28 вересня Всесвітній день боротьби зі сказом

2022-09-28 15:25:06

28 вересня Всесвітній день боротьби зі сказом

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБ?? ЗІ СКАЗОМ

 Всесвітній день боротьби зі сказом (World Rabies Day) заснований з ініціативи Всесвітнього альянсу по боротьбі зі сказом і щорічно відзначається 28 вересня і покликаний привернути увагу до проблеми поширення цієї хвороби, а також до її наслідків.

В  м. Трускавець за 9 місяців 2022 року звернулось за антирабічною допомогою 41 особа (за 9 місяців 2021 року – звернулось 15 осіб). Постраждало від тварин, які мають власників – 16 осіб, постраждало від безпритульних тварин – 25 осіб   Відмовилися від антирабічного лікування  2 особи.

В мм. Дрогобич, Стебник за 9 місяців 2022 року звернулось за антирабічною допомогою 80 осіб (за 9 місяців 2021 року – 101 звернулось осіб). Постраждало від тварин, які мають власників – 48 осіб, постраждало від безпритульних тварин – 32 осіб   Відмовилися від антирабічного лікування  4 особи.

Сказ – вірусне захворювання, що протікає з розвитком важкого прогресуючого ураження головного і спинного мозку, що призводить до смерті хворого.

Зараження людини відбувається через укуси тварини, а також при контакті пошкодженої шкіри (рани, садна) та слизових оболонкок з інфікованою слиною. Важливо враховувати, що зараження сказом може статися від зовні здорової тварини, так як вірус з’являється в слині за 8-13 днів до прояву клінічних ознак захворювання.

Джерелом зараження людей найчастіше стають кішки та собаки, а із диких тварин – лисиці, вовки, єнотовидні собаки і різні гризуни.

Інкубаційний період сказу у людини триває від 12 до 100 днів, вкрай рідко до 1 року.  Тривалість інкубаційного періоду залежить від віку людини, реактивності організму, від стану нервової системи (перевтома, знижене харчування), від локалізації укусу, кількості вірусу, що потрапило в організм.

Заходи профілактики та захисту від сказу:

 

Більшість хворих стають жертвами власної безпечності: вважають, що укус тварини – дрібниця і не звертаються за допомогою. Проте прогноз сказу завжди несприятливий! Не відмовляйтеся від призначеного лікування і самовільно не переривайте його,  це може привести до трагічних наслідків.

 

Помічник лікаря-епідеміолога

Дрогобицького РВ

ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ»

Надія КОВАЛЬЧУК

джерело: власне