"Підбузька країна" і її історична спадщина...

"Підбузька країна" і її історична спадщина...

2019-10-09 12:03:19

Підбуж – селище міського типу (з 1957 р.) Дрогобицького району Львівської області. Найдавніша писемна згадка про Підбуж датується 1439 роком; йдеться про привілей короля Володислава Варнельчика.

У xvi-xviii ст. Підбуж та його околиці були центром так званої «Підбузької країни», яка входила до складу Самбірської економії Перемишльської землі. До Підбузької країни входили такі села: Підбуж, Смільна, Залокоть, Ясениця та інші.

Український письменник Юрій Кругляк у своєму топонімічному дослідженні трактує походження назви «Підбуж» згідно з народними переказами. В одному з них розповідається про те, що назва походить від того, що «перші поселенці відвойовували в гір клаптики землі й оселилися по схилах під буками».

У 1507 р. в Підбужі вже існувала парафіяльна церква. В документі (1808 р.) згадується, що в селі було дві церкви під тією ж назвою – нижня стара і горішня, новозбудована. Саме про історію горішньої церкви розповім детальніше.

Горішня церква Преображення Господнього є давнішою за собор, що в центрі села. У 1890 р. вона згоріла, бо була дерев‘яною. Селяни розповідали, що від не загашеної свічки. У той же час в Опаці побудували нову церкву, також дерев‘яну, а стару, збудовану в 1722 р., розібрали і продали до Підбужа. Особливістю цієї церкви є те, що її перевезли до Підбужа із Опаки за одну ніч. Поставили її на місці згорілої. Цю церкву освятили як каплицю Преображення Господнього. Там проводили чин похоронних обрядів для жителів горішньої частини села. Поряд побудували дерев‘яну дзвіницю.

Село Підбуж ділиться на дві частини: Горішня та Долішня. Тому людям з Горішнього кінця важко йти до долішньої церкви, щоб вшанувати пам‘ять померлих. Літургії тоді проводилися нерегулярно.

Архітектура будівлі досить особлива. Це невелика тризрубна одноповерхова дерев‘яна каплиця у вигляді хреста, головний престол – дерев‘яний. На бічних стінах є такі ікони: св.о. Миколая, Йоана Златоустого, первомученика Стефана, Василія Великого. На стінах церкви знаходяться образи Матері Божої з Ісусом Христом на руках, Ангела-Хоронителя та інший образ – Матері Божої з дитиною Ісусом.

З 1992 р. церква належить до УПЦ КП, а з 2018 р. – до ПЦУ. Настоятелем храму є о. Іоан Альмес. Тепер літургії у цій церкві проводяться під час Великодніх свят, на храмовий празник Преображення Господнього та здійснюються похоронні служби. Біля церкви знаходиться цвинтар.

Дерев‘яна церква Преображення Господнього (Спаса) у Підбужі є унікальною історичною пам‘яткою. Це особливе намолене місце. Тут відчувається Божа присутність.

 

Христина Кацюрин

джерело: автор






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар