А Ви знали про те, що діє нова програма доступної іпотеки?

2023-03-27 13:07:46

А Ви знали про те, що діє нова програма доступної іпотеки?

Спробуємо дізнатися деякі деталі разом із Андрієм Турчинським  -  головним юристом Жидачівського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

    Почнімо із найпростішого запитання: що ж таке іпотечне кредитування?

       Відповідно до Закону України «Про іпотеку», іпотека — це  вид забезпечення виконання зобов’язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця. Важливою умовою є те, що іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов’язання задовольнити свої вимоги за рахунок предмета іпотеки. Тобто це такий різновид кредиту, отриманий під заставу нерухомого майна.

       Основна суть іпотечного житлового кредитування полягає в наданні довгострокового банківського кредиту на придбання чи будівництво житлової нерухомості, де заставою за таким кредитом є нерухоме майно. Процентна ставка за таким типом кредитування є найменшою в порівнянні з іншими видами кредитів.

   Чи мають право скористатися програмою пільгового іпотечного кредитування військовослужбовці ?

      Так, мають право. Минулого року Уряд започаткував реалізацію програми доступної іпотеки "єОселя". Виходячи з цього, на даний час іпотечний кредит під 3% зможуть отримати лише категорії українців:

  1. військовослужбовці Збройних Сил за контрактом, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міноборони, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, Держтрансслужби, військові прокурори Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу ДСНС, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро, поліцейські та члени їх сімей;
  2. медичні працівники (фахівці та професіонали закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності);
  3. педагогічні працівники (закладів освіти державної та комунальної форми власності);
  4. наукові та науково-педагогічні працівники (закладів освіти й наукових установ державної або комунальної форми власності).

Звертаю увагу, що протягом 2023 року - доступна іпотека стане відкритою для всіх українців, які зможуть взяти кредит на придбання житла під 7% річних.

Якими ж є  умови для надання іпотечного житла?            

      Для отримання пільгового іпотечного кредиту кандидат повинен відповідати таким вимогам:

Наголошую, що предмет іпотеки повинен бути розташований на території України (за винятком нерухомості, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або на території, яка перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Яке житло можна придбати за умовами пільгового іпотечного кредиту?

Це може бути як вже збудоване житло так і майнові права на житло, що будується. Під терміном житло мається на увазі квартира в багатоквартирному жилому будинку. При цьому предметом іпотеки не може бути квартира в житловому будинку квартирного типу (багатоквартирному будинку), прийнята в експлуатацію раніше ніж за десять років до дати укладення договору, якщо такий об’єкт нерухомості розташований в обласному центрі.

Розкажіть про умови самого кредиту.

Кредити, які видаються на пільгових умовах, повинні відповідати таким вимогам:

Важливо, що житло, яке є предметом іпотеки, обов’язково підлягає страхуванню позичальником від ризиків випадкового знищення або ж випадкового пошкодження на повну оціночну вартість. За бажанням позичальника предмет іпотеки може бути додатково застрахований від ризиків пошкодження житла внаслідок воєнних дій; при цьому страховий тариф за договором страхування предмета іпотеки не повинен перевищувати 0,25 відсотка на рік вартості предмета іпотеки, погодженої кредитором, а у разі страхування додаткових ризиків пошкодження житла внаслідок воєнних дій - 1 відсоток на рік вартості предмета іпотеки, погодженої кредитором;

Крім цього, позичальник несе витрати пов’язані з оформленням права власності на житло (під час придбання), страхуванням предмета іпотеки, оцінкою вартості предмета іпотеки суб’єктом оціночної діяльності та послугами нотаріуса;

Як розраховується сума кредиту?

Вартість 1 кв. метра загальної площі житла не повинна перевищувати граничну вартість 1 кв. метра житла. Гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова не може перевищувати опосередковану вартість спорудження житла за регіонами України, визначену Мінрегіоном та збільшену в 2,5 раза, для міст з населенням понад 300 тис. осіб, обласних центрів, а також населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж м. Києва та обласних центрів, - 2 рази, для міст з населенням від 100 тис. до 300 тис. - 1,75 раза, для інших населених пунктів - опосередковану вартість у відповідному регіоні.

Законодавством визначена нормативна площа житла, що надається для сім’ї з однієї особи (одинока особа) і становить не більш як 52,5 кв. метра загальної площі та додатково 21 кв. метр - на кожного наступного члена сім’ї. Сума перевищення граничної вартості 1 кв. метра житла та нормативної площі покривається позичальником за рахунок першого внеску;

 Які документи необхідно надати для оформлення пільгового іпотечного кредиту?         

Для отримання кредиту кандидат подає кредитору в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, заяву, що містить такі відомості:

Чи додаються до заяви ще якісь документи?

Так, крім цього, до заяви додаються такі документи:

У разі коли у кандидата є повнолітні члени сім’ї, заява подається за згодою кожного повнолітнього члена сім’ї, на якого розраховується розмір кредиту, щодо включення їх у розрахунок кредиту, яка підтверджується електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та відображається в заяві під час її формування. Зазначаю, що саме кандидат забезпечує достовірність відомостей, що містяться в заяві. Далі сформована заява з накладеним електронним підписом, передається засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, шляхом електронної інформаційної взаємодії до кредитора, обраного кандидатом. Наразі в програмі беруть участь 5 банків: Ощадбанк, Приватбанк, Укргазбанк, Глобус Банк та Sky Bank.

За результатами розгляду заяви, поданої в електронній формі, кредитор надсилає кандидату засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, інформаційне повідомлення з пропозицією щодо доступного іпотечного кредитування. Після отримання інформаційного повідомлення з пропозицією щодо доступного іпотечного кредитування кандидат особисто звертається до обраного кредитора для подальшого оформлення іпотечного кредитування.

 І на завершення, інформаційне повідомлення щодо отримання доступного іпотечного кредитування на умовах, визначених кредитним договором, надсилається позичальнику засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Ми продовжимо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь у бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70.

джерело: власне