Єврокомісія оприлюднила Білу книгу європейської оборони

Єврокомісія оприлюднила Білу книгу європейської оборони

2025-03-31 10:59:23

Єврокомісія оприлюднила Білу книгу європейської оборони

[EU Delegation to Ukraine – Media newsletter] Єврокомісія оприлюднила Білу книгу європейської оборони та План «Переозброєння Європи/Готовність 2030»

19.03.2025 Брюссель, Бельгія 

Єврокомісія оприлюднила Білу книгу європейської оборони та План «Переозброєння Європи/Готовність 2030»

 Read more  

19 березня Єврокомісія та Висока представниця представили Білу книгу європейської оборони – план «Готовність 2030». Також у межах плану «Переозброєння Європи/Готовність 2030» Комісія оприлюднила амбітний оборонний пакет, який надає країнам-членам ЄС фінансові важелі для стимулювання додаткових інвестицій в обороноздатність.

Тоді як план «Переозброєння Європи/Готовність 2030» посилює загальноєвропейські оборонні спроможності за допомогою нових фінансових засобів, Біла книга формує новий підхід до оборони та окреслює потреби в інвестиціях.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн заявила таке: «Епоха мирних дивідендів давно минула. Архітектура безпеки, на яку ми покладалися, вже не може сприйматися як належне. Європа готова посилити свої позиції. Ми повинні інвестувати в оборону, зміцнювати наші можливості та зайняти проактивну позицію в питаннях безпеки. Ми вживаємо рішучих заходів, презентуючи дорожню карту «Готовність 2030», яка передбачає збільшення витрат на оборону та важливі інвестиції в європейський оборонний промисловий комплекс. Ми повинні купувати більше європейської продукції. Адже це означає зміцнення європейської оборонної технологічної та промислової бази. Це означає стимулювання інновацій. І це означає створення загальноєвропейського ринку оборонного обладнання».

Ці заходи спрямовані на те, щоби підтримати Україну в короткостроковій перспективі,  а також задовольнити нагальну довгострокову потребу в посиленні безпеки й оборони Європи.

Біла книга європейської оборони – план «Готовність 2030»

Як зазначила у політичних орієнтирах фон дер Ляєн, останні кілька років викрили хронічний дефіцит інвестицій та нестачу ефективних видатків на військові спроможності Європи. Щоб сформулювати новий підхід і визначити інвестиційні потреби Європи, Комісія і Висока представниця оприлюднили Білу книгу європейської оборони – план «Готовність 2030».

У Білій книзі представлені рішення для усунення критичних прогалин у спроможностях та розбудові потужної оборонно-промислової бази. У ній запропоновано шляхи для країн-членів ЄС щодо значних інвестицій в оборону, закупівлі оборонних систем і підвищення готовності європейської оборонної промисловості в довгостроковій перспективі. Це має вкрай важливе значення для європейської безпеки. Європа повинна інвестувати в безпеку й оборону континенту, водночас продовжуючи підтримувати Україну в її боротьбі з російською агресією. Для ефективного подолання цих викликів у Білій книзі окреслено низку ключових напрямів роботи:

  • Усунення прогалин у силах і засобах з акцентом на критично важливі спроможності, визначені країнами-членами.

  • Підтримка європейської оборонної промисловості через сукупний попит і збільшення спільних закупівель.

  • Підтримка України через збільшення військової допомоги та поглиблення інтеграції європейської та української оборонної промисловостей.

  • Поглиблення загальноєвропейського оборонного ринку, в тому числі шляхом спрощення регулювання.

  • Прискорення процесу трансформації оборони завдяки впровадженню революційних інновацій, таких як штучний інтелект і квантові технології.

  • Підвищення готовності Європи до найгірших сценаріїв через покращення військової мобільності, накопичення запасів і зміцнення зовнішніх кордонів, зокрема сухопутного кордону з Росією і Білоруссю.

  • Зміцнення партнерства з близькими за переконаннями країнами в усьому світі.

План «Переозброєння Європи/Готовність 2030»

Як оголосила фон дер Ляєн, план «Переозброєння Європи/Готовність 2030» передбачає витрати обсягом понад 800 мільярдів євро, розподілені за такими основними напрямами: 

  1. Посилення використання державного фінансування в оборонній сфері на рівні країн-членів 

Європейська Комісія закликала країни-члени активувати національну виняткову поправку Пакту про стабільність і зростання. Це надасть їм додатковий бюджетний простір для збільшення оборонних витрат у межах фіскальних правил ЄС. 

Щоб забезпечити фіскальну стійкість, поправка буде обмежена: 

 

  • Збільшенням винятково оборонних витрат, з урахуванням статистичної категорії «оборона» згідно з класифікацією функцій державного управління (COFOG); 

  • До максимуму 1,5% ВВП щорічно протягом періоду активації національної виняткової поправки; 

  • На період у чотири роки.  

  1. Новий спеціальний інструмент Безпекових дій для Європи – SAFE:

З огляду на поточні виняткові обставини Європейська Комісія залучить до 150 мільярдів євро на ринках капіталу, використовуючи свій перевірений підхід до єдиного фінансування. Це допоможе країнам-членам ЄС швидко та суттєво збільшити інвестиції у зміцнення обороноздатності Європи. Ці кошти надаватимуться за запитом зацікавлених країн-членів на основі їхніх державних планів.  

