2023-08-28 23:25:03
ЄС та ЄІБ продовжують допомагати Україні розбудовувати сучасну інфраструктуру професійно-технічної освіти
23 серпня 2023, Київ/Люксембург
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), банк Європейського Союзу, та Міністерство освіти і науки України уклали угоду щодо надання консультаційних послуг для впровадження проєкту «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні». Угода передбачає надання гранту ЄС у розмірі 8,5 млн євро від Інвестиційної платформи сусідства (NIP). Ці кошти будуть спрямовані на надання технічної допомоги для ефективної підготовки проєкту, його ведення і реалізації процедур закупівель, а також на комунікаційні цілі.
Цей грант доповнює кредитну угоду ЄІБ у розмірі 58 млн євро, яку підписали у 2021 році для фінансування будівництва, реконструкції та модернізації наявних закладів професійно-технічної освіти (ПТО), а також для подальшого підвищення інтересу до професійної освіти серед молоді. Першочергово кредит мав на меті підтримати одну з головних цілей в межах пріоритетів регіону Східного партнерства після 2020 року – побудова стійких, сталих та інтегрованих економік, де особлива увага приділяється потребі інвестувати в людей, зокрема у молодь. Кредит також доповнював впровадження програми Європейського Союзу «EU4Skills: кращі навички для сучасної України», що фінансується спільно з урядами Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії.
З початку війни Росії проти України у 2022 році інвестиції в професійно-технічну освіту стали ще важливішими та доцільними для відновлення України. Знадобиться багато нових форм технічної експертизи, щоб гарантувати, що реконструкція в країні буде екологічною, інклюзивною та успішною. Модернізована система ПТО є ключовою для людського капіталу України, і угода про співпрацю між банком і міністерством є ще одним важливим кроком на шляху до цієї мети.
Лісовий Оксен, Міністр освіти і науки України, сказав: «Сучасна система професійної освіти – це необхідний крок на шляху до відбудови України. Вона має бути інноваційною, гнучкою, інклюзивною, а також орієнтованою на розвиток людського потенціалу. Водночас неможливо говорити про великі зміни в системі без ґрунтовних, фактичних змін в самих профтехах. А тому фінансування від ЄС та ЄІБ буде спрямовано саме на реконструкцію та модернізацію безпосередньо закладів професійної освіти, що дозволить створити фундамент для подальшої трансформації».
Тереза Червінська, віцепрезидентка ЄІБ, відповідальна за операції банку в Україні, зазначила: «В Україні все знаходиться під обстрілом, зокрема й освіта, але країна залишається зосередженою на своєму майбутньому, попри виклики, які створює війна Росії. Відбудова України залежатиме від знань і навичок її народу, який надихнув світ своєю стійкістю. Ще до війни ЄІБ — банк Європейського Союзу — надав Міністерству освіти і науки України 58 млн євро на модернізацію системи професійно-технічної освіти. Грант ЄС підсилить допомогу ЄІБ у підтримці країни щодо реалізації цього проєкту найефективнішим способом».
Ремі Дюфло, заступник Голови Представництва ЄС в Україні, сказав: «Вражає те, як попри війну, Україна продовжує розвивати свою систему професійно-технічної освіти – ПТО. Цей кредит ЄІБ, який доповнюється грантом ЄС, стане доцільним внеском у нашу програму EU4Skills, роблячи професійно-технічну освіту доступною для більшої кількості українців. Очевидно, що вже зараз є велика потреба і, що дає надію на майбутнє, — великий попит на професійно-технічні навички, зокрема за професіями, пов’язаними з будівництвом та виробництвом. Окрім важливості для відбудови країни та майбутньої демографії, ПТО також може бути інструментом для реінтеграції ветеранів у цивільне життя — це може допомогти побудувати міцнішу економіку та ще більш згуртоване суспільство, у якому шрами війни зможуть заживати краще та швидше».
Довідкова інформація
Про підтримку України з боку ЄІБ
ЄІБ співпрацює з Україною з 2007 року. ЄІБ надав негайну допомогу Україні одразу після початку війни, виділивши 1,7 млрд євро у 2022 році для фінансування екстреного ремонту інфраструктури країни, зруйнованої російськими бомбардуваннями. Банк ЄС також виділив кредитну лінію на суму 4 млрд євро для підтримки інтеграції біженців з України в країнах ЄС.
ЄІБ оголосив про створення фонду «EU4U Fund» навесні 2023 року в межах ширшої програми «EU for Ukraine initiative». Фонд слугуватиме тимчасовим перехідним рішенням до того часу, поки не стануть доступними довгострокові заходи ЄС, щоб швидко збільшити підтримку найбільш нагальних інфраструктурних потреб України та підтримати її економіку. Початкові внески країн-членів до фонду сягнули 383,3 млн євро.
Про Інвестиційну платформу сусідства ЄС (NIP):
Це механізм, спрямований на підтримку країн-партнерів ЄС, які входять до Європейської політики сусідства, у їхніх прагненнях щодо кращого урядування, а також економічного та соціального розвитку шляхом поєднання кредитів від європейських фінансових установ (зокрема ЄІБ) із грантовими ресурсами з бюджету ЄС. Платформа переважно підтримує інфраструктурні проєкти в енергетичній, транспортній та екологічній галузях. Платформа також підтримує розвиток приватного сектору. Гранти технічної допомоги застосовуються для реалізації вже профінансованих проєктів, таким чином посилюючи узгодженість між проєктними рішеннями ЄІБ, реформами в країні, зокрема галузевими економічними реформами, а також загальними цілями Європейської політики сусідства.
Про програму EU4Skills:
«EU4Skills: кращі навички для сучасної України» — це спільна ініціатива Європейського Союзу та його держав-членів, зокрема Естонії, Фінляндії, Німеччини та Польщі для підтримки реформи та стійкості професійно-технічної освіти в Україні. Програма спрямована на покращення ефективності реформи, підвищення якості та привабливості професійно-технічної освіти та її відповідності потребам ринку праці, навчання керівництва та викладачів закладів ПТО та модернізацію окремих закладів професійно-технічної освіти. EU4Skills підтримує реформу ПТО в Україні на національному та регіональному рівнях у семи пілотних областях: Чернівецькій, Львівській, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Вінницькій та Запорізькій.
Від початку повномасштабної війни в межах програми 300 шкіл отримали генератори, ІТ-обладнання та підручники. Завдяки програмі 2500 вчителів вдосконалили свої цифрові навички. Також було розроблено 20 онлайн-курсів для підтримки надання кваліфікованої робочої сили для процесу відновлення, створено більше 50 цифрових освітніх курсів та електронних навчальних матеріалів, облаштовано ІТ-кабінети у 20 ПТНЗ. Завдяки вдосконаленню інфраструктури в межах EU4Skills п’ять центрів професійно-технічної освіти були оснащені сільськогосподарською технікою та технікою для ремонту доріг, і один – швейним обладнанням.
оригінал статті натисни тут:
ця публікація розміщена для медійної комунікації і інформування шановного читача газети "Гомін Галичини" про діяльність міжнародних організацій в Україні задля наближення перемоги України у війні росії проти України
джерело: власне