Гомін Галичини


У Дрогобичі під час архітектурно-археологічних досліджень знайшли зразки зброї козацької доби

У Дрогобичі під час архітектурно-археологічних досліджень знайшли зразки зброї козацької доби

2015-07-13 17:16:49

У Дрогобичі під час архітектурно-археологічних досліджень знайшли зразки зброї козацької доби

У Дрогобичі вже третій тиждень під назвою "Дрогобич-2015.Вежа" тривають архітектурно-археологічні дослідження оборонної вежі 16 ст., розташованої біля костелу св. Варфоломія. Їх проводять фахівці разом із студентами історичного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка, очолюваного професором Леонідом Тимошенком, за ініціативою якого й проводяться розкопки.
(натисніть на фото для перегляду, всього 6 фото) 
Фото 2фото 3фото 4фото 5фото 6
За словами головного консультанта експедиції наукового співробітника Інституту українознавства НАНУ Юрія Лукомського, поки що ми датуємо вежу 16 ст, бо, за результатами дослідження, дата може бути переглянута.
"Ми вирішили перетнути вежу архітектурно-розвідковою траншеєю, шириною 1,5 м і розбили її на 2 сектори – внутрішній і зовнішній, - розповів Ю.Лукомський. - Чим такий метод зручний для нас? Ми можемо взяти стратиграфічний перетин грунту на напластування шарів зовні від вежі і всередині. На сьогодні можемо сказати, що вежа має дуже масивний фундамент. Його глибина понад 2 м. У верхній частині він з цегли, у нижній – з каменю". 
"Першою знахідкою на глибині 30 см була вимостка з дикого каменю, яка, слабо збережена, - продовжував Ю.Лукомський. - На глибині 80 см ми натрапили на дуже цікавий колектор австрійського періоду кінця другої половини 18 ст, який понижується до глибини 2 м. Він є гідротехнічною комунікаційною спорудою, яку асоціюють з підземним ходом. Колектор має ширину 80 см і висоту 80 см, так що ним навіть можна було б пересуватися. Він відводить грунтові води від костела до оборонного рову, огинаючи при цьому вежу.
Зовні ми також зачепили край цвинтаря, який формувався при костелі. Знайшли 6 поховань, але не комплектних. Кожне поховання нищило попередні – вони залягають у кілька ярусів. Про ці поховання ми поки що не можемо багато розповісти – про це скажуть антропологи, які будуть досліджувати кістки
". 
Розповідаючи про розкопки всередині вежі, Ю.Лукомський зазначив, що вона заповнена однорідним супіском з великою кількістю рухомих артефактів (кераміка, скло, метал). Досить багато знайдено монет періоду 17 ст. На думку археолога, цей завал утворений вже в пізнішому часі. 
"Ще в цьому завалі знайдено 4 одиниці озброєння козацької доби: гаківниці, рушниці і ще один більший предмет, з якого стріляли, але я поки що не з'ясував що це є: чи моздер, чи якась мартира…", - каже Ю.Лукомський. - Цей більший предмет озброєння зроблений певно з бронзи, бо він має зелений окисел на відміну від гаківниць, які покриті іржею, оскільки виготовлені із заліза. Уже є домовленість з реставраторами виробів з металу, які в серпні прибудуть до Дрогобича, щоб відчистити і законсервувати ці предмети озброєння і, можливо, вони займуть місце і будуть експоновані в дрогобицькому музеї".
На сьогодні у внутрішній частині вежі дослідники доходять до материкового горизонту, що залягає на глибині 2,2 – 2,3 м, до якого не мала справи людина. Це грунти, які формувалися до появи людини на цій землі.
Щодо організації експедиції, то, за словами Ю.Лукомського, студентів розподілили на 3 групи по 15 осіб. Кожна група працює тиждень. Для них організовані обіди. Тут вони не лише набувають практичні навики. Для студентів організовано й теоретичні заняття.
"Ці дослідження потрібні, - зауважив вчений. - Аналіз усіх тих речей, які робимо: рисунків, планів, креслень дасть відповіді на питання, які ми ставили на початку – дата побудови вежі, які конструкції її фундаменту, яким чином вона будована? Може вловляться періоди якихось пожеж чи етапів перебудови цієї вежі. Ця важлива об'єктивна інформація з архітектурної археології наблизить нас до істини".
 

джерело: Дрогінфо


Що ще читають на цю тему

Роману Курчику довірили відновити авторитет Координаційної ради блоку національно-демократичних сил

На Дрогобиччині засудили жінку, яка збрехала про своє зґвалтування

У Дрогобичі не розминулися два легковики «Ауді»: один із водіїв отримав травми

Очільник Дрогобича вважає, що у місті працюють диверсійні групи
Коментарів немає
Додати коментар


Коментар