У свіжому випуску Медіа-дайджесту – публікації про ключові події жовтня, які відображають стан і перспективи відносин між ЄС та Україною.
ТОП 3
Фото: Європарламент
Україна залишається в пріоритеті
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у своєму зверненні до Європарламенту під час презентації програми головування Угорщини в Раді Європейського Союзу окреслила ключові пріоритети Європейського Союзу під час головування Будапешта. Зокрема, вона відзначила продовження підтримки України, а також акцент на конкурентоспроможності та міграції. Вона підкреслила, що Росія намагається зробити третю зиму війни найважчою для України, продовжуючи обстріли енергетичної інфраструктури та стріляючи по мирному населенню. Президент фон дер Ляєн закликала продовжувати політичну, фінансову та військову підтримку України.
Звіт про розширення ЄС:
Україна продовжує реформи, підтримка ЄС залишається непохитною
На спільній прес-конференції з Комісаром ЄС з питань сусідства та розширення Олівером Варгеї щодо нового звіту про розширення ЄС Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель сказав: «Україна продовжує просувати ключові реформи, незважаючи на жорстоку агресивну війну. Українці ведуть дві битви одночасно: одну на полі бою, справжню війну, а іншу намагаються просувати реформи, необхідні для того, щоб стати членом Європейського Союзу. І ми будемо підтримувати Україну на обох фронтах, у всіх вимірах і відповідно до наших зобов’язань щодо безпеки, підписаних у червні».
«Тягар відбудови України ляже на плечі тих, хто відповідальний за її знищення, а саме Росії»
Європарламент підтримав пропозицію Єврокомісії надати Україні виняткову позику до 35 млрд євро. Ця позика сприятиме ініціативі Великої семи (G7) щодо підтримки відновлення України. Він буде погашений майбутніми доходами, отриманими від знерухомлених російських активів. «Потреба у фінансовій підтримці є величезною та терміновою», — сказала доповідач Карін Карлсбро. «Росія повинна заплатити за напад на українців і брутальне знищення інфраструктури країни, міст, сіл, будинків. Тягар відбудови України ляже на плечі тих, хто відповідальний за її знищення, а саме Росії».
Якби референдум щодо вступу України до ЄС проходив сьогодні, то 81% респондентів заявили, що взяли б у нього участь, 88% проголосували б за вступ, проти – лише 8%. Це означає значне зростання підтримки з листопада–грудня 2021 року, коли лише 69% респондентів відповіли, що братимуть участь, а співвідношення «за» та «проти» становило 78% та 18%.
Найбільшою підтримкою вступ до ЄС є Західна Україна (96%), далі йдуть Центральні регіони (90%), Схід (81%) і Південь (69%). Очне опитування проводилося в підконтрольних уряду регіонах України серед 2016 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Катаріна Матернова:
ЄС тепер визнає вплив російської дезінформації
Країни ЄС докладають значних зусиль для протидії російській пропаганді, але для цього потрібен час. Російські пропагандисти використовували основи європейської демократії (свободу слова, вільний обмін думками та повагу до прав громадян) для просування кремлівських наративів на Заході. Однак після 24 лютого 2022 року ситуація змінилася. Російська дезінформація стала фактором як повномасштабного вторгнення Росії в Україну, так і зростання загрози військового конфлікту із Заходом із застосуванням ядерної зброї.
ЄБРР та IFC спільно надають довгостроковий борг на загальну суму 435 мільйонів доларів США (по 217,5 мільйонів доларів США для кожної організації) для підтримки знакового проекту за участю двох провідних українських телекомунікаційних груп, lifecell та Datagroup-Volja, які нещодавно об’єдналися, утворивши нова група «Датагруп-Воля-lifecell». Інвестиції підтримають об’єднану групу шляхом підвищення стійкості телефонної мережі та покращення цифрового зв’язку по всій Україні. Завдяки цій вагомій угоді об’єднана група забезпечить покращений мобільний зв’язок для 10 мільйонів абонентів і забезпечить швидший і надійніший фіксований широкосмуговий доступ приблизно до 4 мільйонів будинків.
Україна розпочала обмін інформацією про банківські рахунки громадян
В рамках угоди про єдиний стандарт звітності (CRS) Україна почне обмінюватися інформацією про банківські рахунки своїх громадян зі 123 країнами світу. З цього року українські податкові органи щорічно отримуватимуть дані про фінансові рахунки своїх податкових резидентів у фінансових установах (банках, страхових та інвестиційних компаніях) з-за кордону. У свою чергу Україна надаватиме таку інформацію країнам-партнерам про їхніх жителів.
Перший обмін даними між податковими органами відбувся 30 вересня. Українські податкові органи отримали інформацію про нові рахунки, відкриті їхніми резидентами за кордоном у період з 1 липня по 31 грудня 2023 року.
Жозеп Боррель:
ЄС рішуче засуджує вбивства Росією українських військовополонених
Європейський Союз рішуче засуджує збільшення кількості страт українських військовополонених Росією, заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель. Він зазначив, що ці вбивства є ще одним "огидним прикладом жорстокого поводження з українським народом з боку Росії". За словами Борреля, ці випадки є жахливими та є серйозними порушеннями Женевських конвенцій: «Вони демонструють постійне та систематичне ігнорування Росією міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права. Росія має чіткі зобов’язання згідно зі Статутом ООН і міжнародним правом, яких вона повинна виконувати», – сказав Боррель.
