиця Варфоломія.

Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005

джерело: Юрій Федчак