Гомін Галичини
Що таке земельні відносини?

Що таке земельні відносини?

2023-01-01 19:17:20

Що таке земельні відносини?

Сьогодні у рубриці «Правова допомога» ми, шановні читачі, хочемо висвітлити кілька важливих тем, які лежать в основі земельних відносин: законодавство, яким регулюються земельні відносини, хто є суб’єктами та об’єктами земельних правовідносин, які є принципи земельного законодавства. У нас у гостях  Марія Николаїшиндиректор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Саме вона надасть відповідь на поставлені питання.

Скажіть будь ласка, пані Маріє, що таке земельні відносини?

Це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави - землею.

Хто може бути суб’єктами цих правовідносин?

Є такі суб'єкти земельних відносин:

- громадяни;

- юридичні особи;

-  органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Розкажіть про об’єкти земельних відносин.

Об'єкти земельних відносин – це землі, які розташовані у межах території нашої держави, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Яким чином регулюються земельні правовідносни?

Такі правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, який є основним у цій сфері, а також, зокрема, законами України: «Про охорону земель», «Про оренду землі», «Про оцінку земель» та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Звертаю увагу, що земельні відносини, які виникають при використанні надр, лісів, вод, рослинного й тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються також нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать Земельному кодексу України. А земельні відносини, які виникають при наданні та використанні земельних ділянок для розміщення об’єктів енергетики, встановлення та дотримання правового режиму земель спеціальних зон об’єктів енергетики, у тому числі на підставі договорів про встановлення земельних сервітутів на таких земельних ділянках, регулюються, окрім Земельного кодексу України, ще й Законом України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів».   

Яким є завдання земельного законодавства?

Регулювання земельних відносин задля забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад і держави та раціонального використання та охорони земель – таким є завдання земельного законодавства.

 Які є принципи земельного законодавства?

Є такі принципи земельного законодавства:

-  поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва;

- забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави;

-  невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом;

-  забезпечення раціонального використання та охорони земель;

-  забезпечення гарантій прав на землю;

-  пріоритету вимог екологічної безпеки.

 Ми і надалі продовжимо нашу розмову із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин. А наразі нагадуємо, що консультація надана у рамках проекту «Програма прискорення приватних інвестицій у сільське господарство».  Зауважимо, що фахівці бюро приймають за адресою:                 м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.Отримати детальну індивідуальну консультацію з цього питання Ви можете, звернувшись до працівників бюро правової допомоги.

Андрій Вовк

джерело: власне


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар