Форум оборонної промисловості ЄС-Україна зміцнює співпрацю

2024-05-09 09:41:17

Форум оборонної промисловості ЄС-Україна зміцнює співпрацю

[EU Delegation to Ukraine – Media newsletter] Форум оборонної промисловості ЄС-Україна зміцнює співпрацю між українською та європейською оборонними промисловостями

 07.05.2024

Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики/Віцепрезидент Європейської Комісії Жозеп Боррель та Європейський Комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон разом із Міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та Міністром із питань стратегічних галузей промисловості України Олександром Камишіним провели Форум оборонної промисловості ЄС-Україна. Захід уперше організував Європейський Союз. Він відбувся за підтримки Бельгії, країни, яка головує в Раді ЄС, і Європейської асоціації аерокосмічної, оборонної та безпекової промисловості (ASD).

Форум зосередився на зміцненні оборонно-промислової співпраці між ЄС та Україною задля надання стійкої військової підтримки Україні, зокрема, і в довгостроковій перспективі, а також кращої відповідності її оборонним та промисловим потребам. Він зібрав понад 400 представників урядів, оборонної промисловості ЄС та України, галузевих асоціацій та ключових країн-партнерів й організацій, а також установ Євросоюзу. Захід складався із Конференції високого рівня та ділових зустрічей для пошуку партнерів. Це надало платформу для конкретної співпраці між представниками бізнесу, зокрема для малих й середніх підприємств.

Форум оборонної промисловості ЄС-Україна є першим конкретним кроком у реалізації Європейської оборонно-промислової стратегії (EDIS), яка була започаткована в березні 2024 року. Він відкриває шлях для визначення конкретних ініціатив співпраці, домовленостей та флагманських проєктів між оборонними промисловостями ЄС та України, наприклад, через спільні підприємства. Це сприятиме тіснішій співпраці між оборонними підприємствами та поступовій інтеграції української промисловості в Європейську оборонно-технологічну та промислову базу (EDTIB), також і з огляду на процес вступу України до ЄС.

Оскільки Росія продовжує вести свою жорстоку загарбницьку  війну проти України, ЄС твердо відстоює свою рішучість та непохитне зобов’язання підтримувати Україну всім, що необхідно для перемоги – як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективах. Цей Форум засвідчує цю відданість.

ЄС продовжуватиме заохочувати країни-члени надавати більше військової допомоги Україні та робити це швидше, а також надавати підтримку через Європейський фонд миру. Євросоюз запропонував підтримувати спільні закупівлі в європейської оборонної промисловості (і Норвегії) й заохочує закупівлі через спільні підприємства між європейською та українською оборонними промисловостями. ЄС також працює над створенням у Києві Офісу із оборонних інновацій.

Контекст

Форум є третім заходом у серії багатосторонніх міжнародних заходів оборонної промисловості, започаткованих українським урядом у Києві у вересні 2023 року, та першим, який організував ЄС.

Європейська оборонно-промисловою стратегія (EDIS) запропонувала провести Форум оборонної промисловості ЄС-Україна. Її 5 березня 2024 року представили Європейська Комісія та Високий представник у співпраці з Європейським оборонним агентством. Метою Стратегії, що була розроблена на тлі загарбницької війни Росії проти України, є зміцнення європейської оборонно-технологічної та промислової бази (EDTIB) і досягнення оборонно-промислової готовності з метою кращого захисту громадян ЄС і підтримки партнерів. Розвиток тісніших зв’язків з Україною за допомогою її участі в ініціативах Союзу на підтримку оборонної промисловості та стимулювання співпраці між оборонними промисловостями ЄС та України є одними з комплексу заходів, представлених у цій Стратегії.

Згідно з висновками Європейської Ради, ЄС та країни-члени зобов’язалися продовжувати відповідати нагальним військовим та оборонним потребам України. Європейський Союз та країни-члени надали Україні військову допомогу обсягом 32 мільярди євро. 18 березня 2024 року Рада Євросоюзу затвердила Фонд допомоги Україні. Він надає додаткові 5 мільярдів євро підтримки, які будуть виділені через Європейський фонд миру. У межах цього інструменту ЄС надав Україні летальне та нелетальне військове обладнання, включно з боєприпасами. Він також покрив спільні витрати на підготовку 47,000 українських солдатів, яких вже підготувала Місія ЄС з надання військової допомоги Україні (EUMAM). Мета – підготовка 60,000 українських військових до літа 2024 року.

15 березня 2024 року Європейська Комісія відібрала 31 потенційний проєкт із загальним фінансуванням 500 мільйонів євро відповідно до Закону про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP), щоб допомогти європейській промисловості збільшити виробництво боєприпасів і ракет та підвищити готовність. Того ж дня Європейська Комісія затвердила робочу програму «Інструмент для зміцнення європейської оборонної промисловості через спільні закупівлі» (EDIRPA) і оголосила відповідні конкурси із загальним бюджетом 310 мільйонів євро.

Цитати

Високий представник/Віцепрезидент Жозеп Боррель сказав: «Форум є ключовим кроком для посилення співпраці між оборонними галузями України та ЄС. Це надзвичайно важливо зараз, але також і для наших майбутніх потреб. Я переконаний, що це зблизить нашу оборонну промисловість, дозволить нам вчитися одне в одного та допоможе Україні захиститися від російської агресії. У довгостроковій перспективі це може змінити правила гри».

Комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон зауважив: «Наші зобов’язання перед Україною та наше спільне прагнення мобілізувати європейську промисловість, щоб забезпечити те, що їй потрібно, непорушні як ніколи. Європейська оборонна промисловість має перейти в режим воєнної економіки. Мета полягає в тому, щоби виробляти швидше, більше і робити це разом, аби продовжувати підтримувати Україну як зараз, так і в довгостроковій перспективі».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив: «Якщо ми хочемо зберегти мир у Європі, ми маємо перейти до європейської економіки та промисловості воєнного часу, як би парадоксально це не звучало. Що ми можемо зробити – це стримати загарбницьку Росію, продемонструвавши, що Європа має засоби для захисту. Спільний оборонно-промисловий майданчик допоміг би подолати наявні проблеми. Жодна країна не може самостійно допомогти Україні та захистити Європу, це можливо лише спільними зусиллями».

Міністр із питань стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін зазначив: «Україна назавжди вдячна за всю допомогу, яку ЄС та його країни-члени надали та продовжують надавати. Протягом останнього року ми також значно нарощуємо власні можливості та прагнемо будувати їх у співпраці з нашими союзниками. Ми розглядаємо нашу оборонну промисловість як частину оборонно-промислової бази Євросоюзу, що робить внесок у колективну безпеку країн-членів ЄС».

 

Форум оборонної промисловості ЄС-Україна зміцнює співпрацю між українською та європейською оборонними промисловостями

 Read more 

цей інформаційний лист розміщений для кращої медійної комунікації і інформування шановного читача газети "Гомін Галичини" про діяльність міжнародних організацій в Україні і Світі. Живемо і працюємо задля перемоги України у несправедливій війні яку розв'язала росія проти України 

джерело: власне