Бережіть себе від туберкульозу!

Бережіть себе від туберкульозу!

2017-05-31 10:02:10

  Бережіть себе від туберкульозу!

                                             

                        Що таке туберкульоз?

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (в народі її називають паличкою Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені. У світі щорічно захворюють 8 млн. осіб, а вмирають від туберкульозу 3 млн.

Як можна заразитися туберкульозом?

Основне джерело інфекції – хворий з відкритою формою туберкульозу. Мікобактерії туберкульозу переносяться повітрям невидимими найдрібнішими крапельками мокротиння, які виділяються при кашлі, чиханні, розмові. При вдиханні зараженого повітря мікобактерії туберкульозу потрапляють в організм здорової людини і викликають захворювання. Рідше зустрічається харчовий шлях передачі інфекції – через сире молоко, м’ясо, яйця від хворих на туберкульоз тварин і птахів. Заразитися також можна при користуванні рушником, посудом, постіллю хворого. Можливий також трансплацентарний шлях інфікування (при вагітності від матері до плоду).

Мікобактерії туберкульозу досить стійкі у зовнішньому середовищі. Наприклад: у висохлому мокротинні зберігають свою життєздатність до 1,5 року, на сторінках книг – до 3 місяців, досить швидко гинуть при попаданні прямих сонячних променів (через 1-2 години), при ультрафіолетовому опроміненні  і  кип’ятінні  вони гинуть через кілька хвилин.

До факторів, що сприяють розвитку туберкульозу, відносяться: недостатнє і неповноцінне харчування, нестача вітамінів, часті простудні захворювання, постійний стрес та куріння.

До групи ризику входять: особи, які перебувають в тісному, постійному побутовому контакті з хворим (студенти в гуртожитку, члени однієї сім'ї); Люди, які зловживають наркотиками, алкоголем, особи без постійного місця проживання, медичні працівники, працівники пенітенціарних установ або ув'язнені. Туберкульоз найчастіше вражає органи дихальної (бронхи і легені) і сечостатевої систем. Ураження кісток тазу і хребта найбільш часто зустрічаються при кістково-суглобових формах туберкульозу.

 

До основних ознак туберкульозу відносяться: тривалий кашель більше 2-3 тижнів, втрата апетиту, схуднення, біль в грудній клітці, кровохаркання, загальна слабкість, періодичне або постійне підвищення температури тіла, потіння вночі.

При появі перших ознак захворювання необхідно негайно звернутися до лікувального закладу і обстежитись на туберкульоз. Основним методом ранньої діагностики туберкульозу у дорослих є флюорографічне обстеження органів грудної клітини, а серед дітей та підлітків – туберкулінодіагностика (реакція Манту з 2ТЕ).

У 10–15% хворих на початковій стадії туберкульоз нічим  не проявляється і є випадковою знахідкою при профілактичному флюорографічному обстеженні. У третини хворих відзначаються тільки симптоми функціонального характеру – швидка стомлюваність, підвищена дратівливість, зниження працездатності, слабкість. Ці хворі тривало вважають себе здоровими, за медичною допомогою не звертаються і становлять небезпеку для оточуючих.

 Основною профілактики туберкульозу є вакцина БЦЖ - щеплення роблять   при відсутності протипоказань в пологовому будинку, на 3-5 день життя дитини. Ревакцинацію проводять при негативній реакції Манту і за відсутності протипоказів, в 7 років. З метою виявлення хвороби на ранніх стадіях, необхідно проходити флюорографію хоча б раз  на рік.

Важливим засобом захисту від туберкульозу є дотримання правил особистої гігієни, утримання в чистоті свого одягу та взуття, часте миття рук. Слід добре харчуватися, їжа повинна бути різноманітною, багатою на білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи. Відмова від паління та алкоголю.

Житлові і робочі приміщення слід добре провітрювати, застосовувати вологе прибирання.

.

   Бережіть себе від туберкульозу!

Зав. відділення організації

епідеміологічних досліджень

ДММВ ЛД  ДУ "ЛОЛЦ МОЗ  України"   

        Л.В.Янківська

 

джерело: власне


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар