2018-03-14 19:16:56
В.о. Голови Національного банку України Яків Смолій оголосив, що у рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу з 01 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків.
Відповідні норми містяться у Постанові Правління Національного банку України "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів", якою передбачається:
1. Національний банк України припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Водночас усі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Проте у подальшому готівковий обіг не буде поповнюватися новими монетами зазначених номіналів.
2. Монети номіналами 1, 2, 5 та 25 РєРѕРїС–Р№РѕРє продовжуватимуть виконувати функцію засобу платежу (грошова одиниця України – РіСЂРёРІРЅСЏ − С– надалі дорівнюватиме 100 копійкам).
3. Для спрощення розрахунків встановлюватимуться правила заокруглення загальної суми покупки:
4. У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами.
5. Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.
6. Населення С– надалі зможе використовувати СЂРѕР·РјС–РЅРЅС– монети РґСЂС–Р±РЅРёС… номіналів, Р° торговельна мережа – встановлювати маркетингові ціни, СЏРєС– закінчуються РЅР° 99 РєРѕРї.
Застосування правил заокруглення Національний банк погоджено з усіма державними органами. Також відбулися обговорення з банками, представниками сфери торгівлі та послуг, іншою діловою спільнотою, які позитивно поставилися до застосування правил заокруглення.
Ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже реалізація цієї ініціативи не призведе до подорожчання товарів та послуг. Запровадження правил заокруглення не матиме впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни на окремі товари.
Підсумовуючи ефект РІС–Рґ оголошених рішень Національного банку України, РІ. Рѕ. Голови Національного банку РЇРєС–РІ Смолій зазначив: "Якщо екстраполювати ці рішення РЅР° сьогоднішню структуру готівки РІ РѕР±С–РіСѓ, Р· РЅСЊРѕРіРѕ Р·РЅРёРєРЅРµ майже 47% РІС–Рґ загальної кількості монет РІ РѕР±С–РіСѓ – це понад РІС–СЃС–Рј мільярдів монет РґСЂС–Р±РЅРёС… номіналів. Водночас, більш РЅС–Р¶ РѕРґРёРЅ мільярд банкнот Р±СѓРґРµ замінено монетами. РўРѕР¶ середня кількість монет, що припадають РЅР° РѕРґРЅРѕРіРѕ українця, скоротиться вдвічі, Р° банкнот РІ РѕР±С–РіСѓ стане РЅР° 40% менше. Р† цей ефект РјРё побачимо вже через РґРІР°-три СЂРѕРєРё".
Яків Смолій підкреслив, що ці рішення Національного банку спрямовані на підвищення зручності та спрощення повсякденного використання готівки українцями, а також на стимулювання безготівкових розрахунків у країні.
За матеріалами НБУ
джерело: 911