2022-10-29 11:08:03
Процедура визнання фізичної особи недієздатною
Сьогодні консультує з цього питання директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.
Пані Маріє, скажіть будь ласка, коли фізична особа може бути визнана недієздатною?
За умови, якщо фізична особа внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, тоді вона може бути визнана судом недієздатною.
Поясніть будь ласка, як відбувається розгляд таких справ.
РўСѓС‚ С” цікава специфіка. Так, ці справи СЃСѓРґ РѕР±РѕРІ’СЏР·РєРѕРІРѕ розглядає Р·Р° участю заявника, РѕСЃРѕР±Рё, щодо СЏРєРѕС— розглядається справа РїСЂРѕ визнання С—С— недієздатною, С– представника органу РѕРїС–РєРё та піклування. Це зазначено Сѓ статті 299 Цивільного процесуального кодексу України. Водночас, враховуючи стан Р·РґРѕСЂРѕРІ’СЏ РѕСЃРѕР±Рё, щодо СЏРєРѕС— розглядається справа РїСЂРѕ визнання С—С— недієздатною, розгляд такої справи може відбуватися Сѓ режимі відеоконференції Р· психіатричного чи іншого лікувального закладу, РІ СЏРєРѕРјСѓ перебуває ця РѕСЃРѕР±Р°. Причому, РїСЂРѕ це СЃСѓРґ РѕР±РѕРІ`СЏР·РєРѕРІРѕ зазначає РІ ухвалі РїСЂРѕ відкриття провадження Сѓ справі. Наголошую, що СЃСѓРґ може також призначити експертизу для того, аби визначити фактичну можливість такої РѕСЃРѕР±Рё Р·’явитися РІ СЃСѓРґРѕРІРµ засідання, Р° також РїСЂРѕ можливість особисто дати пояснення РїРѕ суті справи.
Хто у цьому випадку оплачує судові витрати?
Судові витрати у справах про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи відносяться на рахунок держави. Однак, є важлива, як на мене, норма цієї ж статті, яка стосується недобросовісних заявників. Якщо суд встановить, що заявник діяв недобросовісно без достатньої для цього підстави, тоді всі судові витрати стягує із нього. Більше того, фізична особа, якій такими діями було завдано моральної шкоди, має право вимагати від заявника її відшкодування.
У разі, якщо особа визнається недієздатною або обмежено дієздатною, хто тоді здійснює її догляд?
Коли суд ухвалив рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, тоді також встановлює над нею опіку або піклування. Причому, за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Чи може суд прийняти рішення про зміну опікуна?
Так, суд може звільнити від повноважень піклувальника чи опікуна як за заявою органу опіки та піклування так і за заявою особи, яка призначена піклувальником або опікуном. Причому, відбувається це у місячний строк. Водночас, за поданням органу опіки та піклування призначається опікуном чи піклувальником інша особа. Про це суд постановляє ухвалу. Окрім того, суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника. Про це так суд постановляє ухвалу.
Звертаю увагу наших читачів РЅР° цікавій РЅРѕСЂРјС–: строк РґС–С— рішення РїСЂРѕ визнання фізичної РѕСЃРѕР±Рё недієздатною визначається СЃСѓРґРѕРј, але РЅРµ може перевищувати РґРІРѕС… СЂРѕРєС–РІ. РЈ такому випадку, коли цей термін підходить РґРѕ завершення, Сѓ разі, якщо РѕСЃРѕР±Р° РЅРµ одужала, продовжує РЅРµ усвідомлювати значення СЃРІРѕС—С… РґС–Р№ та (або) керувати РЅРёРјРё, С– це підтверджено РІС–РґРїРѕРІС–РґРЅРёРј РІРёСЃРЅРѕРІРєРѕРј СЃСѓРґРѕРІРѕ-психіатричної експертизи, тоді слід подати клопотання РїСЂРѕ продовження строку РґС–С— рішення РїСЂРѕ визнання фізичної РѕСЃРѕР±Рё недієздатною. Його має право подати РѕРїС–РєСѓРЅ чи представник органу РѕРїС–РєРё та піклування РЅРµ пізніше РЅС–Р¶ Р·Р° Рї’ятнадцять РґРЅС–РІ РґРѕ закінчення строку. Таке клопотання СЃСѓРґ Р·РѕР±РѕРІ’язаний розглянути РґРѕ закінчення строку Р№РѕРіРѕ РґС–С—.
З якого часу особа вважається недієздатною?
З часу набрання законної сили рішенням суду фізична особа визнається недієздатною. Водночас, звертаю увагу на таку важливу норму: суд з урахуванням висновку судово-психіатричної експертизи та інших доказів щодо психічного стану особи може визначити у своєму рішенні день, з якого фізична особа визнається недієздатною за умови, якщо від часу виникнення недієздатності залежить визнання недійсним шлюбу, договору або іншого правочину.
Якими є правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною?
Є такі правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною:
Чи можна поновити цивільну дієздатність, яка була визнана недієздатною?
Так. Якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними за заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною. Суд також припиняє опіку над цією особою.
Дякуємо, пані Маріє! Наступного разу ми продовжимо нашу розмову. А наразі нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу Ви зможете, звернувшись до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Дрогобич, пл. Л. Українки,70.
РђРЅРґСЂС–Р№ Р’РѕРІРє
джерело: власне