Єврокомісія надає Україні ще 1 млрд євро в межах своєї частини кредиту Групи семи,

2025-03-31 10:24:52

 Єврокомісія надає Україні ще 1 млрд євро в межах своєї частини кредиту Групи семи,

[EU Delegation to Ukraine – Media newsletter] Єврокомісія надає Україні ще 1 млрд євро в межах своєї частини кредиту Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів

20.03.2025

Єврокомісія надає Україні ще 1 млрд євро в межах своєї частини кредиту Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів

 Read more  

20 березня, Європейська Комісія виділила Україні додатковий транш у розмірі 1 мільярда євро в межах виняткової макрофінансової допомоги, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських державних активів в ЄС.  Це посилює роль Євросоюзу як найбільшого донора з початку війни Росії проти України. 

Загальна сума макрофінансової допомоги становить 18,1 млрд євро. Це є внеском ЄС в очолювану Групою семи кредитну ініціативу «Прискорення отримання надзвичайних доходів» (ERA). Її мета – надати Україні близько 45 млрд євро фінансової допомоги.   

Разом із цим платежем загальний обсяг кредитів, наданих Єврокомісією Україні у межах цієї макрофінансової допомоги, з початку року сягнув 4 млрд євро. Наразі тривають переговори з Україною щодо графіку наступних виплат. Комісія готова надати решту коштів у межах макрофінансової допомоги відповідно до потреб країни, як до цього закликали європейські лідери на позачерговому засідання Європейської Ради, яке відбулося на початку цього місяця.  

Контекст

Як ця виняткова макрофінансова допомога підтримує Україну?

Ця макрофінансова допомога має вирішальне значення для задоволення нагальних бюджетних потреб України, які значно зросли в умовах посиленої та тривалої  загарбницької війни, яку веде Росія.

Завдяки цій фінансовій підтримці обсягом 18,1 млрд євро Україна зможе забезпечити свої поточні та майбутні військові, бюджетні потреби, а також ті, що пов’язані з відбудовою та відновленням критичної інфраструктури, зруйнованої Росією. Йдеться про енергетичні об’єкти інфраструктури, системи водопостачання, транспортні мережі, дороги та мости.

Інструмент макрофінансової допомоги пропонує Україні значну гнучкість і вкрай сприятливі умови з дуже тривалими строком погашення, який може бути подовжено до 45 років. Важливо, що від України не очікують прямого погашення кредиту з власних ресурсів. Натомість погашення забезпечуватиметься із надзвичайних прибутків від знерухомлених російських активів, зібраних за допомогою Механізму кредитної співпраці з Україною (ULCM). Це є чітким сигналом того, що тягар відновлення України нестимуть ті, хто є відповідальними за її знищення.   

Який поточний статус ERA, кредитної ініціативи Групи семи?

Угоди щодо кредитів Групи семи у межах ініціативи ERA розвиваються відповідно до очікувань.

У межах Механізму кредитної співпраці з Україною (ULCM) Єврокомісія у грудні 2024 року схвалила кредит США на суму 20 млрд доларів. Це рішення дозволило США повністю передати свій внесок у Фінансовий посередницький фонд (FiF) Світового банку, створений для цієї мети разом із Канадою та Японією. Частина американського кредиту вже була перерахована Україні. Водночас очікується, що японський кредит обсягом 471,9 млрд ієн (приблизно 2,96 млрд євро), буде сплачено у Фінансовий посередницький фонд протягом найближчих тижнів.

Окрім того, у лютому 2025 року Єврокомісія схвалила кредит у межах ініціативи ERA від Великої Британії на суму 2,26 млрд фунтів стерлінгів (2,72 млрд євро). Перший платіж у розмірі 752 млн фунтів стерлінгів було здійснено на початку цього місяця. Ці кошти будуть використані для закупівлі військової техніки для України.

У березні 2025 року Єврокомісія також схвалила кредит у межах ініціативи ERA від Канади обсягом 5 млрд канадських доларів (близько 3,3 млрд євро); перший транш у розмірі 2,5 млрд канадських доларів (близько 1,6 млрд євро) було перераховано 13 березня. 

Яку загальну підтримку ЄС вже надав Україні?

Від самого початку загарбницької війни Росії проти України ЄС і його країни-члени чітко засудили дії Росії. Вони запропонували Україні та її народові безпрецедентну підтримку. Як найбільший донор, ЄС загалом виділив майже 140 млрд євро, зокрема:

Представники Колегії Європейської Комісії заявили таке:

Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської Комісії

«Сьогоднішній транш підтверджує непохитну відданість ЄС підтримці України. Це фінансування є частиною масштабного пакета допомоги на 18,1 млрд євро в межах кредитної ініціативи Групи семи ERA, яка гарантує, що ті, хто є відповідальними за руйнування, нестимуть тягар відновлення України. Зважаючи на те, що ЄС – найбільший донор України у цій несправедливій війні, він залучив ресурси не лише для підтримки економічної стабільності України, а й для відновлення критично важливої інфраструктури, зруйнованої російською агресією. Разом із партнерами ми продовжимо допомагати Україні. Наша підтримка є свідченням солідарності ЄС у захисті суверенітету та майбутнього України.»

Валдіс Домбровскіс, Комісар ЄС з питань економіки та продуктивності, впровадження та спрощення

«Сьогодні ми перераховуємо Україні другий платіж на суму 1 млрд євро в межах кредитної ініціативи Групи семи «Прискорення отримання надзвичайних доходів» (ERA). Таким чином ЄС уже надав Україні 4 млрд євро, що є частиною його загального внеску в 18,1 млрд євро в цій ініціативі. Наступний платіж заплановано на квітень. За необхідності ми готові пришвидшити надання фінансової допомоги Україні. Це фінансування допоможе Україні зберегти макроекономічну стабільність, відновити інфраструктуру та продовжити боротьбу з російською агресією. Ініціатива ERA змушує Росію платити за свою агресію, використовуючи прибутки від заморожених російських державних активів для погашення наданих кредитів. ЄС і надалі підтримуватиме Україну, надаючи всю необхідну допомогу та посилюючи тиск на воєнну машину Росії. Ми спільно з партнерами Групи семи працюємо над повною реалізацією цієї ініціативи.»

джерело: власне