Генпрокурор України заявив, що до 90% українських військових піддалися тортурам, сексуальному насильству чи іншим формам нелюдського поводження в російському полоні.
Нові рішення ЄС для підвищення стійкості українського енергетичного сектору
Президент ЄІБ Надія Кальвіньо представила План порятунку енергетики України, який передбачає фінансування до 600 мільйонів євро для екстрених енергетичних проектів у державному та приватному секторах. Спочатку наголос буде зосереджений на проектах, які генерують електроенергію та тепло за допомогою обладнання, яке можна швидко налаштувати для задоволення нагальних потреб домогосподарств і підприємств. План також зосереджений на проектах захисту ключових електричних підстанцій укриттями.
Європейська комісія посилює підтримку зеленого переходу
21 жовтня Європейська комісія виділила понад 380 мільйонів євро на 133 нові проекти по всій Європі в рамках Програми LIFE для довкілля та клімату.
Виділена сума становить більше половини від 574 мільйонів євро загальних інвестицій, необхідних для цих проектів – решта надходить від національних, регіональних і місцевих органів влади, державно-приватних партнерств, підприємств і організацій громадянського суспільства.
Проекти LIFE сприяють досягненню широкого діапазону кліматичних, енергетичних і екологічних цілей Європейської зеленої угоди, включно з метою ЄС стати кліматично нейтральним до 2050 року та зупинити та повернути назад втрату біорізноманіття до 2030 року.
Системно та послідовно:
ЄС підтримує боротьбу з корупцією в Україні
У 2023 році Україна зайняла 104 місце зі 180 країн в Індексі сприйняття корупції, повідомляє Transparency International Україна. За останні 10 років Україна покращила свій показник на 11 балів. Це найбільше зростання серед країн-кандидатів на вступ до ЄС, значний прогрес був досягнутий під час війни з Росією. Це найкращий показник за останнє десятиліття, але залишається досить низьким. Усвідомлюючи важливість подолання цієї проблеми, Європейський Союз активно підтримує антикорупційні зусилля в Україні шляхом впровадження різноманітних ініціатив та програм. Як саме це відбувається і чому боротьба з корупцією критично важлива для інтеграції України до Європейського Союзу?
Ветерани, члени їхніх родин та родини загиблих отримають нові можливості для навчання та розвитку бізнесу від ЄС
«ЄС пишається тим, що надає необхідну допомогу для працевлаштування, відкриття бізнесу, а також психосоціальну підтримку та підвищення обізнаності», – каже Пітер М. Вагнер, директор Служби інструментів зовнішньої політики Європейської Комісії. «Справжнє відновлення та реконструкція можливе лише разом із тими, чиє життя так глибоко вплинула війна, і ми хочемо зробити свій внесок у те, щоб це сталося». Проект ЄС та МОМ надасть можливість отримати професійне навчання близько 170 ветеранам, членам їхніх сімей та родинам загиблих. До 50 ветеранських підприємств отримають гранти та технічну допомогу.
Проект модернізації міської водної інфраструктури в Чернівцях, фінансований ЄС
Чернівці отримають грантові кошти ЄС у розмірі 19,75 млн євро на модернізацію водної інфраструктури міста. KfW, Чернівецька міська рада та КП «Чернівцівоводоканал» підписали грант та угоду про реалізацію проекту за підтримки ЄС «Розвиток муніципальної інфраструктури, Фаза ІІ».
Цей проект спрямований на наближення систем водопостачання, водовідведення та очищення Чернівців до стандартів ЄС, зменшення технічних і нетехнічних втрат води та споживання енергії для перекачування води, а також підтримку моніторингу забруднення транскордонних вод.
Громади півдня України матимуть доступ до питної води
Руйнування Каховської ГЕС та постійні атаки Росії на інфраструктуру ускладнили або взагалі унеможливили доступ до питної води для мешканців півдня України. Завдяки програмі ПРООН, що фінансується ЄС, п’ять громад у Херсонській області та три у Дніпропетровській області отримали водовози та очисні споруди, що матиме вирішальний вплив на ситуацію з водопостачанням. Загалом 95 тис. місцевих жителів отримали 10 очисних споруд та 10 водовозів. У квітні 2024 року ПРООН за фінансування ЄС також передала 14 громадам Дніпропетровської області 15 водовозів та 30 мобільних очисних споруд.
Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова:
Інвестиції ЄС в українську освіту – це інвестиції в наше спільне майбутнє
24 жовтня у Чернівцях відбувся перший регіональний захід Всеукраїнської комунікаційної кампанії «Вчимося та ростемо разом», присвячений підтримці ЄС української освіти та молоді.
Під час заходу Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова зустрілася з ректором Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (ЧНУ) Русланом Білоскурським. Вона також провела дискусії зі студентами та викладачами ЧНУ та поспілкувалася з журналістами національних та місцевих ЗМІ.
Потім Посол Матернова відвідала Заставну, де подарувала учням вищого професійного училища № 24 сучасну сільськогосподарську техніку. Вона також зустрілася з учасниками дводенного тренінгу для журналістів регіональних ЗМІ «ЄС: просто про складне на Буковині».