Про заборону куріння в громадських місцях

Про заборону куріння в громадських місцях

2022-07-13 13:19:12

Про заборону куріння в громадських місцях

Про заборону куріння в громадських місцях

11 липня 2022 року набрали чинності зміни до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення». Норми, які нещодавно набрали чинності,  посилюють заборону куріння у певних місцях. Детальніше про це поспілкуємося  з Романією Мандзій, фахівчинею Новороздільського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.  

Романіє, що змінилося у законодавстві, адже заборона куріння тютюнових виробів у громадських місцях була і раніше?

         Законодавець уніс зміни до переліку виробів, які забороняється курити, значно розширивши його, а також до місць, в яких курити не можна.

Розкажіть детальніше, яких саме виробів стосується заборона.

         Забороняється куріння, вживання та використання:

 • тютюнових виробів,
 • предметів, пов’язаних з вживанням тютюнових виробів,
 • трав’яних виробів для куріння,
 • електронних сигарет,
 • пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння,
 • кальянів.

Романіє, а чи дає законодавець визначення переліченим виробам?

Так!  Зокрема, в законодавстві знаходимо таку інформацію:

 • тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки сигари, сигарети, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи нагрівання;
 • предмети, пов'язані з вживанням тютюнових виробів, - портсигари, мундштуки, люльки, сигаретний папір, фільтри, обрізувач сигар, що необхідні для вживання тютюнових виробів, крім запальничок та сірників; 
 • пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння - пристрої, призначені для вдихання аерозолів (пари), що утворюються внаслідок нагрівання продуктів, що містять у своєму складі тютюн (продукти його переробки), без їх згоряння (IQOS, glo);
 • електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин.

Де саме закон забороняє куріння, вживання та використання перелічених виробів?

Куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів забороняється:

 • у ліфтах і таксофонах;
 • у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
 • у приміщеннях та на території навчальних закладів;
 • у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
 • у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
 • у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
 • у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;
 • у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
 • у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
 • у приміщеннях гуртожитків;
 • на дитячих майданчиках;
 • у місцях загального користування житлових будинків;
 • у підземних переходах;
 • у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;
 • на вокзалах та станціях;
 • на зупинках громадського транспорту.

Зазначу, що для інформування громадян про заборону куріння у цих закладах та місцях розміщується наочна інформація, яка складається з графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту: "Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!".

 Чи можна в перелічених закладах та місцях облаштовувати спеціальні зони для куріння?

Зміни, які набрали чинності 11 липня 2022 року, виключають таку можливість, тобто, в перелічених вище місцях взагалі не можна курити.

Спеціально відведені місця для куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів можуть облаштовуватись лише в аеропортах.

При чому, у спеціально відведених в аеропортах місцях для куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака і тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!".

Чи може бути заборонено куріння і в інших місцях, крім тих, про які вже згадувалось і хто може встановити таку заборону?Хто може накласти таку заборону?

Право заборонити куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів у додатково визначених місцях мають сільські, селищні та міські ради у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Зазначу, що такі заборони можуть бути постійними або тимчасовими.  

Яка відповідальність за куріння в заборонених місцях?

За куріння тютюнових виробів у заборонених законом місцях, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачено попередження або штраф у розмірі від  51 грн. до 170 грн.

Якщо особа протягом року з моменту притягнення її до адміністративної відповідальності за куріння в заборонених місцях, знову порушила цю заборону, то розмір штрафу становитиме від 170 грн. до 340 грн.

Куди може звернутися особа, яка перебуваючи в громадському місці, вимушено опинилася в компанії курця?

         Перш за все, така особа може звернутися безпосередньо до курця з вимогою припинити          куріння, вживання чи використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, зазначивши, що курець знаходиться в місці, в якому законом курити заборонено.

         Якщо питання не вдалося урегулювати у такий спосіб тоді потрібно звернутися:

- до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення;

- у поліцію, зателефонувавши на 102. Саме працівники поліції притягнуть курця до адміністративної відповідальності за порушення заборони куріння.

Дякуємо за розмову та корисну інформацію. Разом з тим, повідомляємо, що дізнатися більше інформації з цього питання, отримати безоплатну правову допомогу, Ви можете у будь-який зручний для Вас спосіб:

 

* Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Дрогобич, вул.Л.Українки, 70.

*зателефонувавши на гарячу лінію: 0800 21 31 03,   068 61 70 988 (Дрогобицьке бюро правової допомоги)

 *надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/

 *надіславши листа на адресу електронної пошти: е-mail:  drohobych@legalaid.lviv.ua (Дрогобицьке бюро правової допомоги)

 Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

Андрій Вовк

джерело: власне


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар