рубрика «Правова допомога»: про нові механізми правового захисту дітей

2018-02-22 16:17:15

рубрика «Правова допомога»: про нові механізми правового захисту дітей

Нагадуємо, що у серпні 2015 року наш часопис  уклав договір про співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. З тих пір і діє рубрика «Правова допомога». Консультативні статті у рамках цієї рубрики стосувалися різних категорій громадян.  А сьогодні ми поговоримо про нові механізми правового захисту дітей. Наша співбесідниця -  директор цієї установи Марія Николаїшин.

Я хочу розповісти нашим читачам про деякі зміни у законодавстві України, котрі запроваджують нові правові механізми для забезпечення додаткового захисту дітей у частині отримання аліментів. Серед них такі: передбачена можливість залучення платників аліментів, котрі мають заборгованість за останні 6 місяців, до соціальних робіт. Зазначу, що соціальними роботами є оплачувані суспільно корисні роботи, які виконуються у вільний від роботи чи навчання час. Судом соціальні роботи можуть бути призначені на строк від 120 до 240 годин і відбуваються не більше восьми годин на день.

А якщо боржники з виплати аліментів не хочуть виконувати соціальні роботи?

Якщо ж особа ухиляється від виконання соціальних робіт, тоді роботи можуть бути замінені адміністративним арештом із розрахунку одна доба арешту дорівнює п’ятнадцяти годинам соціальних робіт. Крім цього, у таких випадках злісний неплатник позбавляється права брати участь у вирішенні питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України. Також у разі такої заборгованості до боржника може бути встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, полювання, користування вогнепальною мисливською зброєю та пневматичною зброєю. Цікаво й те, що при вирішенні питання про поділ майна між подружжям суд має право зменшити частку у спільній сумісній власності того з подружжя, хто ухилявся (ухиляється) від обов’язку утримувати своїх дітей. За допомогою перерозподілу часток між подружжям, на користь того з батьків, хто самостійно здійснює утримання дитини, забезпечується додаткова матеріальна компенсація такій особі.

         Окремо хочу наголосити, що відтепер змінено правовий статус аліментів: аліменти уже будуть власністю самої дитини, а не батьків. Останні лише отримують та використовують їх від імені дітей та виключно для їх утримання.

Чи зміни у законодавстві торкнулися і  розміру аліментів?

З урахуванням останніх змін мінімальний розмір аліментів збільшено. Відтепер суд не може визначити  на дитину розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до цього було 30%). Новацією стало врахування при призначенні аліментів наявності грошових коштів, рухомого та нерухомого майна. При визначенні розміру аліментів братимуться до уваги витрати платника аліментів, щодо яких платником не доведено джерело походження цих коштів. Так, у випадку, якщо платник аліментів офіційно не працевлаштований, не має «офіційного» доходу, але при цьому, наприклад, придбає автомобіль, то такі витрати можуть враховуватися при визначені судом розміру аліментів. Але лише за тої умови, якщо платник аліментів не зможе обґрунтовано довести джерело походження коштів.

Як бути тим, хто отримує аліменти, розмір яких є меншим від  установленого тепер мінімального розміру?  

У таких осіб є можливість звернутися до суду щодо зміни їх розміру. Ініціювати питання зміни розміру аліментів може як платник, так і одержувач.

Цікаво, що частиною 5 статті 183 Сімейного кодексу України зазначено, що той з батьків, з яким проживає дитина (діти) має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Після прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження судовий наказ по суті вимог видається судом у триденний термін. Сам судовий наказ видається без виклику заявника, боржника та інших осіб, а також без проведення судового засідання. Аліменти можуть бути призначені у розмірі чверті доходу на одну дитину, третини доходу – на двох дітей, половини – на трьох і більше дітей. При цьому, в будь-якому разі розмір аліментів, що стягується в наказному провадженні, обмежується 10 прожитковими мінімумами на дитину відповідного віку на кожну дитину. Зауважу, що судовий наказ видається лише при первинному зверненні про стягнення аліментів, а не у випадку, коли судом було призначено аліменти, а через деякий час ініціюється їх зміна.

У наступних публікаціях ми продовжимо розмову із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин. А наразі нагадуємо нашим читачам, що з 2016 року на Дрогобиччині діють 3 бюро правової допомоги – відділи цього центру. Фахівці бюро приймають за адресами: м. Дрогобич,  вул. Лесі Українки, 70,                  м. Борислав, вул. Адама Міцкевича, 64, м. Трускавець ,вул. Данилишиних, 62. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а.  Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00. Власне, отримати детальну індивідуальну консультацію з цього питання, при потребі, Ви можете у працівників бюро правової допомоги. 

Мар'ян Поліщук

джерело: автор