Фінансування здійснюватиметься у формі довгострокових кредитів із привабливими умовами та конкурентними ставками, які виплачуватимуть країни-бенефіціари. Гарантією для цих позик буде фінансовий резерв бюджету ЄС. Інструмент SAFE дозволить країнам-членам негайно та масштабно наростити інвестиції в оборону через спільні закупівлі продукції європейської оборонної промисловості, зосереджуючись на пріоритетних спроможностях. Це сприятиме підвищенню взаємосумісності, передбачуваності та зниженню витрат, а також зміцнюватиме європейську оборонну промислову базу. Україна, а також країни, які є частиною Європейської економічної зони та Європейської асоціації вільної торгівлі, зможуть долучитися до спільних закупівель, а також закуповувати продукцію у своїх національних виробників. 

Інструмент SAFE також надасть можливість країнам-кандидатам на вступ до ЄС, потенційним кандидатам і країнам, які уклали угоди про партнерство у сфері безпеки й оборони з ЄС, брати участь у спільних закупівлях і формувати консолідований попит. Вони зможуть домовлятися про окремі взаємовигідні угоди щодо участі своїх національних оборонних підприємств у таких закупівлях. 

  1. Використання ресурсів Групи Європейського інвестиційного банку та залучення приватного капіталу шляхом активізації Союзу заощаджень та інвестицій  

План «Переозброєння Європи/Готовність 2030» також передбачає розширення фінансування оборонних і безпекових проєктів за рахунок ресурсів Групи Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), зберігаючи при цьому її фінансову стійкість. Окрім відкриття доступу до значного фінансування, це також слугуватиме позитивним сигналом для ринків. 

Утім, лише державних інвестицій буде недостатньо для покриття потреб оборонної промисловості — від стартапів до великих корпорацій. Для цього стратегія Союзу заощаджень та інвестицій, ухвалена 19 березня Європейською Комісією, сприятиме ефективнішому залученню приватних заощаджень на фінансові ринки та спрямуванню інвестицій у критично важливі сектори економіки, зокрема оборону, для охочих у них інвестувати. 

Для отримання додаткової інформації:

 

Біла книга про майбутнє європейської оборони – Готовність 2030 

Повідомлення про погодження оборонних витрат

Регламент щодо створення інструменту Безпекових дій для Європи (SAFE)

Запитання та відповіді щодо Білої книги європейської оборони – Готовність 2030

Запитання та відповіді щодо плану «Переозброєння Європи/Готовність 2030»

Інформація про Білу книгу європейської оборони – Готовність 2030

Інформація про план «Переозброєння Європи/Готовність 2030»

Аудіовізуальні матеріали

Цитати:

«Епоха мирних дивідендів давно минула. Архітектура безпеки, на яку ми покладалися, вже не може сприйматися як належне. Європа готова посилити свої позиції. Ми повинні інвестувати в оборону, зміцнювати наші можливості та зайняти проактивну позицію в питаннях безпеки. Ми вживаємо рішучих заходів, презентуючи дорожню карту «Готовність 2030», яка передбачає збільшення витрат на оборону та важливі інвестиції в європейський оборонний промисловий комплекс. Ми повинні купувати більше європейської продукції. Адже це означає зміцнення європейської оборонної технологічної та промислової бази. Це означає стимулювання інновацій. І це означає створення загальноєвропейського ринку оборонного обладнання».

Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської Комісії

«Те, скільки ми інвестуємо в оборону, відображає те, наскільки ми її цінуємо. Протягом останніх кількох десятиліть ми не цінували її достатньо. Ми повинні витрачати на нашу оборону більше. Водночас безцінною є додана вартість, яку ми створюємо спільними зусиллями. Вона дає нам конкурентну перевагу, якій немає рівних у світі. У нашій Білій книзі європейської оборони – плані «Готовність 2030» ми визначаємо конкретні шляхи для досягнення цієї мети: як задля підтримки України, так і задля усунення прогалин у наших власних спроможностях або задля відстоювання світу, де сила не має вирішального значення. Ми завжди будемо сильнішими разом».

Кая Каллас,  Висока представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики/Віцепрезидентка Європейської Комісії 

«Цей Оборонний пакет, який включає Білу книгу європейської оброни та план «Переозброєння Європи/Готовність 2030», є вирішальним моментом для нашого Союзу. Європа більше не може дозволити собі бути просто спостерігачем у питаннях власної безпеки. Ми повинні взяти відповідальність за свою оборону, посилити  наші зобов’язання щодо колективної безпеки та рішуче протистояти тим, хто прагне кинути виклик нашому суверенітету. Йдеться не лише про військову силу – йдеться про нашу готовність, стратегічну автономію і майбутнє Європи як глобального суб’єкта». 

Андрюс Кубілюс, Комісар ЄС з питань оборони та космосу

«Світ змінився, і Європа повинна змінюватися разом з ним. Наші безпека і процвітання є взаємопов’язаними. План «Переозброєння Європи/Готовність 2030» покликаний посилити обидві ці складові. Нині ми пропонуємо активувати національну виняткову поправку як тимчасовий, скоординований і цілеспрямований захід для збільшення оборонних інвестицій на рівні окремих країн-членів та всього ЄС. Країни Євросоюзу зможуть робити необхідні інвестиції у нашу обороноздатність та промисловість, витрачаючи більше та ефективніше завдяки спільним зусиллям. Це також сприятиме економічному зростанню, стимулюватиме інновації та створюватиме робочі місця, забезпечуючи при цьому фіскальну стійкість. Європа відповість на цей виклик». 

Валдіс Домбровскіс, Комісар ЄС з питань економіки та продуктивності, впровадження та спрощення

джерело: власне






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар