У Бориславі вшанували пам’ять народного вчителя і письменника Стефана Коваліва

У Бориславі вшанували пам’ять народного вчителя і письменника Стефана Коваліва

2015-02-23 13:05:21

У Бориславі вшанували пам’ять народного вчителя і письменника Стефана Коваліва

Далеко не кожен чув ім’я цього письменника, якого Іван Франко назвав «співцем галицької Каліфорнії». Стефан Михайлович Ковалів, знаменитий бориславець, сучасник великого Каменяра, письменник і педагог народився 25 грудня 1848 року в селі Брониця. Його дитячі роки минули у страшних злиднях. Стефан закінчив школу отців Василіян у Дрогобичі. Пізніше вчився в нижній реальній школі у Перемишлі, заробляючи на життя приватними уроками та участю в дяківському хорі. Та так і не закінчивши навчання, він три роки працює вчителем у різних школах та вступає до Львівської учительської семінарії, де йому пропонують залишитись викладачем. Та все ж він повернувся до рідного села. Наприкінці грудня 1879 року Стефана Коваліва перевели з Брониці до Борислава, призначивши завідувачем школи, в якій він пропрацював понад сорок років. Це приміщення збереглося і донині. Але тепер тут міжшкільний навчально-виробничий комбінат трудового навчання і професійної орієнтації учнів.
Життєвий і творчий шлях Стефана Коваліва тісно пов’язаний з Бориславом. Саме у місті нафтовиків він розпочав свою письменницьку діяльність. У своїх оповіданнях яскраво зображував тогочасну дійсність Борислава. Про це він писав у листі до Осипа Маковея: «Тут я побачив дива, яких до сеї пори не лучалося мені видіти, стрічався з різнородними заграничними людьми з Америки, навіть з Австралії, бачив нужду, деморалізацію нашого бідного беззащитного народу і кричати не міг: «За що б’єш? Йой, йой, за що б’єш?..», то і почав писати, і тото мене тихомирило».
З нагоди 166-річчя від дня народження народного вчителя, українського письменника відбулася панахида та покладання квітів на його могилу. Відправив панахиду настоятель церкви Вознесіння Господнього отець Григорій Поворозник, зазначивши: «Небагато людей пам’ятає про цю видатну людину, яка прислужилася у Бориславі, хоч тут і не народився. Багато зробив Стефан Ковалів для Борислава: і директором школи був, і письменником, описуючи злиденне життя нашого народу, наших бориславців. Тому щорічно ми приходимо сюди, щоб помолитися за упокій його душі».
web-dscn2092Після панахиди на могилі Стефана Коваліва та покладання квітів відбувся огляд постійно діючої експозиції «Життєвий і творчий шлях Стефана Коваліва» в Історико-краєзнавчому музеї міста Борислава. Тут є окрема кімната, присвячена місцевому вчителю, а також зібрані документи, фотографії, особисті речі краєзнавця. Науковий співробітник Історико-краєзнавчого музею Галина Спас провела відвідувачам екскурсію та ознайомила з життєвим і творчим шляхом бориславського письменника. Насамкінець відвідали кімнату-музей Івана Франка та Стефана Коваліва, що знаходиться у міжшкільном у навчально-виробничому комбінаті трудового навчання і професійної орієнтації учнів. Старий стіл, пожовтілі від давності книжки, старі речі, які збереглися до сьогодні, ніби повертають у ті далекі часи.
Стефан Ковалів посідає чільне місце серед українських письменників останньої чверті ХІХ століття. У його творах змальовані правдиві картини життя тодішнього Борислава, і вже ніхто після Івана Франка так яскраво не зобразив життя бориславців того часу, як Стефан Ковалів. Його іменем названа вулиця міста, його ім’я носить одна з місцевих шкіл. Він гідно доповнює низку великих людей, які жили і творили у нашому місті.
Ірина ГЕРЯК
Світлини автора.

kovaliva1 kovaliva2 kovaliva3 kovaliva4

джерело: Нафтовик Борислава


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар