Ще одна новизна - згідно нового закону, внутрішньо переміщені особи мають право

Ще одна новизна - згідно нового закону, внутрішньо переміщені особи мають право

2016-09-23 19:32:26

Ще одна новизна - згідно нового закону, внутрішньо переміщені особи мають право

У рамках нашої  рубрики «Правова допомога» ми продовжуємо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Сьогодні наша розмова із директором Марією Николаїшин  про нововедення, які передбачені у Закону №921 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Пані Маріє,скажіть, що нового у законодавстві для ВПО?

Я би окреслила кілька важливих змін: зараз підтверджувати статус ВПО кожні півроку непотрібно. Теж скасовано необхідність ставити штамп міграційної служби на довідці ВПО. Окрім того  гарантії прав ВПО відтепер мають навіть громадяни, які жили на тимчасово окупованих територіях без відмітки у паспорті про реєстрацію місця проживання.

Які ж докази беруться до уваги для надання статусу ВПО?

Щоб доказати проживання в зоні конфлікту, достатньо: військового квитка, трудової книжки, документа, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, медичних документів або навіть фотографій чи відеозаписів. У такому випадку відповідні органи ухвалять рішення про видачу довідки ВПО протягом 15 днів. Рішення про відмову у видачі довідки надаватимуть в письмовому вигляді із зазначенням підстав відмови. Таке рішення можна оскаржити в суді.

Ще одне важливе нововедення: відтепер можна написати заяву про припинення трудових відносин безпосередньо в центрі зайнятості за місцем дійсного проживання ВПО. Це дуже актуально у випадку, якщо людина не звільнилась, а прийом поштових відправлень на або з території, де людина працювала, неможливий.

Цікаво, якщо внутрішньо переміщена особа добровільно повертається додому, на тимчасово окуповану територію, на тривалий термін, вона зобов’язана повідомити про це орган, який видав йому довідку ВПО. Причому, не пізніше, ніж за три дні до дня від'їзду. В іншому разі, через 60 днів відсутності, дію його довідки скасують.

Ще одна новизна - згідно нового закону, внутрішньо переміщені особи мають право на забезпечення лікарськими засобами та надання необхідної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров'я.

Як отримати довідку ВПО?

Алгоритм дуже простий:  звернутися із письмовою заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання.

Заяву ВПО подають і підписують особисто. Діти, діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, недієздатні особи або з обмеженою дієздатністю – через законного представника. Якщо у дитини такого представника нема, заяву від її імені подають органи опіки та піклування за місцем виявлення таких дітей.

 Разом з заявою при собі мати:  документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, із відміткою про реєстрацію місця проживання у населеному пункті, з якого здійснюється переміщення. Якщо відмітки про реєстрацію місця проживання нема, підійдуть всі можливі докази факту проживання на вказаній території:

• військовий квиток з відомостями про проходження військової служби;

• трудова книжка із записами про місця праці;

• документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно;

• свідоцтво про базову загальну середню освіту;

• атестат про повну загальну середню освіту;

• документи про професійно-технічну освіту;

• документ про вищу освіту;

• медичні документи;

• фотографії, відеозаписи тощо.

Якщо заяву подає законний представник, йому потрібно також мати при собі:

• документ, що посвідчує особу законного представника

• документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки або усиновлювачі

• у разі необхідності – свідоцтво про народження дитини.

Отримати довідку ВПО можна:

• в день подання заяви – якщо є відмітка про реєстрацію місця проживання у населеному пункті, з якого здійснюється внутрішнє переміщення.

• протягом 15 робочих днів – якщо такі відмітки та докази, що підтверджують статус ВПО відсутні.

• довідка ВПО повинна бути підписана керівником уповноваженого органу.

 

Чи можна отримати довідку без паспорта?

Навіть із втраченим паспортом переселенець може отримати довідку ВПО. Для цього є чітка законна процедура. Треба подати до територіального підрозділу Державної міграційної служби за місцем проживання:

заяву про втрату паспорта;

одну фотокартку 3,5 х 4,5 см.

Документ, що посвідчує особу, яка втратила паспорт. Якщо такого документа нема, тимчасове посвідчення все одно повинні зробити. Але з поміткою про те, що воно оформлене без документа, який посвідчує особу заявника.

Тимчасове посвідчення оформляється протягом 3 робочих днів з дати подачі заяви. Строк його дії – 1 місяць. Продовжити строк можуть не більше, ніж ще на 1 місяць.

При отриманні паспорта, треба здати тимчасове посвідчення. Якщо воно втрачене – письмово повідомити про це підрозділ Державної міграційної служби.

 Ми продовжимо у нашій рубриці консультації для внутрішньо переміщених осіб, а наразі нагадуємо, що на Дрогобиччині з першого вересня започаткували свою діяльність відділи Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – бюро правової допомоги. Фахівці приймають за адресою: м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 70, м. Борислав, вул. Адама Міцкевича, 64, м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. 

 

                                                                                      Марічка Бойко

джерело: Стрийський МЦ


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар