Прийди, щоб зберегти! Культпростір ШП??ХЛІР закликає дрогобичан на волонтерську толоку

Прийди, щоб зберегти! Культпростір ШП??ХЛІР закликає дрогобичан на волонтерську толоку

2015-12-08 12:48:16

Прийди, щоб зберегти! Культпростір ШП??ХЛІР закликає дрогобичан на волонтерську толоку

Більшість дрогобицьких архітектурних скарбів знаходяться в ганебному стані. Численні старі кам'яниці та вілли стали пам'ятником комерційної вакханалії та людської байдужості. Пластикові вікна, кольорові кислотні фасади, перебудова і добудова витворили з Дрогобичі архітектурну потвору, яка для туриста має нульову привабливість, а те, що залишилося - кричить про допомогу! 

У Дрогобичі ми нараховуємо 179 будівель, які є пам'яткою місцевого значення, а також 5 пам'яток архітектури національного значення. Серед них Дрогобицький шпихлір унікальність якого, на жаль, до кінця не усі усвідомлюють. 

7 грудня 2015 року, у мережі фейсбук з'явилася спільнота "Культпростір ШП??ХЛІР" з ініціативою-закликом, щодо волонтерської толоки, адже територія навколо шпихліру, як висловилися організатори заходу, це "місцина чарівна і багатообіцяюча, але видовище сумне і ганебне. Однозначно, поки ще до реставрації і культурних акцій треба це все як мінімум поприбирати".

Організатори запрошують усіх охочих приєднатися до волонтерської толоки. Відбудеться вона в цю суботу, 12 грудня, об 11:00. Було б чудово, якби дехто прихопив із собою ще віники, граблі та сокиру. Рукавицями та мішками організатори Вас забезпечуть. 

Волонтерська толока - це перша така "шпихлірівська" акція, яка робиться з метою перетворити занедбаний закуток із руїнами історичної споруди на сучасний культурний простір, місцину привітну до відвідувачів, цікаву для туристів та пізнавальну і корисну для громади.

Як нам розповіли організатори, то на 2016 рік заплановано цілу низку ще й інших акцій, які мають привернути увагу громадськості до дрогобицької пам'ятки. Сама ж територія має стати "культпростором" - майданчиком у проведенні різноманітних заходів - від виставок та ярмарків аж до літературних читань та пленерів. 

фото зі сторінки толоки у facebook
_________________________________

Дрогобицький шпихлір – міська мурована житниця (зерносховище) споруджена в 1778 р. в стилі бароко. Пам’ятка архітектури національного значення. Це єдине, що залишилося від комплексу будівель і обійстя дрогобицького старости, що було побудовано у другій пол. xvii ст. Дрогобицький шпихлір є унікальною, ледь чи не єдиною подібною спорудою (в стилі бароко) в Україні, яка вирізняється фаховою композицією із застосуванням так званої «золотої пропорції». З 2004 року шпихлір перебував на реконструкції (за кошти обласного бюджету). Завдяки цьому вдалося замінити лише півкаркасу без покриття. Інша частина даху в липні 2012 році після зливи із градом була зруйнована. Згодом і того півкаркасу не стало. Таким чином пам'ятка цілком залишилася без покриття, а обіцянки як місцевої, так і обласної влади, щодо відновлення залишилися лише кабінетними обіцянками. 

Нагадаємо, що шпихлір в Дрогобичі збудували за вказівкою Австро-Угорської цісаря для зберігання в ньому зерна на випадок неврожайних/воєнних часів. Подібних споруд, які збереглися до наших днів, в Україні дуже мало.

Олег Стецюк
 

джерело: Олег Стецюк


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар