2023-05-04 01:08:15
Всесвітній день свободи преси: Звернення Високого представника від імені ЄС
Кожен має право на свободу думки та її вираження. Це право передбачає свободу думки без жодного втручання, а також збирання, отримання та передавання інформації через будь-які засоби масової інформації незалежно від кордонів.
Захист свободи думки, викладений в Загальній декларації прав людини 75 років тому, залишається ключовим пріоритетом у захисті прав людини. Цьогоріч ми приєдналися до ЮНЕСКО, наголошуючи на тому, що саме сьогодні свобода вираження думки стала ключовою серед інших прав людини, та рішуче сприяємо «Формуванню майбутнього прав».
Збереження вільних, незалежних і різноманітних медіа є життєвоважливим для стійких і здорових демократій, так як свобода преси в більшості частин світу сьогодні теж у небезпеці.
Журналісти, працівники ЗМІ і всі ті, хто надає громадськості незалежну якісну інформацію, проливають світло на грубе порушення прав людини та звірства і сприяють притягненню осіб у владі до відповідальності, все частіше стикаються з дискредитацією, погрозами і нападами, в тому числі через дезінформацію.
Репортери під час війни в Україні, журналісти в Білорусі та Афганістані, незалежні ЗМІ на Близькому Сході та Північній Африці, місцеві журналісти в Центральній Америці, лауреати Нобелівської премії на Філіппінах та у Росії та багато інших працівників ЗМІ по-всьому світі, в тому числі в Європі, продовжують платити високу ціну за виконання своїх професійних обов’язків.
Жінки-журналістки є особливо вразливими до загроз та щораз частіших нападів як офлайн, так і онлайн. Вони зазнають стигматизації, сексистської мові ворожнечі, тролінгу, сексуального й гендерного насилля, понад те навіть вбивств. 73% жінок-журналісток стикалися з випадками онлайн-погроз, знущаннями та переслідуваннями під час виконання своєї роботи. Ми ніколи не дізнаємося скільки жінок знаходяться в ув'язненні.
Як непохитний захисник права на свободу думки, ЄС засуджує усі форми погроз та насилля проти журналістів, підтримує роботу медіа, які працюють у небезпеці, шляхом регіональних місій та спеціальних програм, таких як платформа «Захисти журналістів» на Західних Балканах, проєкт «Підтримка незалежних медіа та фундаментальних реформ» у Камбоджії та програма «Стійкість медіа» в Афганістані.
Окрім цього, ЄС вживає заходів і в межах Союзу: протидіє стратегічним позовам проти участі громадськості (SLAPP), регулює цифрові послуги та ринки, а також представляє Європейський акт про свободу медіа.
Водночас, ми розбудовуємо важливі механізми і спроможність протидіяти зовнішнім інформаційним маніпуляціям і втручанню, та допомагаємо європейським громадянам посилити їхню стійкість до дезінформації, маніпуляцій та пропаганди, за допомогою таких проєктів як EUvsDisinfo та Обсерваторії цифрових медіа ЄС (EDMO).
Захист та просування свободи преси є спільною місією, яка не знає кордонів. ЄС буде продовжувати співпрацювати з урядами, медіа та громадянським суспільством як на міжнародних майданчиках, так і на місцевому рівні, щоб проявити ініціативу та зміцнити свободу преси в усьому світі.
оригінал статті натисни тут:
цей інформаційний лист розміщений для медійної комунікації і інформування шановного читача газети "Гомін Галичини" про роботу міжнародних організацій в Україні
джерело: власне